نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی:

فعالیت در بخش دولتی و خصوصی مشکلاتی را برای مردم ایجاد می کند

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در خصوص جزئیات جلسه برگزار شده این فراکسیون با وزیر بهداشت گفت: مجلس همواره تلاش کرده تا با مصوبات قانونی، دسترسی طرح تحول سلامت به منابع پایدار را فراهم کند، اما وزیر بهداشت در این جلسه از این گلایه مند بودند که چرا هرگز به وعده ها در خصوص تخصیص اعتبارات پایدار به این طرح عمل نشده و این گله درست هم هست.

به گزارش عیارآنلاین، محمد دهقان افزود: همین بدعهدی باعث شده تا طرح تحول سلامت با معضلات عمده‌ای دست و پنجه نرم کند که آسیب‌های آن دامنگیر مردم خواهد شد.

دهقان تاکید کرد: نمایندگان مجلس در هیچ برهه ای در زمینه تصویب منابع مالی مورد نیاز طرح تحول سلامت کوتاهی نکرده اند و نه تنها تمام لوایح دولت را در این خصوص تصویب کرده اند، بلکه حتی در کمیسیون تلفیق نیز تسهیلات متعددی در اختیار طرح تحول سلامت قرار داده شد تا این طرح در ادامه راه با مشکلی مواجه نشود.

وی ادامه داد: نمایندگان ضمن تاکید بر همراهی مجلس با طرح تحول سلامت، معتقدند دکتر هاشمی به عنوان مجری طرح تحول سلامت باید راه حلی برای برون رفت از این بحران مالی پیدا کند تا مردم و بخصوص اقشار محروم جامعه از دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی محروم نشوند که این امر نیز جز با حمایت قاطع دولت در زمینه تخصیص منابع پایدار محقق نخواهد شد.

نایب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در ادامه صحبت های خود به سایر مباحث مطرح شده در جلسه اشاره کرد و گفت: وضعیت مالی طرح تحول سلامت و بدهکاری تقریبا تمام بیمارستان های دولتی و همچنین بدهکاری بیمه ها به بیمارستان ها از مسائلی بود که در این جلسه مطرح شد. همه نمایندگان حاضر در جلسه معتقد بودند که ادامه این وضعیت قطعا مشکلاتی را برای تداوم ارائه خدمات به مردم ایجاد خواهد کرد، ضمن این که سازمان های بیمه گر نیز باید معوقات خود را به بیمارستان ها بپردازند تا طرح تحول سلامت از تنگنای ایجاد شده رها شود.

این نماینده مجلس ادامه داد: بحث در مورد سلامت مواد غذایی و باقیمانده کودهای شیمیایی غیرمجاز از دیگر مسائلی بود که در مورد آن صحبت شد. هرچند طبق برنامه های پنجم و ششم توسعه، نظارت بر سلامت مواد غذایی یکی از وظایف مهم جهاد کشاورزی است، اما وزارت بهداشت نیز یکی از مبادی کنترل سلامت مواد مصرفی است و با وجود این که همواره تلاش کرده بر روند واردات و سلامت غذاها نظارت دقیقی داشته باشد، اما ضروری است بر میزان نظارت های خود بیفزاید.

دهقان، بحث در مورد ورود مواد تراریخته به کشور را یکی دیگر از مباحث مطرح شده در جلسه بیان کرد و افزود: با توجه به این که ۴۰ کشور واردات مواد غذایی تراریخته را به کشور خود ممنوع اعلام کرده اند یا برخی کشورها، روی موادغذایی تراریخته برچسبی نصب کرده اند تا مردم آگاه باشند که چه نوع ماده ای خریداری می کنند، نمایندگان از دکتر هاشمی درخواست کردند تا در این زمینه نیز همچون گذشته اقدامات لازم  و پیشگیرانه را با شدت و حدت بیشتری انجام دهد و به بحث پیشگیری مقدم بر درمان توجه ویژه ای داشته باشد تا محصولات مظنون به ناسلامتی و محصولاتی که در پرورش آن ها بیش از حد لزوم از سموم کشاورزی استفاده شده است، در اختیار مردم قرار نگیرد.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس اظهار کرد: ضرورت تفکیک فعالیت دولتی پزشکان از بخش خصوصی طبق «بند ب ماده ۷۴ » قانون برنامه ششم توسعه از دیگر مباحثی بود که مطرح شد. بسیاری از پزشکان در بیمارستان های دولتی فعال هستند، اما برخی از آن ها بیماران را به مطب های شخصی خود ارجاع می دهند که این آمیختگی و فعالیت در بخش دولتی و خصوصی مشکلاتی را برای مردم ایجاد می کند، زیرا پزشک بیمارستان دولتی باید به صورت آنکال در بیمارستان حضور داشته باشد تا بیمار در صورت نیاز به پزشک خود دسترسی داشته باشد. هرچند بسیاری از پزشکان نیز تلاش کرده اند تنها در بخش دولتی فعالیت کنند و به قدر ضرورت خدمات درمانی در اختیار مردم قرار داده اند، با این حال انتظار داریم وزیر بهداشت توجه ویژه ای به این امر نیز داشته باشد.

منبع: سلامت آنلاین

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: