سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس:

باید به اجرای سیاست‌هایی رو بیاوریم که به‌صرفه‌جویی منجر می‌شود

درحالی‌که به نظر می‌رسد وزارت بهداشت برای ادامه اجرای طرح تحول سلامت به اعتبار نیاز دارد، نماینده‌های مجلس از عدم افزایش بودجه بخش بهداشت و درمان می‌گویند.

به گزارش عیارآنلاین، جدال بر سر افزایش بودجه و تخصیص اعتبارات از مدت‌ها پیش بین وزارت بهداشت با دولت و مجلس در جریان است. وزارت بهداشت با استناد به مفاد برنامه ششم توسعه بر لزوم ایجاد درآمدهای پایدار برای سیستم بهداشت و درمان کشور تأکید می‌کند و از طرفی نرسیدن اعتبارات وعده داده‌شده و مصوب را هم مانع از ادامه روند روی به جلوی طرح تحول سلامت می‌دانند. با این وجود در چند روز گذشته زمزمه‌هایی از سوی نماینده‌های مجلس شنیده می‌شود مبنی بر اینکه آنها با هیچ‌گونه افزایش بودجه برای وزارت بهداشت موافقت نخواهند کرد.

احمد همتی سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره این تصمیم می‌گوید: «برای اینکه نظام سلامت از بحران‌های کنونی بیرون بیاید راه‌هایی وجود دارد که بسیار منطقی‌تر از افزایش بودجه است.»

او ادامه می‌دهد:تا وقتی برخی ساختارها در نظام سلامت اصلاح نشود هرچقدر افزایش بودجه برای وزارت بهداشت یا نهادهای دیگر مرتبط با سلامت افزایش پیدا کند مشکل آن‌طور که بایدوشاید حل نمی‌شود.

همتی صرفه‌جویی را یکی از اصلی‌ترین راه‌کارها برای برون‌رفت از مشکلات حوزه سلامت می‌داند و می‌گوید: باید به اجرای سیاست‌هایی رو بیاوریم که به‌صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع مختلف منجر می‌شود. دوستان ما در وزارت بهداشت هم به این موضوع واقف هستند. در جلسه‌ای که مدتی پیش با شخص وزیر بهداشت و معاونان ایشان داشتیم درباره این مسئله صحبت شد و فهمیدیم که خود وزارت خانه هم برای کاهش هزینه‌ها در بخش‌های مختلف از بستری گرفته تا تجهیزات کارگروه‌هایی تشکیل داده است.

او ادامه می‌دهد:اجرای سیاست‌هایی مانند نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت هم می‌توانند منجر به‌صرفه جویی در حوزه بهداشت و درمان شود که وزارت بهداشت زمینه اجرای آنها را فراهم کرده است و به نظر می‌رسد در سال ۹۷ شاهد اجرای وسیع و مؤثرتر طرح پزشک خانواده باشیم.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر روی تخصیص اعتبارها هم تأکید می‌کند و می‌گوید: تا وقتی مصوبات ما درباره تخصیص اعتبارات به وزارت بهداشت به‌درستی صورت نگیرد تصویب افزایش اعتبارها چه کمکی می‌کند؟ ما باید تمرکزمان را روی رسیدن اعتبارات به دست وزارت بهداشت بگذاریم، اعتباراتی که بخش زیادی‌شان محقق نشده‌اند.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: