رییس دانشگاه علم و صنعت: استقلال دانشگاه‌ها با ورود سایر دستگاه‌ها مخدوش می‌شود

رییس دانشگاه علم و صنعت گفت: مسولیت تمامی فعالیت های اجرایی، مالی و اداری دانشگاه ها بر عهده هیات امنا است اما ورود سایر دستگاه های دولتی و غیردولتی به مسایل مراکز علمی، سبب مخدوشی استقلال دانشگاه ها می شود.

به گزارش عیارآنلاین، رییس جمهوری روز گذشته(شنبه) در مراسم گرامیداشت روز دانشجو در جمع دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان با بیان اینکه دانشگاه ها باید مستقل و آزاد باشند، این از اهداف انقلاب بود چرا که دانشجویان در کنار روحانیت و مردم برای انقلاب سینه سپر کردند، گفت: هیچ تشکلی را به عنوان مخالف دولت نمی‌ دانیم و همه آنان برای ما محترم هستند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی افزود: امروز متاسفانه دانشگاه‌ها از کمبود استقلال گله می‌ کنند، در حالی که شعار ما در انقلاب اسلامی، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی بود، اما اکنون دانشگاه ما هم از استقلال و هم آزادی گله دارد.
محمد علی برخورداری روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا درباره اظهارات رییس جمهوری تصریح کرد: گاهی قوانین تحمیلی به دانشگاه ها و مراکز علمی کشور با تصمیمات هیات امنا مغایرت دارد و این امر لطمه به خودمختاری دانشگاه ها می زند.
وی گفت: بحث آزادی نه تنها در دانشگاه ها بلکه در هر جای دیگری قابل تفسیر است؛ آزادی هم مرزهایی دارد و نمی شود هر کاری که افراد به آن تمایل دارند، انجام دهند.
رییس دانشگاه علم و صنعت افزود: همه کارها و اقدامات باید در چارچوب قانون باشد و این میزان آزادی با تفسیرهای متفاوت کم یا زیاد می شود.
وی ادامه داد: به طور حتم منظور رییس جمهوری نیز اقداماتی است که در چارچوب قانون انجام می شود و اینکه هیچکس فراتر از قانون دچار اقدام خلافی نشود.
برخورداری افزود: آنچه که مسلم است اینکه اکنون در دانشگاه های کشور، محدودیت هایی بیش از قانون برای دانشجویان ایجاد نشده و تبعا محدودیت ها در راستای حفاظت از منافع سایر افرادی است که در قانون ذکر شده است.
وی یادآور شد: ممکن است در برخی دانشگاه ها برخی سیاست ها به سبب مصلحت انجام شود که در اصل این امر محدودیت سازی است که قابل قبول هم نیست.
رییس دانشگاه علم و صنعت خاطرنشان کرد: گاهی بنا به مصلحتی که شاید اجباری هم داشته، سخنرانی افرادی که منع قانونی ندارند در دانشگاه ها لغو می شود که اصلا زیبنده نیست.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: