تولیدات علمی کشور در حوزه مواد و ساخت پیشرفته سیر صعودی داشته است

در سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ میلادی ایران رشد چشمگیری در تولیدات علمی بین‌المللی حوزه علم مواد داشته است به طوریکه در سال ۲۰۱۶ با انتشار ۶۸۱۰ مقاله در رتبه یازدهم دنیا قرار گرفت.

به گزارش عیارآنلاین، رشد متوازن و توسعه هر حوزه دانشی و فناورانه نیازمند پشتیبانی پژوهش های منسجم و سازمان یافته است. پژوهش و تولید علم از مهمترین عناصر رشد و توسعه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، صنعتی و سیاسی کشورها به حساب می آید. بدون توسعه همه جانبه علمی نمی توان به توسعه اقتصادی و صنعتی رسید و این مهم جز با برنامه ریزی هدفمند در سطح کلان کشور و رویکردی فعالانه به امر پژوهش محقق نخواهد شد. با توجه به ماهیت عام و بین رشته ای مواد و ساخت پیشرفته انتشارات علمی این حوزه نیز در بخش های مختلفی توزیع شده اند. بنابراین پایش میزان تولیدات علمی این حوزه در داخل و خارج با چالش هایی مواجه است.
بررسی های روند تولید مقالات علمی حوزه مواد سیر صعودی را با سرعت متفاوت برای بخش های مختلف جهان نشان می دهد و تا سال ۲۰۱۵ میلادی رشد سریع تعداد اسناد تولید شده در آسیا واضح و مشخص است. با توجه به ماهیت فرابخشی و بین رشته ای حوزه مواد و ساخت پیشرفته فعالیت های آموزشی و پژوهشی فراوانی در این حوزه در کشور در حال انجام است. در این میان نقش مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور در خلق دانش این حوزه برجسته است که از جمله می توان به فعالیت بیش از ۵۰ دانشگاه در مقطع کارشناسی، بیش از ۶۰ دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و بیش از ۴۰ دانشگاه در مقطع دکتری اشاره کرد.
با توجه به سابقه این رشته در کشور بیش از ۱۵ پژوهشگاه و حدود ۲۵ انجمن علمی در حوزه های مرتبط با مواد و ساخت پیشرفته مشغول فعالیت هستند. همانطور که اشاره شد ماهیت بین رشته ای این حوزه باعث شده که تعداد زیادی از متخصصان سایر حوزه ها همچون فیزیک، شیمی، مهندسی مکانیک، مهندسی هسته ای، مهندسی پزشکی، نانو فناوری و پلیمر به طور غیر مستقیم در این حوزه مشغول فعالیت باشند.
بر اساس اطلاعات آماری سایت Scimagojr در سال های ۱۹۹۶ تا ۲۰۱۶ میلادی ایران رشد چشمگیری در تولیدات علمی بین المللی حوزه علم مواد داشته است به طوریکه در سال ۲۰۱۶ با انتشار ۶۸۱۰ مقاله از لحاظ کمی پس از کشورهای چین، ایالات متحده امریکا، هند، آلمان، ژاپن، روسیه، کره جنوبی، انگلستان، فرانسه و ایتالیا در رتبه یازدهم قرار گرفت.
البته نکته حائز اهمیت در این میان لزوم تمرکز بر افزایش کیفیت مقالات علمی منتشر شده توسط محققان ایرانی است. حوزه علم مواد در سال ۲۰۱۶ از نظر تعداد مقالات پس از حوزه های مهندسی و فیزیک و نجوم رتبه چهارم علمی بین المللی کشور را به خود اختصاص داده است و از نظر کیفیت مقالات نیز پس از حوزه های شیمی، پزشکی، مهندسی و بیوشیمی در جایگاه پنجم قرار دارد.
بر اساس این گزارش، ستاد توسعه فناوری مواد و ساخت پیشرفته معاونت علمی با هدف ساماندهی اقدامات پراکنده، کمک به ارتقای وضعیت تولید، تجاریسازی، توسعه فناوری و زیرساخت های مرتبط با تولید مواد و ساخت پیشرفته تاسیس شده است.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: