۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۷

درصد رشد و میزان پایه پولی و نقدینگی در دولت دهم کمتر از دولت یازدهم

با وجود اینکه برای تأمین مالی مسکن مهر از پایه پولی استفاده شده اما عملاً مقدار و درصد رشد در پایه پولی و نقدینگی، در چهارسال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ کمتر از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ است؛ علیرغم همه تأکیدهای دولت مستقر در عدم دست درازی به پایه پولی، عملاً سرعت رشد پایه پولی در دوره فعلی بیشتر است که بخش مهمی از آن ناشی از برداشت دائمی بانکها از ذخایر بانک مرکزی است.

به گزارش عیارآنلاین، با وجود اینکه برای تأمین مالی مسکن مهر از پایه پولی استفاده شده اما عملاً هم مقدار و هم درصد رشد، هم در پایه پولی و هم در نقدینگی، در چهارسال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ کمتر از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ است.

علیرغم همه تأکیدهای دولت مستقر در عدم دست درازی به پایه پولی، عملاً سرعت رشد پایه پولی در دوره فعلی بیشتر است که بخش مهمی از آن ناشی از برداشت دائمی بانکها از ذخایر بانک مرکزی است.

اکنون که رئیس جمهور روی استفاده از تسهیلات برای بازسازی بافت فرسوده تأکید دارند و آن را راه حلی برای دست نکردن در جیب مردم می دانند، منطق این فرض محل بحث است. باید توجه شود که شکل اصلی نقدینگی در ایران به صورت سپرده است. مابه‌ازای این سپرده تماماً در سمت راست ترازنامه بانک ها، مصارفی دارد.

هم اکنون با وجود آن که نظام بانکی با تمام توان ممکن در حال اعطای تسهیلات است، نسبت تسهیلات به سپرده دائما کاهنده بوده است و این عدد از ۸۵ درصد در سال ۹۲ به زیر ۷۵ درصد در سال ۹۶ رسیده است. با وجود آن که در این مدت، میزان نرخ ذخیره قانونی هم از ۱۳ درصد به ۱۰ درصد کاهش پیدا کرده است. حفره بزرگ دارایی های بی کیفیت در ترازنامه بانک ها دایما این نسبت را کمتر خواهد کرد و اگر فرضا به دنبال ترمیم این حفره ها، افزایش این نسبت و استفاده از آن برای مثلا نوسازی بافت فرسوده هستیم هیچ راه حلی که تزریق پایه پولی را شامل نشود وجود ندارد.با توجه به مجموع این حقایق، تصور اینکه می توان بدون رشد پایه پولی آن هم در اندازه وسیع، تکالیف ویژه ای را بر بانک ها تحمیل کرد، تقریبا نشدنی است.

شایان ذکر است که امروز حسن روحانی، رئیس جمهور، گفته‌بود که مسکن مهر از جیب فقرا درست شد، چرا که پایه‌ پولی بالا رفت. ما باید مسکن مردم را به طور صحیح، درست کنیم. برای این مسئله نیازمند پول بانک مرکزی نیستیم. ما باید سرمایه‌دار را بیاوریم و زمین را در اختیارش قرار دهیم تا دو برابر مسکنی که در آن محله وجود دارد بسازد و مسکن را به متقاضیان تحویل داده و در برابر، مسکنی که باقی می‌ماند، به عنوان هم سرمایه‌گذاری و هم سود برداشت می‌شود./ مهر

مجید شاکری، کارشناس ارشد اقتصادی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: