۱۹ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۶

بهانه نادرست فراکسیون زنان برای سد کردن راه ازدواج جوانان

یکی از دلایل اصلی موافقان طرح افزایش سن قانونی ازدواج دختران به ۱۸ سال، مضرات جسمانی رابطه جنسی و بارداری برای این دختران است؛ اما متخصصان معتقدند دلیلی برای این آسیب‌های جسمانی وجود نداشته و دختر بعد از رسیدن به سن بلوغ، آمادگی کامل برای بارداری را دارد.

به گزارش عیارآنلاین، پروانه سلحشوری، رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی اخیراً مدعی شده است: «ازدواج زیرسن ۱۸ سال ناباروری را افزایش می‌دهد و آثاری که به زن از نظر جسمی وارد می‌‌کند، بعضاً جبران‌ناپذیر است»؛ یکی از دلایل اصلی که اعضای فراکسیون زنان مجلس برای پیگیری طرح افزایش سن قانونی ازدواج مطرح می کنند، احتمال بوجودآمدن مشکلات جسمانی در اثر رابطه جنسی و بارداری برای دختران زیر ۱۸ سال است. حال باید بررسی کرد که این گفته، چقدر ازنظر علمی درست است و آیا منبع معتبری دارد یا خیر؟

در بدن دختران به هنگام تولد، همه اندام‌ها و اعضای جنسی وجود دارند. هیپوتالاموس، هیپوفیز، تخمدان، رحم، لوله‌ها و فرج همه سالم بوده و بالقوه آماده هیجان و انگیزش هستند، اما تا چندین سال فعالیتی ندارند. اندازه تخمدان‌ها تا پنج‌سالگی ثابت است و بعدازآن شروع به رشد می‌کند. در ۶ تا ۸ سالگی، حجم کلی رحم افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. بلوغ، به‌طورمعمول از شتاب رشد بدن شروع می‌شود و حدود یک سال پیش از قاعدگی به حداکثر می‌رسد. پیدایش نخستین قاعدگی آخرین مرحله بلوغ است که سرعت رشد قد، پس‌ازآن کندتر شده و تا ۱۸ سالگی بیش از ۶ سانتی‌متر نخواهد بود. اولین تغییر در بدن دختران در دوره بلوغ، شروع رشد سینه‌ها (تلارک) و رشد موهای زهار (پوبارک) است و بعد از ۲ تا ۳ سال، منارک (نخستین عادت ماهانه) ظاهر می‌شود. بیش از ۸۰ درصد قاعدگی‌های سال اول بدون تخمک‌گذاری بوده و حدوداً بعد از ۱۸ ماه تخمک‌گذاری آغاز می‌شود[۱].

به گفته موافقان طرح افزایش سن قانونی ازدواج، ازدواج و به‌تبع آن رابطه جنسی برای دختران زیر ۱۸ سال به دلیل عدم رشد کامل اندام‌های جنسی، مضرات زیادی دارد و ممکن است منجر به ناباروری شود. درحالی‌که میانگین سن اولین قاعدگی برای دختران در ایران ۱۳ سال است و قبل از وقوع منارک (اولین قاعدگی) اندام‌های جنسی دختر به‌طور کامل رشد کرده و برای دخترانی که منارک در آن‌ها به وقوع پیوسته، رابطه جنسی مشکلی ایجاد نخواهد کرد. حتی در مواردی که منارک در سنین پایین‌تر (حداقل ۹ سالگی) رخ می‌دهد نیز، ازدواج و رابطه جنسی، مشکلی برای دختر ایجاد نخواهد کرد.

هم‌چنین عده‌ای مدعی هستند بارداری در سن زیر ۱۸ سالگی، باعث ایجاد خطراتی برای مادر و کودک می‌شود. ازجمله این خطرات برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: افزایش زایمان غیرطبیعی و سزارین به دلیل کافی نبودن رشد لگن، کمبود مواد غذایی در بدن مادر که خودش هنوز در حال رشد است ولی به دلیل بارداری مواد مغذی بدن او توسط جنین مصرف می‌شود، کمبود رشد جنین، افزایش احتمال مرده زایی، سقط‌جنین، افزایش احتمال بیماری‌های مانند عقب‌ماندگی ذهنی و… .

به گفته دکتر طاهره لباف، متخصص زنان، زایمان و نازایی «با کامل شدن بلوغ جنسی دختران، رابطه جنسی برای آن‌ها بلامانع است و خطر بارداری‌های زیر ۱۸ سال ازنظر علمی ثابت نشده است، اگرچه که این افراد باید آگاهی‌های بیشتری نسبت به وضعیت سلامت خود داشته باشند». درواقع بارداری قبل از تخمک گزاری هرگز رخ نمی‌دهد و تخمک گزاری هم به‌طورمعمول چند ماه بعد از وقوع منارک (۶ تا ۱۸ ماه) انجام می‌شود. بدن دختران و به‌ویژه اندام‌های جنسی در دختران دو تا سه سال پیش از قاعدگی، شروع به رشد می‌کنند و در زمان بروز منارک، این اندام‌ها رشد کامل یافته‌اند و پس‌ازآن رشد بدن کم است؛ بنابراین در هنگام بارداری، لگن دختر به‌طور کامل رشد کرده و مشکلی برای زایمان طبیعی ایجاد نمی‌کند.

از طرفی با توجه به این‌که مادر نوجوان بعد از قاعدگی رشد چندانی نخواهد کرد، اگر در زمان بارداری تغذیه مناسب داشته باشد، نیاز مادر و جنین، هر دو، برآورده خواهد شد. پس در حقیقت عوارض منفی جسمانی در بارداری نوجوانان، مربوط به فقر اقتصادی مادران نوجوان و یا ناآگاهی آنان نسبت به چگونگی تغذیه مناسب در زمان بارداری می‌شود. هم‌چنین کم‌خونی رایج در نوجوان باردار به علت تغذیه نامناسب بوده و ارتباط چندانی با سن آنان ندارد. طبق نتیجه تحقیقی که در سال قحطی در یک کشور آفریقایی انجام شده، اگر مادر تغذیه مناسبی نداشته باشد، زیان مهمی به بدن کودک وارد نخواهد شد، بلکه اثرات منفی آن بیشتر متوجه مادر می‌شود. برای پیشگیری از مشکلات جسمانی برای مادر و کودک، می‌توان ضمن آموزش‌هایی در حوزه سلامت و تغذیه، بسته‌های حمایتی غذایی (شامل مواد غذایی و ویتامین‌های موردنیاز در دوران بارداری) به‌صورت رایگان یا یارانه‌ای در اختیار مادران نوجوان قرار داد.

مرده زایی و سقط‌جنین نیز، ارتباطی با سن مادر ندارد، بلکه به شرایط زندگی و امکانات بهداشتی، درمانی و دانش مادر در هر سنی که باشد مربوط می‌شود. شایان‌ذکر است نرخ کل مرگ و میر مادران بر اثر زایمان در ایران در سال ۹۳ فقط ۱۹ نفر بوده که تنها ۱ درصد آن‌ها زیر ۱۹ سال داشته‌اند.

امکان بیماری‌هایی چون منگولیسم در کودک، در بارداری در سنین بالا زیاد است و در بارداری در سال‌های نوجوانی احتمال این بیماری‌ها زیادتر نمی‌شود. در این سال‌ها، به‌طورمعمول تخمک‌ها سالم و شاداب هستند و احتمال بیماری به میزانی است که دختر جوانی باردار شود. درواقع، خطرات بارداری در سن ۳۵ سال به بالا، بسیار بیش‌تر از خطرهای آن در سن نوجوانی است. محققان معتقدند در صورت وجود مراقبت‌های مناسب زمان بارداری، تغذیه خوب، حمایت اجتماعی و نبود بیماری‌های مقاربتی، دختر نوجوان باردار باید نوزاد سالمی را سر موعد وضع حمل کند. (گزیده اساسی طب کودکان نلسون).

بنابراین طبق مطالب فوق، ازدواج و بارداری برای دختران زیر ۱۸ سال منع پزشکی ندارد و مشکلی به وجود نمی‌آورد. حال باید پرسید با وجود این ادله پزشکی، مبنی بر عدم ایجاد آسیب جسمانی برای دختران در ازدواج‌های زیر ۱۸ سال، چرا فراکسیون زنان مجلس با بیان ادعاهای کلی و غیرعلمی، تلاش دارد طرح افزایش سن قانونی ازدواج دختران را ازنظر پزشکی موجه جلوه دهد؟

 

[۱] http://www.hawzah.net/fa/article/view/65715

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: