افزایش قیمت خودروهای وارداتی با توقف ثبت سفارش خودرو و احتمال افزایش تعرفه واردات

نبود نظارت بر فروش خودروهای وارداتی، توقف ثبت سفارش واردات و بحث احتمال افزایش تعرفه واردات خودرو باعث تشدید هرج و مرج در قیمت‌گذاری خودروهای وارداتی شده به طوری که شاهد رشد بیش از ۳۰ میلیون تومانی قیمت رسمی برخی خودروها هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، این روزها واردکنندگان علاوه بر ایجاد محدودیت در عرضه برخی خودروها به قیمت گذاری بی ضابطه محصولاتشان نیز روی آورده‌اند و خودروهای وارداتی را تقریباً با هر قیمتی که دلشان می‌خواهد عرضه می‌کنند. در این میان، نبود نظارت دستگاه‌های مسئول به ویژه سازمان حمایت راه را برای تشدید هرج و مرج در عرضه خودروهای وارداتی و همچنین ایجاد بازار سیاه برای این محصولات باز کرده است.

به نظر می‌رسد توقف ثبت سفارش واردات خودرو و مطرح شدن بحث احتمال افزایش تعرفه واردات خودرو دلیل اصلی رشد نجومی قیمت خودروهای وارداتی است.

در این خصوص می‌توان به افزایش قیمت حدود ۲۵ میلیون تومانی برخی محصولات کیا توسط شرکت اطلس خودرو اشاره کرد. این شرکت قیمت سورنتو ۲۰۱۶ را ۲۵ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش داده و نرخ جدید ۲۷۴ میلیون و ۲۶۱ هزار تومان را برای این خودرو تعیین کرده است.

این شرکت همچنین قیمت اپتیما ۲۰۱۶ را ۲۳ میلیون و ۸۷۱ هزار تومان و قیمت کارنز ۲۰۱۷ را ۱۰ میلیون و ۶۷۴ هزار تومان افزایش داده است. قیمت پیکانتو ۲۰۱۶ نیز با رشد ۱۴ میلیون و ۲۷۹ هزار تومانی به ۹۳ میلیون و ۶۶۵ هزار تومان رسیده است.

همچنین گروه خودروسازی بهمن علاوه بر ایجاد محدودیت در عرضه برخی محصولاتش مانند مزدا ۳، قیمت این خودروها را افزایش هم داده است.

بر این اساس، قیمت مزدا ۳ با افزایش ۳ میلیون و ۱۶۰ هزار تومانی، از ۱۱۸ میلیون تومان به ۱۲۱ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان افزایش یافت. همچنین قیمت سواری B50 با رشد ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومانی، از ۷۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به ۷۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسید.

گروه بهمن، قیمت وانت تک کابین کارا را یک میلیون تومان و قیمت وانت دو کابین کارا نیز ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان افزایش داد. قیمت کارا ۲ کابین نیز با افزایش ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار تومانی به ۷۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسیده است.

شرکت آسان موتور نیز در جدیدترین قیمت‌گذاری محصولاتش، قیمت خودروها را تا ۳۳ میلیون تومان افزایش داده است. بر این اساس، قیمت هیوندای توسان ۲۰۱۷ با افزایش ۲۶ میلیون و ۳۷۸ هزار تومانی به ۲۳۴ میلیون و ۱۴۰ هزار تومان رسیده است.

این شرکت همچنین قیمت سوناتا ۲۰۱۶ را ۳۳ میلیون و ۶۸۱ هزار تومان افزایش داده و به ۲۲۷ میلیون و ۴۵۹ هزار تومان رسانده است. قیمت سانتافه ۲۰۱۶ نیز ۲۱ میلیون و ۳۶۴ هزار تومان افزایش یافته و به ۲۶۲ میلیون و ۸۹۲ هزار تومان رسیده است.

علاوه بر این، قیمت تویوتا راوفور ۲۰۱۷ نیز از ۲۷۰ میلیون تومان به ۲۸۰ میلیون تومان افزایش یافته و به این ترتیب رشد ۱۰ میلیون تومانی را در مورد این محصول شاهد هستیم.

به این ترتیب شرکت‌های عرضه کننده خودروهای وارداتی با سوء استفاده از شرایط موجود نسبت به تعیین قیمت‌های نجومی برای محصولاتشان اقدام کرده‌اند که البته در مقابل شاهد سکوت مسئولان وزارت صنعت و به ویژه سازمان حمایت هستیم که ظاهراً نشان از حمایت آنها از این اتفاق دارد. این در حالی است که رفع هرج و مرج در بازار خودرو نیازمند وجود یک نهاد ناظر قوی و با اراده است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: