معاون ساماندهی امور جوانان:

با تفکیک بخش ورزش از جوانان تغییر آنچنانی در بودجه امور جوانان ایجاد نمی‌شود

معاون ساماندهی امور جوانان وزیر ورزش و جوانان با اعلام این خبر که کار تعریف ساختار برای این معاونت طی ۱ الی ۲ ماه آینده در مجلس شورای اسلامی تمام و در صحن مجلس به تصویب می‌رسد، گفت: نابسامانی‌های معاونت جوانان روبه پایان است.

به گزارش عیارآنلاین،  محمدمهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان در خصوص وضعیت معاونت ساماندهی امور جوانان و احتمال تبدیل آن به سازمان ملی جوانان و چالش های پیش رو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس به گفت وگو پرداخت.

وی در اینباره اظهار داشت: تا وقتی که جوانان و مسائل مربوط به آنها در جایگاه واقعی خود قرار نگیرد نمی‌توانیم به مطالبات این قشر پاسخ دهیم.

پیگیری امور جوانان به ۱۵ نهاد وابسته است، به تنهایی قادر به حل مسائل نیستیم

تندگویان تصریح کرد: ما مسئول ساماندهی امور جوانان هستیم که در سطح یک معاونت از وزارتخانه وزارت ورزش و جوانان است، اما پیگیری امور جوانان به حدود ۱۵نهاد وابسته است. مسائلی مثل مسکن، رفاه، کار، مسائل فرهنگی، همه و همه نیازمند همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط است و من فکر می‌کنم برای حل مسائل این قشر باید این نهادها که اعتبارات لازم را هم اخذ می‌کنند، پاسخ‌گو باشند.

وی ادامه داد:‌ ما نمی‌توانیم در نحوه عملکرد دیگر دستگاه‌ها در حوزه جوانان دخالت داشته باشیم، اما ستاد ساماندهی امور جوانان که جلسات منظمی دارد، به‌اندازه وسع خود به مسائل می‌پردازد. علاوه‌بر این پیگیر فعالیت دیگر نهادها و اقدامات عملیاتی آنها در این حوزه هستیم؛ اما اینکه چقدر به هدف خود برسیم، نیازمند پاسخگویی دیگران هم هست؛ چراکه این موضوع نمی‌تواند در اختیار یک معاونت از یک وزارتخانه باشد.

بودجه مستقیم دریافت نمی‌کنیم

تندگویان بابیان اینکه ستاد ساماندهی امور جوانان و همه نهادهای درگیر در حوزه جوانان زیر مجموعه شورای عالی امور جوانان هستند، ابراز داشت: اعتباراتی که برای این معاونت در نظر گرفته می‌شود، به صورت مستقیم تخصیص داده نمی‌شود، به همین دلیل ما با مشکل بودجه دست و پنجه نرم می‌کنیم.

تبدیل وضعیت معاونت جوانان به سازمان ملی جوانان پیگیری اعتبارات را دقیق‌تر می‌کند

تندگویان در خصوص تبدیل شدن معاونت ساماندهی امور جوانان به سازمان امور جوانان نیز اظهار داشت: فکر می‌کنم این تبدیل معاونت به سازمان و تغییر وضعیت آن از آن جهت که باعث هم‌تراز شدن این حوزه با وزارتخانه‌ها می‌شود، بهتر باشد؛ چراکه پیگیری مطالبات و نظارت بر اعتبارات دقیق‌تر می‌شود و دست دولت برای تخصیص اعتبارات در این حوزه بازتر می‌شود.

معاون ساماندهی امور جوانان خاطرنشان کرد: وقتی تفکیک ورزش و جوانان انجام شود و سازمان امور جوانان شکل بگیرد، اعتبارات این حوزه به صورت مستقیم و به صورت اختصاصی برای جوانان هزینه می‌شود و دیگر دخالتی در آن وجود ندارد. علاوه‌بر این سایر نهادهایی که برای جوانان و حل معضلات این قشر اعتباراتی اخذ می‌کنند، تحت نظارت معاونت رئیس‌جمهور قرار می‌گیرند و ما می‌توانیم در تخصیص این اعتبارات دخالت کرده و نظر بدهیم.

معاون ساماندهی امور جوانان با اشاره به این نکته که با تفکیک بخش ورزش از جوانان هم، تغییر آنچنانی در بودجه امور جوانان ایجاد نمی‌شود، ابراز داشت: تنها حسن این مسئله نظم پیدا کردن در پرداخت و تخصیص بودجه است.

تندگویان تصریح کرد: هرچند در حال حاضر در معاونت امور جوانان سرفصل‌های بودجه اختصاص پیدا می‌کند اما متأسفانه در تخصیص اعتبارات با سازمان برنامه و بودجه مشکل داریم.

بودجه جوانان همچنان ۴۰ میلیارد تومان خواهد بود

وی با تأکید بر اینکه کل بودجه این معاونت در سال گذشته چیزی زیر ۴۰ میلیارد تومان بوده است، گفت: این بودجه برای کل کشور و با درنظر گرفتن حقوق و دستمزد کارکنان در نظر گرفته می‌شود که خیلی بودجه کمی است و ما برای پرداختن به مسائل جوانان سرفصل‌های کارآفرینی را در نظر گرفته‌ایم، البته این سرفصل‌ها به معنای بودجه‌ای که در اختیار معاونت امور جوانان قرار بگیرد نیست بلکه بودجه کمکی است که برای تشکل‌های جوانان و کارآفرینی در این حوزه خرج خواهد شد.

معاون ساماندهی امور جوانان گفت: عملکرد سایر وزارتخانه‌ها در حوزه جوانان مرتباً ‌از سوی این معاونت پایش و به نهادهای بالادستی گزارش داده می‌شود.

تندگویان بابیان اینکه به‌عنوان معاون ساماندهی امور جوانان همواره به فکر حرکت روبه جلو هستم، اظهار داشت: انتظار ما این است که با تفکیک ورزش و جوانان، گزارش عملکرد، جهت مثبتی در این حوزه داشته باشد و ساماندهی بهتری صورت گیرد که البته این امر نیازمند تدوین سیاست‌های کلی در حوزه جوانان است.

وی ادامه داد: سیاست‌های کلی در این حوزه در سطح هیأت دولت مطرح و ابلاغ می‌شود و همه وزارتخانه‌هایی که در این زمینه وظایفی دارند، برای حل معضلات مسکن، اشتغال و ازدواج وارد می‌شوند.

جذب اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای کمک به تشکل‌های جوانان

معاون ساماندهی امور جوانان گفت:‌ با توجه به مذاکراتی که با بانک‌ کارآفرین داشته‌ایم اگر امسال با این سرفصل‌ها موافقت شود و به نتیجه برسیم، اعتبار ۱۰۰ میلیاردی برای پرداختن به این مسائل جذب خواهیم کرد که البته تأکید می‌کنم برای کارآفرینی در این حوزه تخصیص داده می‌شود.

ساختار سازمان ملی جوانان باید بازبینی شود

تندگویان با تأکید بر اینکه باید ساختارهای سازمان ملی جوانان دوباره بازبینی شود، خاطرنشان کرد: با مصوب شدن ساختارهای جدید، مأموریت‌های آن هم مشخص می‌شود.

وی با اشاره به اینکه موضوع ازدواج،‌اشتغال، اوقات فراغت،‌آسیب‌های اجتماعی و تشکل‌ها از مأموریت‌های اصلی معاونت و یا سازمان ملی جوانان است، افزود: این دایره وظایف تغییر نمی‌کند اما ساختار جدیدی باید تعریف شود.

معاون ساماندهی امور جوانان در خصوص بلاتکلیفی موضوع جوانان در وزارت ورزش و جوانان گفت:‌ این مسئله به خاطر نبود ساختار بوده است، البته تمام بخش‌های این وزارتخانه با سردرگمی روبرو هستند؛ چراکه وقتی سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان تعطیل شد و هر دو در یک وزارتخانه ادغام شد، ساختاری برای آن در مجلس به تصویب نرسید، بنابراین اگر ساختار آن تصویب شود، سردرگمی‌ها پایان می‌یابد.

تندگویان ادامه داد: با تصویب ساختار، شرح وظایف، حقوق و اختیارات مشخص می‌شود.

وی با اعلام این خبر که کار تعریف ساختار ظرف یک الی دو ماه آینده در مجلس شورای اسلامی تمام و در صحن مجلس به تصویب می‌رسد، گفت: این نابسامانی‌ها روبه پایان است.

ایراد به عدم پاسخگویی معاونت رئیس جمهوری به مجلس بی معناست

معاون ساماندهی امور جوانان در خصوص عدم پاسخگویی سازمان ملی جوانان به مجلس و ایراد برخی نمایندگان برای احیای دوباره این سازمان به همین دلیل اظهار داشت: این ایراد بی‌معنی است؛ چراکه مجلس در همه امور می‌تواند ورود پیدا کند، همان‌طور که کمیسیون اصل ۹۰ برای شهرداری تهران برنامه تحقیق و تفحص گذاشت و جزو قانون نبود، بنابراین درباره فعالیت همه سازمان‌ها و نهادها می‌تواند ورود داشته باشد.

تندگویان اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم سازمان بازرسی،‌دیوان محاسبات و دیگر نهادهای نظارتی هم بر نحوه عملکرد همه نهادها و سازمان‌ها نظارت دارد و این مسئله توجیه نامناسبی است که نمایندگان مجلس با تفکیک موافقت نکنند.

وی بابیان اینکه با تبدیل وضعیت معاونت امور جوانان به سازمان ملی جوانان این سازمان در سطح معاونت رئیس‌جمهور با شرح وظایف مشخص باید به نمایندگان مجلس و دیگر نهادهای نظارتی پاسخ‌گو باشد، اظهار داشت: هیچ تفاوتی میان پاسخگویی نهادها با هم وجود ندارد. همان‌طور که در سؤال از وزارتخانه، وزیر پاسخ‌گو می‌شود، در اینجا هم می‌توان از رئیس‌جمهور سؤال شود.

تندگویان تأکید کرد: تا وقتی نهادی مورد سؤال قرار نگرفته، خود آن سازمان مسئول است اما وقتی سؤال مطرح می‌شود، شخصی که سؤال کرده، وظیفه پیدا می‌کند؛ بنابراین در حوزه جوانان چه مسئول معاون وزیر باشد و چه معاون رئیس‌جمهور، در پاسخگویی تردیدی وجود ندارد.

تندگویان با اشاره به اینکه تبدیل وضعیت معاونت جوانان به سازمان ملی جوانان برایش حائز اهمیت نیست، اعلام کرد: در حال تدوین سیاست‌گذاری‌ برنامه‌های بلندمدت در این حوزه هستم که اگر روزی هم در این سمت نبودم، ساختار کلی در سیاست‌گذاری‌ها مشخص شده باشد.

وی ادامه داد: فکر نمی‌کنم تبدیل وضعیت تأثیری در پرداختن به مسائل جوانان و در نحوه عملکرد ما داشته باشد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: