رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران: میانگین تعرفه فولاد معقولانه نیست

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران از کاهش تعرفه شمش و ورق فولادی انتقاد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، محمود اسلامیان در واکنش به کاهش تعرفه واردات فولاد که از سوی هیئت دولت ابلاغ شد،گفت : میانگین تعرفه فولاد در سال گذشته حدود ۲۰ درصد بوده است که در مقایسه با میانگین تعرفه ۴۵ درصدی صنعت خودرو و اکثر صنایع تکمیلی فولاد که از تعرفه های بالای ۴۰ درصد استفاده می کنند، این تعرفه ۲۰ درصد برای فولاد معقول و کارشناسی شده بود، چرا که تعرفه ها باید بصورت پلکانی در رشته های مختلف صنعت باشد.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با تاکید بر اهمیت صنعت فولاد در اقتصاد دنیا افزود : فولاد در همه اقتصادهای دنیا به عنوان یک صنعت مادر شناخته می شود و علت آن این است که این صنعت مادر تاثیر بسیار زیادی در تولید اشتغال دارد.
وی افزود : بر اساس نتایج مطالعات بین المللی به ازای یک اشتغال مستقیم در صنعت فولاد حداقل ۲۵ اشتغال غیر مستقیم ایجاد می شود. به دلیل همین نرخ بالای اشتغال پایدار در صنعت فولاد است که همه کشورها از جمله کشورهای اروپایی و حتی امریکا که سردمدار بازار آزاد هستند، با جدیت از صنعت فولاد خود دفاع می کنند. به طور مثال اخیرا خزانه داری آمریکا مطالعه ای را شروع کرده که هدف آن بررسی تاثیر واردات فولاد از چین برامنیت ملی آمریکا است یعنی واردات فولاد را به امنیت ملی این کشور مرتبط کرده اند که نشان دهنده اهمیت صنعت فولاد در اقتصاد این کشور است.
اسلامیان گفت : این اهمیت زیاد در سایر کشورها هم وجود دارد به طوری که اخیرا شاهد بودیم اتحادیه اروپا هم جریمه هایی برای صادرات برخی کشورها به این اتحادیه مقرر کرده که سهم فولاد ایران ۵۷ یورو جریمه به ازای هر تن است.
اسلامیان به ویژگی های خاص صنعت فولاد ایران اشاره کرد و گفت: در کنار اهمیت بالای جهانی صنعت فولاد، این صنعت در داخل کشور هم مشکلاتی دارد که در بقیه صنایع فولاد در دنیا و به همین دلیل هم نیازمند حمایت ویژه است.
متاسفانه در دولت های گذشته اتفاقاتی در صنعت فولاد افتاده که از جمله آن چند برابر شدن نیروی انسانی در واحدهای فولادی بزرگ و همچنین صدور مجوزهای بی رویه و احداث واحدهایی با ظرفیت پایین و غیر اقتصادی است که این مشکلات باعث شده است برغم قیمت های جهانی نسبتا مناسب، بیشتر واحدهای فولادساز و نوردی با کمتر از نصف ظرفیت خود کار کنند و تعدادی از این واحد ها هم متاسفانه تعطیل شده اند .
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران عدم رشد نرخ ارز متناسب با تورم را از مسائل مهم صنعت فولاد کشور دانست که موجب شده است صنعت فولاد به حمایت تعرفه ای نیازمند باشد.
وی خاطرنشان کرد : یک مشکل اساسی اقتصاد کشور ثبات نرخ ارز است. هر چند در قانون برنامه لحاظ شده است که نرخ ارز باید با تورم هماهنگ شود اما متاسفانه این تعادل برقرار نشده است.
در واقع عدم رشد نرخ ارز متناسب با تورم یک کمک غیر مستقیم به وارد کننده هاست که صنعت فولاد در کنار مسائل تعرفه ای از این مسئله هم رنج می برد. اگر در سال های گذشته نرخ ارز با نرخ تورم هماهنگ شده بود شاید تولیدکنندگان فولاد اصلا نیازی به تعرفه نداشتند ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاده و به خاطر مشکلاتی که کشوردارد، قابل توجیه است اما نمی توان تک بعدی به این مسئله نگاه کرد و مقاومت سایر کشورها در مقابل واردات فولاد را باید مد نظر داشت.
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران درباره فرآیند کاهش تعرفه های فولاد نیز تصریح کرد: پارسال کاهش تعرفه ها از سوی وزارت صنعت وقت به دولت پیشنهاد شد که در اسفند با پیگیری انجمن و استدلال هایی که صورت پذیرفت، این مصوبه برگشت داده شد. اما متاسفانه شاهد هستیم که ۱۱/۹/۹۶ همان بخشنامه ای که متوقف شده بود، مجددا تصویب و ابلاغ شده و یک سری از تعرفه ها کاهش یافته است.
اسلامیان به پیامدهای این تصمیم دولت اشاره کرد و گفت: با کمال تاسف در ردیف تعرفه هایی با شرح “سایر” هم این کاهش تعرفه ها لحاظ شده در حالی که این شرح “سایر” مشمولیت خیلی کلی دارد و بر اساس تجربه گذشته شاهد خواهیم بود که دلالانی از این خلاء سوءاستفاده می کنند و بسیاری از تعرفه هایی را که باید پرداخت کنند ، نمی پردازند و حق دولت و تولیدکنندگان را ضایع خواهند کرد.
بنابراین تقاضای انجمن فولاد به عنوان تشکل صنفی فولادسازان کشور از دولت این است که این تصمیم ناصحیح را اصلاح کند و تعرفه ناچیز ۲۰ درصدی صنعت فولاد را به حالت تعادل قبلی بازگرداند.

منبع: صداوسیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: