۱۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۸
با تصمیم اوپک

طرح کاهش تولید نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ تمدید شد

در صد‌و‌هفتاد و سومین نشست اوپک نسبت به تمدید ۹ ماهه (پایان سال ۲۰۱۸) طرح کاهش تولید نفت تصمیم‌گیری شد.

به گزارش عیارآنلاین، لحظاتی پیش نشست اوپکی‌ها در وین اتریش پایان یافت و بالاخره توافق تمدید ۹ ماهه طرح کاهش تولید نفت حاصل شد. اعضا پس از نشست طولانی به نتیجه رسیدند که طرح کاهش تولید نفت را که یکسال از اجرای آن می‌گذرد ۹ ماه دیگر تمدید کنند؛ بنابراین اجرای این طرح تا پایان سال ۲۰۱۸ ادامه خواهد یافت.

البته پس از پایان یافتن نشست اوپکی‌ها، قرار است تا لحظاتی دیگر وزرای غیراوپکی‌ها به دبیرخانه بیایند و آنها هم در این باره تصمیم بگیرند اما از آنجایی که پیشتر روسیه موافقت خود را با تمدید ۹ ماهه اعلام کرده بود و دیگر اعضا هم در این باره چراغ سبز نشان داده بودند پیش‌بینی‌ها بر این است که تمدید ۹ ماهه اجرای طرح کاهش تولید نفت قطعی است.

پس از آنکه قیمت نفت به شدت کاهش یافت و به محدوده ۳۰ دلار در هر بشکه رسید اعضای کشورهای عضو اوپک به همراه برخی کشورهای غیراوپک طرح کاهش تولید نفت را در یکسال گذشته کلید زدند.

به موجب این طرح تولیدکنندگان نفت، تولید خود را روزانه ۱٫۸ میلیون بشکه کاهش دادند و صد و هفتادو سومین نشست امروز بنا بود درباره تمدید و مدت‌ زمان تمدید این طرح تصمیم بگیرد؛ بنابراین با تمدید این طرح کشورهای تولیدکننده تولید خود را همچنان تا پایان سال ۲۰۱۸ روزانه ۱٫۸ میلیون بشکه کاهش خواهند داد.

منابع آگاه از نشست اوپک خبر می‌دهد در این نشست که اغلب اعضای اوپک می‌خواهند برای دو کشور لیبی و نیجریه هم که تاکنون از اجرای طرح کاهش تولید نفت معاف بودند نیز سقف تولید درنظر می‌گیرند.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: