رئیس سازمان نظام مهندسی کشور:

در رعایت مقررات ملی ساختمان به نصیحت اکتفا نمی‌کنیم

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه شهرداری نباید هر چهاردیواری را خانه تلقی کند، گفت: برای رعایت مقررات ملی ساختمان، دیگر نباید به توصیه و نصیحت اکتفا کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، فرج‌الله رجبی با بیان این پرسش که چرا وقتی یک زلزله رخ می‌دهد انگشت اتهام به سمت دیگری می‌رود، گفت: همیشه وقتی یک اتفاقی مثل زلزله و یا ریزش ساختمان مثل حادثه پلاسکو رخ می‌دهد، واکاوی‌ها صورت می‌گیرد، اما چون انگشت اتهام به سمت افراد دیگری می‌رود، به جایی نمی‌رسد.

وی با اشاره به اینکه مشکل آب در کشور نیز همانند وقوع حادثه و زلزله که موجب تخریب می‌شود و هیچ کسی مسئولیت این ریزش‌ها و تخریب‌ها را به گردن نمی‌گیرد، گفت: در حوزه انرژی مثل آب نیز هیچ‌کس وضعیتی که در حال حاضر در این بخش داریم را به گردن نمی‌گیرد.

رجبی تأکید کرد: نباید به جایی برسیم که ۱۰ سال دیگر انرژی را به صورت قطره‌چکانی مصرف کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور ادامه داد: باید بپذیریم که در حوزه مصرف انرژی ساختمان نه مصرف بهینه، بلکه مصرف کمینه داریم.

وی افزود: معتقدم شرایط کشور مصرف کمینه و توأم با رضایت است، پس در این راستا باید مقررات ملی ساختمان اصلاح شود و در حوزه غیردولتی دیگر نباید به توصیه و نصیحت اکتفا کنیم.

رجبی با اشاره به اینکه باید در حوزه مقررات فضایی به وجود بیاید که مهندس و شهرداری مقید به یک سری موارد در ساخت‌وسازها باشند، تصریح کرد: در استان‌های خراسان رضوی، البرز و اصفهان به‌عنوان پایلوت برنامه‌های تعیین درجه مصرف انرژی و ارتقای فناوری در حوزه ساخت‌وساز در حال اجراست.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور تأکید کرد: در بحث انرژی نیازمند ضمانت اجرایی و حکمرانی خوب هستیم، بنابراین دولت باید بتواند ضمانت‌های اجرایی در زمینه مصرف بهینه انرژی را ایجاد کند و شهرداری‌ها باید بپذیرند که هر چهاردیواری را خانه تلقی نکند.

وی در مورد اصلاح آیین‌نامه کنترل ساختمان اضافه کرد:‌ وزارت راه با رویکرد جدیدی برای اصلاح آیین‌نامه کنترل ساختمان ورود کرد، با این تصور که مشکلات ساخت‌وساز برطرف شود.

رجبی افزود: اما برداشت سازمان نظام مهندسی این بود که تغییرات این اتفاقات را رقم نمی‌زند و نظارت را تقویت نمی‌کند. پس این اقدام نه کیفیت ساخت‌وساز را بالا می‌برد و نه می‌تواند تضمینی برای مصرف‌کننده باشد.

رجبی اضافه کرد: اصلاح آیین‌نامه کنترل ساختمان به امور زیربنایی دولت رفت و کلیات آن به تصویب رسید.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور اظهار داشت: پس از این اتفاق نامه‌ای به جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور ارسال و اعلام شد، این آیین‌نامه نمی‌تواند مفید باشد که معاون اول رئیس‌جمهور این آیین‌نامه را به هیأت دولت برگشت داد. حال آیین‌نامه مزبور در هیأت دولت مطرح شده که وزارت کشور به آن ایراد گرفته است.

وی ادامه داد: آنچه در این آیین‌نامه آمده مربوط به حقوق سازندگان است و از آنجاکه سازندگان اقدام به ساخت‌وساز کرده و واحد مسکونی را به فروش می‌رسانند، باید یک نهاد و یا ارگانی حقوق بهره‌بردار را حفظ کند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: