رییس فراکسیون زنان مجلس:

تلاش داریم بیمه زنان سرپرست خانوار را در بودجه ۹۷ بگنجانیم

بیمه زنان خانه‌دار از جمله لوایحی است که سال‌هاست میان دولت و مجلس و دستگاه‌های اجرایی در رفت‌وآمد است و هنوز آن‌چنان که وعده داده می‌شد به مرحله اجرا درنیامده است. این روزها هم فراکسیون زنان و خانواده رسیدگی به وضعیت بیمه زنان خانه‌دار را در دستور کار دارد.

به گزارش عیارآنلاین، بیمه زنان خانه‌دار از جمله لوایحی است که سال‌هاست میان دولت و مجلس و دستگاه‌های اجرایی در رفت‌وآمد است و هنوز آن‌چنان که وعده داده می‌شد به مرحله اجرا درنیامده است. این روزها هم فراکسیون زنان و خانواده رسیدگی به وضعیت بیمه زنان خانه‌دار را در دستور کار دارد.

سابقه ۱۸ ساله بیمه زنان خانه‌دار

از مطرح شدن این طرح در محافل کارشناسی حدود ۱۸ سال می‌گذرد. ابتدا در زمان دولت هفتم و هشتم، هیأت دولت، مرکز مشارکت زنان را موظف به تهیه بیمه زنان خانه‌دار کرد. بر این اساس، طرح صندوق تأمین اجتماعی، بیمه زنان خانه‌دار را در سال ۸۰ تدوین و به هیأت دولت واگذار کرد اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت، این طرح مورد مخالفت قرار گرفت. در سال ۸۱ برای اجرای یک آیین‌نامه با همکاری مرکز امور زنان و خانواده وقت، با بهزیستی قراردادی امضا شد که نسبت به بیمه زنان خانه‌دار، آن هم تحت شرایط خاصی اقدام کنند.

در سال ۸۵ هیأت دولت، مرکز امور زنان و خانواده را موظف به همکاری با فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی برای بررسی نحوه اجرای کامل بیمه زنان خانه‌دار کرد که منجر به تهیه پیش‌نویس اساس‌نامه بیمه زنان خانه‌دار در اسفند ماه همان سال شد اما این طرح با مخالفت اکثر اعضا روبه‌رو و از دستور کار خارج شد. در ادامه بیمه زنان خانوار در قالب بیمه حرف و مشاغل آزاد اصلاح شد که در کمیسیون اجتماعی دولت اجرای این طرح مورد تأیید قرار گرفت و در هیأت مدیره تأمین اجتماعی آن زمان نیز تصویب و ابلاغ شد. در آن زمان طیفی از زنان از این طرح استقبال کردند و خودشان را تحت پوشش بیمه قرار دادند که البته بعد از چند سال این بیمه هم ناکام ماند.

قرار گرفتن بیمه زنان خانه‌دار در چارچوب بیمه فراگیر اجتماعی

در دولت یازدهم نیز مسأله بیمه زنان خانه‌دار همچنان مطرح بود. شهیندخت مولاوردی؛ معاون سابق رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده اردیبهشت ماه سال ۹۳ اعلام کرد ‌که قرار است بیمه زنان خانه‌دار در چارچوب بیمه فراگیر اجتماعی بررسی شود. او در این باره گفت: تصمیم گرفتیم با رایزنی سازمان تأمین اجتماعی لایحه‌ای را در چارچوب بیمه فراگیر اجتماعی تدوین کنیم تا قابلیت اجرایی‌شدن داشته باشد. موضوع بیمه اجتماعی فراگیر هم‌اکنون در مجلس مطرح است و قرار است براساس آن چند صندوق با هم ادغام شوند و بیمه فراگیری ایجاد شود که در چارچوب آن امیدوار هستیم بیمه زنان خانه‌دار به نتیجه برسد.

بیمه زنان سرپرست خانوار

علاوه بر بیمه اجتماعی برای زنان خانه‌دار، بیمه دیگری که برای قشر زنان مطرح بوده، بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار است. بهمن ماه سال ۹۳ علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اختصاص یافتن بودجه سالانه برای بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار اشاره کرد، بودجه‌ای که البته بعدها دستخوش تغییر شد. او فروردین ماه سال ۹۴ اعلام کرد با توجه به این‌که بودجه حمایتی بیمه این زنان از محل منابع دولتی حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها با مشکل حذف روبه‌رو و حذف شد، اما با استفاده از منابع داخلی، بیمه همه زنان سرپرست خانواری که تحت حمایت هستند، همچنان پرداخت می‌شود. او وعده داد که توسعه بیمه اجتماعی زنان سرپرست خانوار با توجه به طرحی که در شورای عالی دفاع ارایه می‌شود، به صورت جدی دنبال خواهد شد.

احمدی میدری؛ معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از عدم همخوانی بودجه در نظر گرفته‌شده با اعتبار موردنیاز برای اجرای این طرح ملی خبر داد. او همچنین اعلام کرد که با تلاش‌های انجام‌شده در راستای اجرای طرح بیمه اجتماعی زنان، تا آن زمان ۷۰ هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش خدمات این بیمه قرار گرفتند.

نگاه برنامه ششم توسعه به بیمه زنان خانه‌دار

سال گذشته برنامه ششم توسعه به تصویب مجلس رسید که در این قانون نیز به بیمه‌ زنان خانه‌دار اشاره شده است. در بند ب ماده ۱۰۳ این قانون آمده است: “وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف است در راستای سیاست‌های تحکیم خانواده ظرف ۶ ‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراء شدن این قانون بررسی و طرح لازم برای ایجاد بیمه اجتماعی زنان خانه‌دار حداقل دارای سه فرزند را فراهم و جهت تصمیم‌گیری قانونی ارائه کند”.

توجه مجدد به بیمه زنان خانه‌دار در فراکسیون زنان مجلس دهم

در مجلس دهم نیز نمایندگان مردم به عدم اجرای بیمه زنان خانه‌دار و پا در هوا بودن آن واکنش نشان دادند. برای مثال خردادماه سال جاری طیبه سیاوشی، نایب‌رییس فراکسیون زنان مجلس با انتقاد از سیاست‌های یک بام و دو هوای دولت در اجرای بیمه زنان خانه‌دار، گفت: جمعیت بسیار زنان خانه‌دار و وضعیت مالی بد صندوق‌های بیمه‌ای سبب کم‌توجهی دولت به این موضوع است. با وجود این‌که در قانون برنامه ششم توسعه بیمه زنان خانه‌دار با داشتن حداقل سه فرزند به تصویب رسیده اما ما معتقد به بیمه تمامی زنان خانه‌دار هستیم و این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. البته، با توجه به جمعیت بسیار زیاد زنان ایرانی خانه‌دار و این‌که صندوق‌های بیمه‌ای در مرحله ورشکستگی‌ هستند، اجرای این برنامه‌ها سخت و زمان‌بر است. اما البته اجرای بیمه زنان خانه‌دار با حداقل ۳ فرزند که در برنامه ششم توسعه آمده، محتمل‌تر است.

پروانه سلحشوری؛ رییس فراکسیون زنان مجلس نیز مرداد ماه اعلام کرد که این فراکسیون پیگیر اصلاح قانون، جامع و کامل‌تر کردن آن و بهترین راهکار برای اجرای آن است اما هرچه پیش‌ می‌رویم این کار سخت‌تر به نظر می‌رسد. اما سعی داریم راهکاری برای جذب کمک‌های بیشتر مالی پیدا کنیم تا چتر حمایتی بیمه بر سر همه زنان درخواست‌کننده، گسترده شود. طبق اذعان سلحشوری، به دلیل قابلیت اجرایی پایین بیمه زنان خانه‌دار، در این مدت فقط ۷۰ تا ۲۰۰ هزار نفر از زنان توانسته‌اند بیمه شوند که رقمی بسیار کم است.

جلسات فراکسیون زنان با مسؤولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

در راستای فعالیت‌های فراکسیون زنان در رابطه با بیمه‌ زنان خانه‌دار آبان ماه و آذر ماه سال جاری دو نشست در این فراکسیون برگزار شد. نشست اول روز ۲۴ آبان ماه بود که سلحشوری در تشریح این نشست بیان داشت: از آن‌جا که طبق برنامه ششم توسعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شده در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهد، از مسؤولان این وزارت‌خانه دعوت کردیم تا در رابطه با اقدامات انجام‌شده برای اجرای آن و آیین‌نامه تدوین‌شده در این رابطه توضیح دهند. مسؤولان وزارت تعاون، آیین‌نامه نظام چندلایه و بیمه اجتماعی سلامت که در کمیسیون اجتماعی دولت تصویب شده را ارائه کردند اما با توجه به این‌که این آیین‌نامه مربوط به ماده ۲۰۷ برنامه پنجم توسعه است، فراکسیون زنان خواستار این شد که به‌طور مشخص به بند ب ماده ۱۰۳ برنامه ششم توسعه پرداخته شود.

به گفته سلحشوری، در حال حاضر ۷۷۰ هزار زن خانه‌دار دارای سه فرزند در کشور وجود دارد که تحت پوشش هیچ نوع بیمه‌ای نیستند و از این تعداد ۱۲۰ هزار زن، سرپرست خانوار هستند. بنابراین در جلسه روز ۲۴ آبان پیشنهاد شد در فاز اول اجرایی این بیمه، تحقق بیمه زنان سرپرست خانوار در اولویت قرار گیرد. همچنین، در این جلسه بررسی شد که آیا برای اجرای بند (ب) ماده مذکور آیین‌نامه‌ای مجزا باید تدوین شود یا در همان آیین‌نامه نظام چندلایه‌ای دیده شود. در پایان این نشست، مقرر شد ۵ آذر ماه جلسه دیگری برگزار و اجرای ماده مذکور تعیین تکلیف شود.

جلسه دوم با موضوع بیمه زنان سرپرست خانوار ۵ آذرماه با حضور نمایندگانی از وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، سازمان برنامه، بودجه و محاسبات، معاونت امور زنان رییس‌جمهور و مرکز پژوهش‌های مجلس در فراکسیون زنان مجلس برگزار شد. در این جلسه اعضای فراکسیون بر این مسأله تأکید داشتند که ردیف بودجه مشخصی در قانون بودجه سال ۹۷ برای بیمه زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شود. همچنین، به گفته ذوالقدر؛ نایب‌رییس فراکسیون زنان مجلس قرار است جلسه دیگری برای تدوین جزییات اجرایی این قانون برگزار شود.

در رابطه با جزییات فعالیت‌های فراکسیون زنان در زمینه بیمه زنان سرپرست خانوار با پروانه سلحشوری؛ رییس فراکسیون زنان گفت‌وگو کردیم. او در این خصوص به خبرنگار مهرخانه گفت: موضوع بیمه زنان خانه‌دار از سال‌ها پیش مطرح شده بود و دو سال هم در بودجه آمد اما چون تأمین مالی نشد مسکوت ماند و ادامه پیدا نکرد.

او افزود: در برنامه ششم توسعه یکی از بندهای حمایتی مربوط به زنان یعنی بند ب ماده ۱۰۳ به بیمه جامع زنان سرپرست خانوار با سه فرزند اختصاص دارد. به این دلیل در برنامه ششم بحث داشتن فرزند ذکر شده که زنان خانه‌دار بسیار زیادی در کشور وجود دارند و بیمه کردن همه آن‌ها در توان دولت نیست. البته، تعداد زنان سرپرست خانوار با سه فرزند هم کم نیست.

سلحشوری خاطرنشان کرد: طبق برنامه ششم توسعه قرار بر این بود که آیین‌نامه نحوه عملیاتی‌شدن این بند تدوین و اجرایی شود. به همین دلیل، طی هفته‌های اخیر در این رابطه ۲ جلسه در فراکسیون زنان برگزار و مهمانانی از دستگاه‌های متعدد به‌ویژه وزارت کار به‌عنوان متولی این موضوع دعوت کردیم تا ببینیم چه فعالیت‌هایی در این رابطه انجام گرفته است.

اگر بیمه ۱۲۰ هزار نفر طی مدت‌ یک‌سال محقق شود اقدام بسیار مثبتی خواهد بود

رییس فراکسیون زنان اظهار داشت: مطرح شد که یک‌سری از زنان توسط همسرانشان بیمه هستند اما تعداد زیاد دیگری از زنان تحت پوشش بیمه قرار ندارند؛ پس اولویت را به زنانی می‌دهیم که اصلاً بیمه دریافت نمی‌کنند. در بین این زنان نیز اولویت را به زنان سرپرست خانوار می‌دهیم. طبق آماری که مسؤولان ارایه می‌دادند قرار است امسال تحت پوشش قرار گرفتن ۱۲۰ هزار نفر از این زنان در بودجه پیش‌بینی شود. طبق آمارهایی که از سال‌های قبل ارایه می‌شود و البته این آمار متفاوت است، تاکنون حدود ۷۰ هزار نفر تحت پوشش قرار گرفته‌اند. با این شرایط اگر بیمه ۱۲۰ هزار نفر طی مدت‌ یک‌سال محقق شود، اقدام بسیار مثبتی خواهد بود. پیگیری ما هم در مجلس در این رابطه بعد نظارتی دارد.

تلاش داریم بیمه زنان سرپرست خانوار را در بودجه ۹۷ بگنجانیم

او در رابطه با مشکلاتی که تاکنون موجب اجرایی‌نشدن بیمه زنان خانه‌دار شده، بیان داشت: مشکل جدی این بود که این مسأله اصلاً در قالب قانون نبود. در واقع، تلاش‌هایی انجام گرفته بود اما قانونی مصوب نشده بود. این در حالی است که در حال حاضر، این مسأله را به‌صورت حکم قانونی در قالب برنامه پنج‌ساله داریم و الان باید برای اجرایی‌شدن آن نظارت صورت گیرد. از سوی دیگر، چون فصل بودجه هم هست تلاش می‌کنیم این مسأله را در برنامه بودجه ۹۷ بگنجانیم. همچنین، چون در برنامه ششم توسعه ذکر شده، باید به‌صورت سالیانه بتوانیم تعدادی از زنان را تحت پوشش بیمه قرار دهیم و قطعاً زنان سرپرست خانوار اولویت دارند.

سلحشوری در پایان گفت: این بیمه باید طبق قانون اتفاق بیفتد اما این که چه میزان اتفاق خواهد افتاد یک مسأله دیگر است. ما حدود ۳ میلیون زن سرپرست خانوار در کشور داریم اما چند درصد از آن‌ها در پایان برنامه بیمه خواهند شد؟ به‌خصوص که صندوق‌های بیمه و بازنشستگی هم با مشکلات اقتصادی درگیر هستند. درواقع، از یک طرف این قانون مصوب شده اما از طرف دیگر موانع بودجه‌ای که نهادهای ذی‌ربط را درگیر می‌کند زیاد است. به همین دلیل باید طوری تلاش کنیم که بتوانیم کسانی را که در اولویت هستند حتماً در طی این برنامه پنج‌ساله بیمه کنیم.

منبع: مهرخانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: