۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۶

سلب حقوق شهروندی با منع قانونی ازدواج

محمودی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به این که با اجبار نمی‌توانیم مسائل اجتماعی را پیش ببریم گفت: باید تمام ابعاد طرح افزایش سن قانونی ازدواج دختران مورد پژوهش قرار بگیرد و بنده به عنوان یک خانم با قانون شدن این طرح مخالفم زیراکه حقوق شهروندی افراد سلب می‌شود.

سمیه محمودی عضو کمیسیون اجتماعی و فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی درخصوص طرح افزایش حداقل سن ازدواج دختران در گفتگو با عیارآنلاین گفت: در فراکسیون زنان مجلس در مورد این طرح بحث‌های زیادی صورت نگرفته است و در کمیسیون اجتماعی نیز تا الان حرفی زده نشده است. بنده نگاهی دیگر این موضوع دارم اینکه ما صرفا بیاییم ازدواج های زیر این سنین را ممنوع کنیم شاید بتوانیم جلوی  ثبت آن‌ها را بگیریم ولی نمی‌توانیم جلوی ین ازدواج‌ها را بگیریم.

وی ادامه داد: اما نمی‌توانیم کسی را مجبور کنیم که در سنینی که ما می‌گوییم ازدواج کند این نوع ازدواج‌ها هم تنها در بعضی مناطق خاص اتفاق می‌افتد و در همه نقاط کشور نیست.

این نماینده مجلس با اشاره به اثرگذاری این طرح به افزایش سن ازدواج در کشور گفت: ما هم‌اکنون در کشور روند افزایشی سن ازدواج را هم داریم و باید این مورد را درنظر بگیریم و شرایط کشور در این مورد خوب نیست و این طرح بر ادامه این روند افزایشی دامن می‌زند.

محمودی درخصوص آفت‌هایی که این طرح برای کشور دارد گفت: ما نمی‌گوییم در مناطق خاص قانون وجود نداشته باشد قانون باشد ولی در کنار قانون فرهنگ‌سازی انجام شود.  افرادی زیر این سنین ممکن است ازدواج ‌کنند که هنوز کودک باشند و شرایط سختی برای آن‌ها رقم بخورد بطور مثال ممکن است همسر خودشان را از دست بدهند بیوه شوند نتوانند آن رسالت مادری را انجام بدهند این موارد صحیح است ولی اگر ما آمدیم همین قانون را گذاشتیم و سن ازدواج را بالا بردیم مشکل دیگری ممکن است برای تمام کشور ایجاد شود.

وی گفت: در گذشته که وسایل ارتباطی کمتر بود وقتی یک روستایی ازدواج می‌کرد برای ثبت رسمی آن ممکن  بود تا زمان تولد فرزندش هم بدلایل عدم دسترسی و مشکلات موجود اقدام نکند با وضع این قانون‌ هم ممکن است این اتفاق بیفتد و ازدواج‌ها ثبت رسمی نشود و زنان را دچار مشکلات بزرگتری کنیم بطوریکه  حقوق خودشان هم از دست بدهند.

عضو فراکسون زنان مجلس درخصوص راه حل این موضوع گفت: ما باید فرهنگسازی کنیم در مناطق مختلف باید برویم کار و پژهش کنیم اینکه اجبار کنیم این صحیح نیست من این را نمی‌گویم قانونی نشود این قانون شود ولی در کنارش واقعا کار شود چون ضرر آن متوجه دخترانمان می شود.

محمودی در ادامه با اشاره به اثرات برخورد قانون با این موضوع گفت: اگر حاکمیت محدود کند که دختران تا ۱۸ سالگی نمی‌توانند ازدواج کنند در برخی نقاط کشور احساس می‌کنند حقوق شهروندی آن‌ها سلب شده است  شاید یک فرد توانایی های لازم برای ازدواج را داشته باشد چرا باید منع شود!

وی ادامه داد: خیلی از قوانین تنها ظاهرشان زیبا هستند و وقتی که وارد جزییات می شویم ضرر و زیان‌هایی مشاهده می‌شود که بیشتر از فواید آن قانون است.

نماینده مردم شهرضا افزود: وقتی طرحی قرار است قانون شود باید تمام جوانب آن سنجیده شود این طرح هم که همکارانم خانم سیاوشی و سلحشور پیگیری می‌کنند از یک بعد دیگر نگاه می‌کنند که باید همه ابعادش مورد بررسی قرار بگیرد مسلما اگر این قانون در صحن مجلس بیاید من به عنوان یک خانم مخالف خواهم بود و از نظر بنده این طرح نباید قانون شود.

محمودی ادامه داد: در گفتگویی که با یکی از اهالی قشم داشتم متوجه فرهنگ آن منطقه شدم مثلا در آن منطقه ممکن است  یک دختر خانم ده یازده دوازده ساله یا شاید هم چهارده ساله را به یک پیرمرد هم بدهند فرهنگ‌شان اینچنین است و راهکار این است که این فرهنگ را تغییر دهیم. بخش اصلی کار با فرهنگ سازی  تغییر پیدا می‌کند بطور مثال پدربزرگ من برای  مادرم همسر انتخاب کرده است ولی برای ما این اتفاق نیفتاد و این تغییر با فرهنگ‌سازی حاصل شده است.

وی گفت: ما باید بجای اینکه خیلی از مسائل را اجباری کنیم، فرهنگ سازی کنیم ما با اجبار چیزی را نمی‌توانیم به نتیجه برسانیم، ما نمی‌توانیم موبایل ها را خاموش کنیم، ما نمی‌توانیم جلوی بشقاب‌های ماهواره را بگیریم ما نمی توانیم جلوی تکنولوژی را بگیریم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: