۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۰۷
نماینده مجلس:

تنها ۲۰ درصد از بودجه ایجاد اشتغال در سال ۹۶ محقق شده است

در سال اقتصاد مقاومتی – تولید و اشتغال، توجه به بخش تولید بیش از سایر سال ها اهمیت پیدا می کند؛ اما طبق گفته گیلانی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، حدود ۸۰ درصد از بودجه ایجاد اشتغال در سال ۹۶ هنوز محقق نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، سهراب گیلانی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس امروز در راستای لزوم حمایت از تولید و اشتغال در کشور گفت: در بحث اشتغال شاید در حدود ۲۰ درصد بودجه ایجاد اشتغال در سال ۹۶ تحقق پیدا کرده است که این مسئله واقعا ضعف بزرگی است، زیرا بحث تولید و اشتغال یکی از اساسی ترین مسائل کشور است.

وی افزود: یکی از راهکارهای حل این مسئله توجه به بخش خصوصی و همچنین بخش خارجی است که می تواند منجر به سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال شود.[۱].

لزوم توجه بیشتر به تولید و اشتغال در بودجه سال ۹۷

گیلانی با اشاره به لایحه بودجه سال ۹۷ اظهار داشت: بودجه سال ۹۷ باید در چارچوب برنامه پنج ساله ششم باشد چراکه بودجه برای اجرای برنامه است. در لایحه بودجه ۹۷ باید به مسئله اشتغال و تولید که از اساسی ترین مسائل کشور به شمار می‌روند توجه شود.

سهراب گیلانی افزود: در حال حاضر یکی از مشکلات اصلی کشورمان مسئله بیکاری است که بر اساس آمار بیش از پنج میلیون نفر در جامعه بیکار هستند. برای حل این مسئله باید کار جدی و اساسی صورت گیرد و در بودجه نیز دیده شود.

نماینده شوشتر با بیان اینکه در بودجه سال ۹۷ باید به بخش هایی مانند آموزش، کشاورزی، انرژی و همچنین گردشگری توجه شود گفت: متاسفانه به موضوع گردشگری تاکنون توجه چندانی نشده است و ما از دولت انتظار داریم به گردشگری توجه بیشتری داشته باشد، چراکه گردشگری می تواند اشتغال ایجاد کند و همچنین سبب عمران و آبادانی شود.

اعطای تسهیلات برای رونق تولید کافی نیست

گفتنی است دولت در سال ۹۶ برای رونق تولید برنامه جامع اشتغال فراگیر مصوب ۱۳۹۶/۲/۱۸ را ارائه کرد. به موجب ماده ۳ این برنامهT سازمان برنامه و بودجه کشور باید در اجرای برنامه اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶ در چارچوب آیین‌نامه‌های اجرایی تبصره‌های ذی ربط در قانون بودجه، نسبت به تخصیص منابع و تامین اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح‌های کارورزی، مهارت آموزی در محیط کار واقعی، مشوق‌های کارفرمایی و توسعه رسته‌های منتخب به میزان ۵ هزار میلیارد ریال اقدام کند.

همچنین با توجه به ماده ۵ این برنامه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به تعیین سهمیه تسهیلات بانکی مورد نیاز به میزان ۲۰۰ هزار میلیارد ریال برای اجرای برنامه اشتغال فراگیر و ابلاغ به شبکه بانکی موظف شده بود.

اما طبق گفته نماینده مجلس به نظر می رسد میزان بودجه اختصاص یافته برای طرح های مربوط به اشتغال با گذشت بیش از ۸ ماه از سال  محقق نشده و اثر چندانی نداشته است.

امید است دولت علاوه بر اختصاص بودجه کامل برنامه های اشتغال در سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال با استفاده از تجارب اجرای طرح های اشتغال در سال های گذشته، صرفا به ارائه تسهیلات که کارایی بالایی ندارد اکتفا نکند و با مطالعه فضای کسب و کار، موانع و مشکلات بخش تولید را شناسایی و رفع کند تا شاهد رونق اقتصاد و تولید باشیم.

پینوشت:

[۱]  خبرگزاری ایسنا، کد خبر: ۹۶۰۹۰۷۰۳۰۹۲

منبع: مقاومتی نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: