۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۱

آدرس غلط وزارت بهداشت از ریشه مشکلات مالی طرح تحول سلامت

برخلاف اظهارات مسئولان وزارت بهداشت، با کاهش تعداد بیمه شدگان رایگان سازمان بیمه سلامت، بن بست مالی طرح تحول سلامت شکسته نمی شود و بیمه ها از بحران ورشکستگی، خارج نخواهند شد زیرا دلیل اصلی این موضوع، افزایش چشمگیر تعرفه های خدمات درمانی در گام سوم اجرای این طرح بوده است.

به گزارش عیارآنلاین، ابلاغیه جدید سازمان بیمه سلامت درباره «آزاد» محاسبه شدن پول ویزیت و دارو بیمه شدگان صندوق بیمه رایگان همگانی این سازمان (غیر از هنگام استفاده از خدمات مراکز دولتی)، انتقادهای زیادی به دنبال داشت و موجب شد تا بار دیگر بن بست مالی طرح تحول سلامت مورد توجه کارشناسان و رسانه ها قرار بگیرد.

از آنجایی که این ابلاغیه در راستای جبران اقدام شتابزده و غیرقابل توجیه دولت یازدهم در ابتدای اجرای طرح تحول سلامت یعنی بیمه رایگان حدود ۱۰ تا ۱۱ میلیون نفر از مردم ایران ائم از فقیر و غنی صورت می گرفت، این اقدام منطقی و قابل دفاع بود و انتقادهای صورت گرفته از این ابلاغیه سازمان بیمه سلامت چندان کارشناسی نبود. انتظار می رود با اجرای بخشنامه جدید سازمان بیمه سلامت، قشر پردرآمد جامعه نسبت به پرداخت حق بیمه اقدام کند تا خدمات بیشتری دریافت نماید و در آینده نزدیک صرفا قشر ضعیف همچنان به صورت رایگان بیمه باشند.

از طرف دیگر، همانطور که کارشناسان و رسانه ها به درستی متوجه شده و بیان کردند مهمترین پیام ابلاغیه جدید سازمان بیمه سلامت که فشار بر روی این سازمان را کاهش می دهد، اذعان وزارت بهداشت به فشار سنگین وارد شده به بیمه ها بخاطر اجرای طرح تحول سلامت بود. با این وجود، برخلاف دیدگاه مدیران ارشد وزارت بهداشت که بارها بیان شده است، کاهش تعداد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت نمی تواند جلوی ورشکستگی بیمه ها را بگیرد زیرا دلیل اصلی این امر، افزایش ۱۵۰ درصدی تعرفه های خدمت درمانی در گام سوم این طرح بود که طرح تحول سلامت را در بن بست بزرگی قرار داده است. برخی از دلایل این موضوع که ریشه مشکلات مالی طرح تحول سلامت، افزایش شدید تعرفه هاست و نه افزایش بدون برنامه تعداد بیمه شدگان رایگان سازمان بیمه سلامت، عبارتست از:

۱- تعداد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت حدود ۴۰ میلیون نفر است. در نتیجه، صرفا حدود  ۲۵ تا ۳۰ درصد از این جمعیت بخاطر اجرای طرح تحول سلامت تحت پوشش این سازمان بیمه ای قرار گرفته اند. با این وجود، هزینه های بیمه سلامت بعد از اجرای طرح تحول سلامت، حدودا ۳ تا ۴ برابر شد و در نتیجه، دولت در قالب اصلاحیه قانون بودجه ۹۵ در شهریورماه سال گذشته مجبور شد مجوز انتشار اوراق قرضه ۸ هزار میلیارد تومانی از مجلس شورای اسلامی بگیرد تا بخشی از بدهی های سازمان بیمه سلامت به مراکز درمانی پرداخت گردد. بنابراین بخش اندکی از افزایش هزینه های سازمان بیمه سلامت بعد از اجرای طرح تحول سلامت بخاطر افزایش بدون برنامه تعداد بیمه شدگان این سازمان بوده است و اصلاح این وضعیت نمی تواند جلوی ورشکستگی این سازمان بیمه ای را بگیرد.

۲- برخلاف سازمان بیمه سلامت، تعداد بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی با اجرای طرح تحول سلامت، تغییر خاصی پیدا نکرد. با این وجود، هزینه های سازمان تامین اجتماعی نیز همزمان با اجرای این طرح بیش از ۲٫۵ برابر شد. ۷ اسفندماه ۹۵، محمدعلی همتی، معاون درمان سازمان تامین اجتماعی درباره این موضوع گفت: «ماهانه بیش از ١٠ هزار میلیارد ریال به مراکز طرف قرارداد سازمان پرداخت می شود که این رقم قبل از اجرای طرح تحول نظام سلامت ٣ هزار و ٨٠٠ میلیارد ریال بود». طبیعتا افزایش چشمگیر هزینه های بیمه سلامت هم ارتباطی با افزایش بدون برنامه تعداد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت نداشته است.

۳- اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بارها به افزایش قابل توجه هزینه بیمه ها همزمان با اجرای طرح تحول سلامت اشاره کرده اند. به عنوان مثال، حدود یک ماه و نیم قبل (۱۳ مهرماه)، احمد همتی، سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: «در طول اجرای طرح تحول سلامت هزینه های بیمه ها حدود ۳ تا ۴ برابر افزایش پیدا کرده است». حدود یک سال قبل (۲۰ آبان ماه ۹۵) هم علی نوبخت حقیقی رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مصاحبه با یکی از روزنامه های تخصصی حوزه سلامت درباره این موضوع گفته بود: «۱۰۰ درصد باید در طرح تحول سلامت، اصلاحات جدی انجام شود. کشور هم مطلقا چنین منابعی در اختیار ندارد. با توجه به محدودیت منابع مالی، طرح تحول سلامت به این شکل، غیرقابل تداوم است». رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این مصاحبه به انتقاد از سکوت سازمان بیمه سلامت درباره هزینه های بالای اجرای طرح تحول سلامت در ماه های ابتدایی اجرای این طرح پرداخت و صراحتا خواستار محدود کردن پشتیبانی بدون حد و مرز بیمه ها از اجرای طرح تحول سلامت شد و افزود: «اگر جز این باشد، این خزانه کشش ندارد…من می‌دانم که اگر کف این چاه را نبندیم و ته نداشته باشد، هرچه درآن بریزیم، جواب نمی‌دهد».

۴- علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه تلویزیونی «دست خط» در تاریخ ۱۶ بهمن ماه ۹۵ درباره نقش بیمه شدگان اضافی سازمان بیمه سلامت در مشکلات تامین مالی طرح تحول سلامت گفت: «امسال در بیمه سلامت ۱۶ هزار میلیارد و خرده ای نیاز داریم که با همین وضع طی کنیم. سرانه هر نفر در دفترچه بیمه ۳۵ هزار تومان است. فرض کنیم ۵ میلیون اضافه می‌کردیم آن کسری کجا و این کجا! نوعی آدرس غلط دادن است». ربیعی در این برنامه تلویزیونی درباره دلایل هزینه های سنگین اجرای طرح تحول سلامت و مشکلات تامین مالی آن گفت: «تعرفه‌ها را یکباره افزایش دادیم. کتاب ارزش نسبی بسیار هزینه آورد. به ما گفتند کتاب ارزش نسبی ۲۰۰ میلیارد تومان، ۱۰۰ میلیارد تومان بار مالی برای هر کدام از بیمه‌ها دارد. بار مالی وحشتناکی آورد».

۵- سید حسن قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم تودیع و معارفه معاون پرستاری خود در تاریخ ۸ آبان ماه امسال گفت: «ما برای اجرای طرح تحول سلامت، یک تعهدی گرفتیم و محاسباتی در سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت و سازمان مدیریت انجام شد که اعداد و ارام آن درست در نیامد. البته در اجرا هم خطاهایی اتفاق افتاد، بطوریکه قرار بود ۵ میلیون نفر بیمه شوند که ۱۱ میلیون بیمه شدند».

با توجه به آنچه گفته شد، تحلیل ارائه شده توسط مسئولان وزارت بهداشت مبنی بر نقش مهم افزایش بدون برنامه تعداد بیمه شدگان رایگان سازمان بیمه سلامت در افزایش هزینه های اجرای طرح تحول سلامت، تحلیل دقیق و منطقی نیست و تنها راه این وزارتخانه برای اصلاح بن بست مالی طرح تحول سلامت و خروج بیمه ها از بحران ورشکستگی، اصلاح تعرفه های خدمات درمانی است که در گام سوم اجرای این طرح، به شدت افزایش یافته بود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: