دبیر کل شورای عتف: حکمرانی داده و دولت الکترونیک ابزار قدرتمند برای اشتغال و تولید است

دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری(عتف) با اشاره به شعار اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید گفت: حکمرانی داده ها در کنار دولت الکترونیک ابزار قدرتمندی برای تحقق این شعار است.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر وحید احمدی روز یکشنبه در پنجمین همایش ملی فناوری اطلاعات اظهار کرد: در نگرش سنتی، انباشت و بهره برداری موضعی از داده ها مدنظر بود، ولی در نگرش جدید داده دارایی تلقی می شود، نه دارایی معمولی بلکه دارایی راهبردی.
وی ادامه داد: حکمرانی داده در حلقه اتصال به کسب و کار معنی می یابد. بنابراین رویکرد ما به آن باید تغییر کند.
رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور با اشاره به وحود سیل روزافزون داده تاکید کرد: در رویکرد جدید مفاهیم جدید تولید شده و ظهور و سقوط نهادهای مختلف مانند گوگل، آمازون و….دیده می شوند.
وی با اشاره به مفاهیمی همچون اقتصاد داده محور و تجارت داده محور اضافه کرد: این عناوین نیازمند ارزیابی و بکارگیری است و اگر از حجم عظیم داده ها درست استفاده کنیم به توسعه پایدار می رسیم. همچنین اخلاق داده، فرهنگ و مسایل ارتباطاتی، حوزه های مدیریتی و سیاستی مطرح می شوند.

*دید متفاوت به حکمرانی داده در دنیای توسعه یافته و در حال توسعه
احمدی با اشاره به دید متفاوت به حکمرانی داده در کشورهای مختلف گفت: داده نقش بزرگی در کاستن از ریسک اقتصادی دارد و در اقتصادهای ریسک‌ محور به آن به شکل متفاوتی توجه می شود.
وی تاکید کرد: نگرش ما به داده در زنجیره خلق ارزش و همراه با ایجاد اشتغال و خلاقیت باید باشد، تحول جدیدی در نظام نوآوری و مدیریت پدید می آورد.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به شعار سال گفت: حکمرانی داده ها و دولت الکترونیک ابزار قدرتمندی در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید است.
وی گفت: همراه با این بحث باید به رقابت هم توجه کرد که در بازار رقابتی نقش داده ها چیست، ظهور و افول بسیاری شرکت ها به حکمرانی داده ها وابسته است، ضمن اینکه دولت الکترونیک باید بر مدیریت و حکمرانی داده ها مبتنی باشد. این دو مجموعه ای هستند که به کمک هم نظام را متحول و ما را در بازارهای جهانی مطرح می کنند…

 

پنجمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات به همت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) با همکاری نهاد ریاست جمهوری، وزارت کشور، سازمان نظام صنفی رایانه ای، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در ۸ گرایش برگزار می شود.
این همایش با شعار «حکمرانی داده‌ها و دولت الکترونیکی از دیدگاه علوم و فناوری اطلاعات» شامل محورهای مختلف دولت الکترونیکی، سلامت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، بازرگانی الکترونیکی، بیمه الکترونیکی، عدالت الکترونیکی، یادگیری الکترونیکی و مطالعات اجتماعی فناوری اطلاعات است.
همایش یک روزه ملی مدیران فناوری اطلاعات، شامل بخش های مختلفی از جمله معرفی و ارائه دستاوردهای برگزیده در حوزه‌های گوناگون فناوری اطلاعات در قالب جایزه ملی فاب طلایی، نقره‌ای و برنزی؛ حمایت از ایده‌های برتر و بومی فناوری اطلاعات در کشور؛ ارائه جدیدترین دستاوردهای بومی فناوری اطلاعات در نمایشگاه ITmanC 2017؛ ارائه جدیدترین نوآوری‌ها و اختراعات در استارت‌آپ دمو؛ تقدیر از مدیران برتر فناوری اطلاعات و برگزاری نشست های تخصصی هم اندیشی است.
مدیران بخش فناوری اطلاعات وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و غیردولتی شرکت های دانش بنیان، استارتاپ ها و صاحبان ایده مخاطبان این هایش هستند.
این همایش با اعطای سه جایزه همراه است؛ جایزه ملی فناوری اطلاعات برتر یا فاب به محصولات برتر این حوزه شامل نرم افزار یا سامانه، جایزه مدیر برتر فناوری اطلاعات یا مبفا و جایزه شرکت های تحول آفرین فناوری اطلاعات.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: