تزریق منابع به سیستم ناکارآمد؛ عامل اصلی شکست طرح تحول سلامت

طرح تحول سلامت که به عنوان اصلی‌ترین اقدام وزارت بهداشت دولت یازدهم و دوازدهم شناخته می‌شود رفته رفته با گذشت زمان از شروع اجرا، با مشکلات قابل پیش بینی چون عدم تامین اعتبار رو‌به‌رو شد که در پی آن انتقادات فراوانی را موجب اصل طرح و شیوه اجرای آن کرد.

به گزارش عیارآنلاین طرح تحول سلامت به عنوان اصلی‌ترین اقدام وزارت بهداشت دولت یازدهم و دوازدهم شناخته می‌شود. طرحی که با گذشت زمان از شروع اجرا، رفته رفته با مشکلات عدیده‌ای رو‌به‌رو شد که در پی آن انتقادات فراوانی را به اصل طرح و شیوه اجرای آن به همراه دارد.

طرح تحول سلامت برای کاهش هزینه‌های درمانی که مستقیم از جیب مردم پرداخته می‌شود راه حل خوبی را انتخاب نکرده است و بجای آن‌که علل فزونی هزینه‌ها را ریشه‌یابی کند و جلوی هدر رفتن منابع و کارآمد کردن ساختار را بگیرد به تزریق منابع اتکا کرده است. به طوری‌که وزارت بهداشت برای ماندگار کردن پزشکان در مناطق محروم، حقوقشان را افزایش داد و بعضا ده‎ها و صدها میلیون هزینه شد تا یک پزشک در مناطق محروم ماندگار شود  یا برای حل مشکل مقیم نبودن شبانه پزشکان در بیمارستان‌ها حقوقشان را افزایش داد که نهایاتا نتیجه دلخواه هم حاصل نشد و این تدبیرها بی حاصل ماند.

یکی از گام‌های اصلی که در کاهش هزینه‌های طرح تحول و کارآمدی qاین طرح اثرگذار است راه‌اندازی پرونده الکترونیک است. پرونده الکترونیک در واقع در بخش درمان جلوی هزینه ها را می‌گیرد به عبارتی شفاف است که کدام فرد از کدام پزشکی در کدام مرکز پزشکی چه نوع خدمتی بابت کدام بیماری گرفته است و  با ایجاد بستر شفافیت است که بیمه‌ها می‌توانند بر پزشکان نظارت کنند و  راهنمای بالینی قابل اجرا است.

در هفته گذشته احمد حمزه عضو کمیسیون بهداشت در اظهار نظری خواستار بخشش یارانه توسط مردم شد و گفت: طرح تحول سلامت یارانه بزرگی برای مردم محسوب می شود، با توجه به اینکه پرداخت یارانه نقدی سالیانه ۴۶ هزار میلیارد تومان به بودجه کشور تحمیل می کند، امیدواریم مردم خودشان به جای اینکه بخواهند یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت کنند اجازه دهند این پول در حوزه بهداشت و درمان هزینه شده و یارانه ها در قالب خدمات سلامت به مردم ارائه شود.

این خواسته در حالی بیان شده است که همانطور که گفته شد مشکل اصلی طرح تحول، مبنای این طرح که بر اساس تزریق منابع تدارک دیده شده، است! و این دیدگاه خواستار  حل مشکلات سلامت با پول است در صورتی که تزریق منابع به سیستمی که از لحاظ ساختاری ناکارآمد است، شاید در کوتاه مدت مشکل را حل کند اما در بلند مدت ناکارآمدی را تشدید می کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: