۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۵

فاجعه مسکن مهر از شایعه تا واقعیت +فیلم

یکی از اتقاقات جالب شایعات مکرر درباره میزان تلفات مسکن مهر شهرستان سرپل ذهاب بود؛ در این راستا در کلیپ زیر که به صورت میدانی در شهر سرپل ذهاب تهیه شده است تا حدودی به واقعیت موضوع تعداد تلفات مسکن مهر از زبان ساکنین مسکن مهر پرداخته است.

به گزارش عیارآنلاین، مسکن مهر به عنوان یکی از ابرپروژه‌های کشور از بدو شروع به کار تاکنون مورد مجادلات اقتصادی و سیاسی دولت‌ها و جناح‌ها بوده است. زلزله اخیر کرمانشاه بهانه‌ای شد تا بار دیگر مسکن مهر به نقطه کانونی مباحث اقتصادی و سیاسی تبدیل شود.

در اصول ۳،‌ ۳۱ و ۴۳ قانون اساسی در بخش‌های مختلفی مسکن را به‌عنوان یکی از حقوق اصلی مردم مورد تأکید قرار داده است. مطابق این اصول قانون اساسی، مسکن جزو نیازهای اساسی خانوار است و دولت موظف به پی‌ریزی اقتصادی صحیح و عادلانه برای تأمین آن متناسب با «توانمندی اقتصادی خانوارها» و همچنین «معماری متناسب با فرهنگ عمومی جامعه» است.

اهمیت موضوع مسکن به‌قدری است که اولین پیام اقتصادی_اجتماعی امام خمینی (ره) بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به این موضوع اختصاص یافته است و نشان می‌دهد از دیدگاه ایشان، تأمین مسکن محرومان اولویت اول برنامه‌های اقتصادی انقلاب اسلامی قرار دارد.

دولت‌های مختلف پس از انقلاب اسلامی رویکرد‌های متفاوتی را برای حل مشکلات بخش مسکن اتخاذ کرده‌اند؛ یکی از طرح های مهمی که در دولت نهم و دهم اجرا شد طرح مسکن مهر بود.

در طرح مسکن مهر، زمین رایگان و تسهیلات به مردم داده شد و اشتغال‌زایی گسترده در فرایند تولید مسکن با حاکمیت دولت توسط پیمانکاران اتفاق افتاد و ارزش‌افزوده حاصل از تولید مسکن به مصرف‌کننده نهایی رسید.

در راستای ایجاد زمینه‌های قانونی لازم برای اجرای طرح مسکن مهر، ابتدا در بودجه سال ۱۳۸۶ بر تأمین مسکن مناسب برای آحاد ملت به‌خصوص اقشار کم‌درآمد تأکید شد. سپس دولت، لایحه یک‌فوریتی «ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن» را خردادماه ۱۳۸۶ به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد و این لایحه در اردیبهشت ۱۳۸۷ به تصویب مجلس رسید .

در گام اول ثبت‌نام از متقاضیان واجد شرایط، بیش از ۳ میلیون ثبت‌نام کردند. که از این تعداد حدود نیمی از آن‌ها (۱٫۵ میلیون متقاضی) برای مسکن مهر تائید شدند و تخصیص بودجه برای اجرای این طرح در دستور کار دولت قرار گرفت.

در این گام تعیین شد حدود ۲٫۳ میلیون واحد مسکن در مناطق شهری احداث شود که تاکنون حدود ۱٫۵ میلیون واحد آن تحویل داده‌شده است. علاوه بر این، اجرای این طرح دستاوردهای دیگری نیز داشت مانند:

  • اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم برای بیش از ۲ میلیون نفر در سال
  • نقش مؤثر در افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور و جلوگیری از منفی شدن رشد اقتصادی کشور در شرایط تحریم
  • جلوگیری از رسیدن تورم عمومی به ۵۰ درصد در شرایط افزایش شدید نرخ ارز و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها
  • رونق و افزایش قیمت سهام صنایع وابسته به صنعت ساختمان در بورس
  • افزایش سهم تولید صنعتی مسکن از ۳ درصد به ۲۰ درصد

در طرح مسکن مهر حدود ۷۰ درصد از هزینه‌های ساخت توسط بانک مسکن به‌صورت وام قرض‌الحسنه تأمین ‌شده است و تنها ۳۰ درصد از هزینه ساخت بر عهده متقاضیان است. اجرای این سیاست باعث شده است تا آورده متقاضیان نیز صرف تولید و سرمایه‌گذاری شود.

در روزهای اخیر و پس از زلزله در استان کرمانشاه انتقاداتی از سوی مسئولین به مسکن مهر شد و رسانه‌های مختلف نیز از این فضای به وجود آمده استفاده کرده و اساس مسکن مهر را مورد هجمه قرار دادند.

یکی از اتقاقات جالب شایعات مکرر درباره میزان تلفات مسکن مهر شهرستان سرپل ذهاب بود؛ در این راستا در کلیپ زیر که به صورت میدانی در شهر سرپل ذهاب تهیه شده است تا حدودی به واقعیت موضوع تعداد تلفات مسکن مهر از زبان ساکنین مسکن مهر پرداخته است.

فاجعه مسکن مهر از شایعه تا واقعی

سیاسی‌کاری و شایعات نباید مسئولین و رسانه‌ها را از مزایا و فواید مسکن مهر غافل کند؛ چرا که اجرای برنامه مسکن مهر نتایج مثبت زیادی داشته است ولی در عین حال با توجه به حجم پروژه‌ها و گستردگی آن در پهنه تمام شهرها و روستاها که بی‌شک یکی از بزرگترین طرح‌های عمرانی کشور است؛ نواقص و کمبودهایی هم داشت که می‌توانست توسط دولت‎های بعدی برطرف شود.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: