معاون بهداشت وزارت بهداشت:

میزان شیوع سل در کشورمان ۱۶ مسلول در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است

کمیته کشوری سل به ریاست دکتر رییسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دفتر این معاونت تشکیل و در خصوص مباحث مهم این حوزه تبادل نظر و تصمیم سازی شد.

به گزارش عیارآنلاین، در این نشست دکتر علیرضا رئیسی معاون بهداشت، ضمن ارائه گزارشی از حضور خود و هیات همراه ایرانی در اولین کنفرانس جهانی پایان دادن به بیماری سل در راستای اهداف توسعه هزاره در روسیه گفت: این همایش با حضور ۱۰۰ کشور و ۷۰ وزیر بهداشت برگزار شد.

وی افزود: دنیا به این نتیجه رسیده است که برای ریشه کنی و مبارزه با سل نیاز به یک همت جهانی داریم. ایران نیز با توجه به همسایگانی مثل پاکستان و افغانستان که ۲۷۰ مسلول در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت دارند بعنوان کشوری که باید حضور فعال در این همایش جهانی می داشت، در آن شرکت کرد.

دکتر رئیسی با اشاره به این که یکی از مهم ترین محورهای این همایش بحث تحقیقات جدید بود که باید به سمتی برود که درباره طول مدت درمان و داروهایی که به کارگیری می شود تجدید نظر شود، افزود: محور مهم دیگر این همایش وجود ارتباط بین سل و بیماری های NCD از جمله دیابت، فشار خون ، بیماریهای قلبی و عروقی بود که نگرانی ها در مورد بیماری سل را بیشتر می کند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: میزان شیوع سل در کشورمان ۱۶ مسلول در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است و این میزان بسیار پایین تر از میانگین جهانی است.

گفتنی است پیش از سخنان معاون بهداشت هریک از اعضای کمیته به ارائه نقطه نظرات خود در خصوص مباحث تغذیه ای، دارویی، آزمایشگاهی، سل مقاوم به درمان، شناسایی مسلولین، درمان مسلولین، پیگیری روند درمانی مسلولین، کمبود پزشک، کمبود بودجه، ارتباط سل با سایر بیماری ها، کمبود امکانات، پرونده الکترونیک سلامت و سل، آموزش مردم درباره سل، توانمندسازی کارشناسان، وضعیت نیروی انسانی در این حوزه و مشکلات معیشتی مسلولین پرداختند.

منبع: وبدا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: