سخنگوی فراکسیون خانواده:

ما با برابری حقوق زن و مرد موافق نیستیم

ساعی: ما با برابری حقوق زن و مرد موافق نیستیم؛ چرا که این، تعبیری غربی است و برای ما که مسلمان هستیم باید شاهد «عدالت جنسیتی» باشیم. براساس حقوق اسلامی در برخی موارد، حقوق خانمها مطرح شده و برخی موارد، حقوق آقایان. لذا در اسلام، حق و تکلیف با هم برابری خاصی دارند. طبق عدالت جنسیتی قصد ما دیده شدن توانمندیهای زنان و مهارتهای آنهاست.

به گزارش عیارآنلاین، امروزه بحث‌های مختلفی درمورد جایگاه زنان در جامعه مطرح است. البته مباحثی همچون تهیه منشور حقوق شهروندی و یا تامین و حفاظت از حقوق زنان در دولت مطرح گردیده است، اما همچنان با جایگاه مطلوب فاصله داریم.
در ارتباط با مسئله حقوق شهروندی زنان، با دکتر زهرا ساعی؛ سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، گفتگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌آید؛

قوانین قبلی، برای معضلات امروز بازدارنده نیست

سخنگوی فراکسیون خانواده معتقد است حرکت جامعه از سنت به مدرنیسم و تغییر الگوهای اجتماعی و هنجارها، خانواده را دستخوش تغییرات بسیاری نموده، لذا ما درجامعه، شاهد افزایش آسیبها و جرائمی هستیم که قوانین قبلی درمورد خانواده، نقش بازدارنده برای آنها نداشته و موجب کاهش وقوع جرم نمی‌شود. برهمین اساس ضرورت بازنگری در این الگوها و بررسی نیازهای جدید خانواده ایجاب می‌کند تا نگاه جدی‌تری در به‌روزرسانی و ایجاد قوانین جدید داشته باشیم.

ازآنجا که ما در کشور، مسائل و مشکلات بسیاری درحوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داریم، بعضاً برخی موضوعات همچون خانواده درحاشیه قرار می‌گیرد. به همین جهت، تشکیل فراکسیون خانواده حساسیت بیشتری را نسبت به مسائل زنان و خانواده خواهد داشت. لذا زنان مجلس شورای اسلامی باید در حل مشکلات خانواده پیشقدم باشند و جدای از مسائل دیگر، درمورد مشکلات و معضلات زنان و خانواده پیگیری جدی نمایند.

پیگیری موضوع حقوق شهروندی بانوان در کمیسیون اجتماعی

وی با بیان این موضوع که بخشی از مسئله زنان و خانواده باز می‌گردد به موضوع حقوق شهروندی که در کمیسیون اجتماعی بانوان مورد پیگیری است، گفت: به عنوان مثال درمورد مسئله ورود خانمها به ورزشگاهها چندین نوبت جلسه و گفتگو با وزیر ورزش و جوانان صورت گرفت و پس از آن مرتب با نهادهای مسئول گفتگو کردیم تا امکانات و شرایط را برای حضور بانوان در ورزشگاهها فراهم کنند. چند سال است که ورود خانمها به ورزشگاهها به عنوان مطالبه‎ای جدی از سوی زنان مطرح است و دختران جوان ما خواهان حضور در این عرصه هستند. اینکه ما همچون سالهای اخیر بخواهیم این خواسته را سرکوب کنیم و یا نادیده بگیریم، عملاً صورت مسئله را پاک می‎کنیم و اصل موضوع پابرجاست. از سوی دیگر این مسئله‎ای نیست که بخواهیم آن را پیچیده کنیم و یا به حاشیه بکشانیم. چرا که می‎توان با گفتگو و بحث در محافل مرتبط به خوبی این مشکل را حل کرد. کما اینکه امروز مشاهده می‎کنیم خانمها برای تماشای بازیهای والیبال به راحتی در ورزشگاهها حضور می‎یابند.

زنان و دختران ما به بلوغ فرهنگی رسیده‎اند

امروز این مطالبه درشرایطی در کشور ما مطرح شده که دختران و خانمهای جامعه ما اکثراً به بلوغ فرهنگی رسیده‎اند و قریب به اتفاق از جمله تحصیلکردگان قشر جوان هستند. لذا این فشارها به چنین قشر فهمیده و فرهیخته‌ای به هیچ عنوان پذیرفته نیست. ازطرفی دیگر تبعیضهای موجود هم بسیار ناروا است. در بازی ایران و سوریه دیدیم که زنان سوری حق ورود به ورزشگاه را داشتند، اما زنان ایرانی چنین اجازه‌ای پیدا نکردند! این یک تعارض جدی است، اگر قرار است در ایران ورود خانمها به ورزشگاهها ممنوع باشد این موضوع باید برای همه لازم‏الاجرا گردد. اما اگر ما طیف‎بندی کنیم و تبعیض قائل شویم این مسئله به هیچ عنوان از سوی جامعه قابل پذیرش نیست. اما این را هم می‎پذیریم که باید شرایط را برای ورود خانمها به ورزشگاه و تماشای فوتبال فراهم کنیم. با توجه به نوع هیجانات فوتبال و مسئله ورود و خروج تماشاچیان به ورزشگاه باید به گونه‎ای صورت گیرد که مشکلی برای خانمها به وجود نیاید.

«عدالت جنسیتی»؛ به جای برابری حقوق زن و مرد

در بسیاری از بحثها و گفتگوهای مختلف در رسانه‎ها دیده‎ایم که افراد بحث برابری حقوق زن و مرد را مطرح می‎کنند و براساس آن به مطالبه‎گری حقوق زنان می‎پردازند. اما سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس این تعبیر را نامناسب دانسته و معتقد است: ما با برابری حقوق زن و مرد موافق نیستیم؛ چرا که این، تعبیری غربی است و برای ما که مسلمان هستیم باید شاهد عدالت جنسیتی باشیم. براساس حقوق اسلامی در برخی موارد، حقوق خانمها مطرح شده و برخی موارد، حقوق آقایان. لذا در اسلام، حق و تکلیف با هم برابری خاصی دارند. طبق عدالت جنسیتی قصد ما دیده شدن توانمندیهای زنان و مهارتهای آنهاست. طی دهه‎های اخیر، زنان مطالباتی را در حوزه‌های اجتماعی داشته‌اند که اگر نگاه کنیم متوجه رشد و حرکت رو به جلوی آنها خواهیم شد. البته سرعت این حرکت کم بوده و در مواقعی هم بسیار ناچیز شده است اما مسئله مهم ادامه‌دار بودن این حرکت است. خانمها درحال حاضر در حوزه آموزش و بهداشت و درمان حضور بسیار فعالی دارند؛ اما در برخی حوزه‌ها همچون فعالیتهای اقتصادی و سیاسی، آن طور که باید و شاید، حضور ندارند و علت آن نیز نادیده گرفتن شدن از سوی مسئولان می‌باشد. متاسفانه حضور خانمها در عرصه‌های سیاسی، صرفاً به هنگام مشارکت در انتخابات، بسیار پررنگ است، اما پس از آن نادیده گرفته می‌شوند.

استفاده ابزاری از مشارکت زنان در جامعه

دکتر ساعی معتقد است این نگاه مردسالارانه به امور در طول تاریخ موجب کمرنگ شدن نقش خانمها گردیده است چرا که خانمها در تمامی تحولات بزرگ تاریخ حضور فعال داشته و تمایل دارند در مسائل سرنوشت‌ساز کشورموثر واقع شوند. در انقلاب مشروطه نقش بانوان غیرقابل انکار است اما بعد از آن نادیده گرفته می‌شوند. درانقلاب اسلامی ایران و جنگ هشت ساله نیز کتمان نقش و اثرگذاری خانمها غیرممکن است. اما مشاهده می‌کنیم که پس از آن و در ادوارمختلف نیز نقش و توانایی آنها جدی گرفته نمی‌شود. تعهد خانمها نسبت به مسائل مختلف موجب می‌شود تا آنها بی‌تفاوت نباشند و همواره به عنوان یک عنصر موثر و سازنده حرکت کنند. منتهی در برخی عرصه‌ها همچون عرصه سیاسی علیرغم حضور گسترده زنان در انتخابات که شاید به گونه‌ای بتوان گفت نیمی از شرکت‌کننده‌ها را شامل می‌شوند، سهم قابل توجهی برای زنان در نظرگرفته نمی‌شود. باید توجه داشته باشیم که این رویکرد با توجه به رشد روزافزون تحصیلات و بلوغ فکری دختران جوان، نمی‌تواند قابل پذیرش باشد.از طرفی دیگر، اگر مقایسه‌ای در کشورهای توسعه‌یافته داشته باشیم، مدیریت اجرایی در این کشورها به گونه‌ای است که آنها به زنان و مردان به عنوان یک سرمایه اجتماعی نگاه می‌کنند و هیچگونه تبعیضی درمورد جنسیت آنها ندارند. آنها چه به زنان و چه مردان موفق توجه می‌کنند. ما اصلا نمی‌خواهیم با نگاه جنسیتی به موضوع نگاه کنیم اما معتقدیم اگر مسیری برای پیشرفت هست و اگر عزمی برای توسعه همه‌جانبه در کشور وجود دارد، باید خانمها را دید و به مهارت آنها اعتماد کرد. کما اینکه در این مهارت‎بینی باید آقایان هم دیده شوند و توانایی فردی افراد در مسیر رشد و توسعه کشور صرف شود. امروز کشورهای توسعه‎یافته با نگاه سرمایه اجتماعی به توانایی افراد و استفاده از توان زنان توانسته‎اند بر بسیاری از معضلات اجتماعی و فرهنگی خود فائق آیند.

منبع: آفرینش

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: