اشتباه فاحش فراکسیون زنان مجلس در تعیین سن ازدواج دختران

در فقه و عرف ایران، کودک به فردی اطلاق می‌شود که هنوز به سن بلوغ نرسیده است. این اولین تلقی اشتباه از ازدواج کودکان است که در فضای رسانه‌ای و عمومی جامعه مطرح شده است. لذا به نظر می‌رسد ازدواج افراد در سنین زیر ۱۸ سال تا ۱۳ سال، ازدواج بهنگام تعریف می‌شود نه ازدواج کودکان، چون این افراد در عرف و شرع کودک محسوب نمی‌شوند.

به گزارش عیارآنلاین، آذرماه سال ۱۳۹۵ فراکسیون زنان مجلس، کمیته‌ای را برای افزایش دادن سن قانونی ازدواج دختران و ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۸ سال تشکیل داد. اعضای این کمیته معتقد بودند،  قانون فعلی در مورد سن ازدواج (ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی) باعث ازدواج دختران در سنین پایین می‌شود و مشکلاتی را در پی دارد. فراکسیون زنان با تأکید بر دو موضوع «تعریف  سن کودکی» و «سن ازدواج در مجامع بین‌المللی» به نتیجه‌ی افزایش سن ازدواج رسیده است این در حالی است که هر دو مبنا جای تأمل بیشتر دارند.

قانون سن ازدواج از سال ۱۳۱۳ تا زمان حاضر ۴ بار تغییر کرده است و در حال حاضر، حداقل سن ازدواج در ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی، حداقل سن ۱۳ سال را برای دختران و حداقل سن ۱۵ سال را برای پسران در نظر گرفته است. اما در مجامع بین‌المللی  افراد زیر سن ۱۸ سال کودک محسوب می‌شوند و افرادی که در سن زیر ۱۸ سال ازدواج می‌کنند بر اساس این تعریف بین‌المللی در گروه ازدواج کودکان قرار می‌گیرند.

ازجمله‌ی نهادهای فعال درزمینه منع ازدواج افراد زیر ۱۸ سال می‌توان به صندوق جمعیت، کمیته‌ی حقوق کودک، کمیساریای عالی حقوق بشر اشاره کرد. این در حالی است که در فقه و عرف کشور ما، کودک به فردی اطلاق می‌شود که هنوز به سن بلوغ نرسیده است(طبق نظر فقها، سن بلوغ برای دختران ۹سال و برای پسران ۱۵ سال است) این اولین تلقی اشتباه از ازدواج کودکان است که در فضای رسانه‌ای و عمومی جامعه مطرح‌شده است. لذا به نظر می‌رسد ازدواج افراد در سنین زیر ۱۸ سال تا ۱۳ سال، ازدواج بهنگام تعریف می‌شود نه ازدواج کودکان، چون این افراد در عرف و شرع کودک محسوب نمی‌شوند.

دیگر تلقی اشتباهی که تفاوت  سن ازدواج و رضایت جنسی  در اسناد و مجامع بین‌المللی است. با کنکاش در قوانین ملی برخی از کشورهای اروپایی واقعیت دیگری نمایان می‌شود. حداقل سن ازدواج در برخی کشورهای اروپایی مانند انگلستان و آلمان ۱۶ سال است البته در کشورهای دیگری ماند سوئد و فرانسه سن ۱۸ سال معیار قرارگرفته است. اما نکته‌ی مهم و درخور توجه در این کشورها تعیین حداقل سن رضایت جنسی است که این سن جدای از سن ازدواج وجود دارد. به‌عنوان‌مثال در کشور سوئد که سن ازدواج ۱۸ سال است سن رضایت جنسی ۱۵ سال قرار داده‌شده و کشور آلمان و انگلستان ۱۴ سالگی را به‌عنوان حداقل سن رضایت جنسی اعلام کرده‌اند. سن رضایت جنسی سنی که قانون به افراد اجازه فعالیت جنسی رضایتمندانه را می‌دهد بدون اینکه افراد ازدواج کنند. لذا باید توجه داشت که نیاز افراد به رابطه‌ی جنسی در تمام کشورها امری پذیرفته‌شده است لیکن در نگاه دین اسلام و قانون کشور ما رابطه‌ی جنسی می‌بایست در چارچوب ازدواج اتفاق افتد و رابطه‌ی جنسی آزاد و بدون مسئولیت که بیش‌ترین آسیب را برای دختران (از آسیب‌های روحی، بیماری‌های جنسی به دلیل تعدد روابط جنسی با افراد مختلف، سقط‌جنین، فرزندان بدون هویت و…) در پی دارد.

دانستن این واقعیت کشورهای اروپایی برای کسانی که معتقدند قانون سن ازدواج در کشور ما برخلاف اصول بین‌المللی است لازم است. درواقع این سؤال مطرح می‌شود که اگر افراد زیر ۱۸ سال کودک تلقی می‌شوند چرا کشورهای به اصطلاح توسعه‌یافته در این امر خود عقب‌مانده‌اند و اگر تعریف سن ۱۸ سالگی برای کودکی، کامل و شامل بود چرا در کشورهای اروپایی دو سن را تعریف کرده‌اند؟ مگر نه آنکه در پویش‌های جهانی علیه ازدواج کودکان، وجود رابطه‌ی جنسی ازدواج را ظلم به این افراد می‌دانند پس چرا به قانون حداقل سن رضایت جنسی اعتراض نمی‌شود؟

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: