عضو کمسیون بهداشت:

مردم خودشان اجازه دهند پول یارانه در حوزه بهداشت و درمان هزینه شود

حمزه: طرح تحول سلامت یارانه بزرگی برای مردم محسوب می شود، با توجه به اینکه پرداخت یارانه نقدی سالیانه ۴۶ هزار میلیارد تومان به بودجه کشور تحمیل می کند، امیدواریم مردم خودشان به جای اینکه بخواهند یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت کنند اجازه دهند این پول در حوزه بهداشت و درمان هزینه شده و یارانه ها در قالب خدمات سلامت به مردم ارائه شود.

به گزارش عیارآنلاین، احمد حمزه با اشاره به مشکلات پیش رو و چالش های طرح تحول نظام سلامت و چشم انداز تداوم این طرح در بودجه ۹۷ گفـت: طرح تحول سلامت مهم ترین دستاورد دولت یازدهم در عرصه داخلی بوده و این طرح رضایت نسبی مردم، مقام معظم رهبری و مجموعه نظام را به همراه داشته است.

نماینده مردم کهنوج، فاریاب، منوجان، رودبار و قلعه‌گنج در مجلس شورای اسلامی، افزود: متاسفانه این طرح در حال مواجه شدن با چالش بوده و عمده چالش آن نیز منابع مالی است و در غیر این صورت همه مسئولان و دست اندرکاران نظام معتقدند که طرح تحول سلامت طرح مثبتی است و باید ادامه پیدا کند اما لازم است که منابع مورد نیاز طرح به میزان کافی فراهم شود.

وی با بیان اینکه فراهم شدن منابع لازم برای ادامه طرح مستلزم صرفه جویی در هزینه هاست، خاطرنشان کرد: بخشی از این هزینه ها اجتناب ناپذیر است اما زمانی که در کشور نظام ارجاع و پزشک خانواده نداشته و هنوز نمی توانیم داشته باشیم، طبیعی است که فقدان این نظام هزینه ای به کشور تحمیل می کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه تصریح کرد: زیرساخت اصلی این طرح، وجود زیرساخت مخابراتی لازم برای پرونده الکترونیکی سلامت است که در کشور فراهم نیست و هنوز اینترنت پرسرعت به اندازه کافی در همه نقاط کشور در دسترس نیست و تا زمانی که این زیر ساخت ها فراهم نشود نظام پزشک خانواده نمی تواند مستقر شود.

وی ادامه داد: هر طرح بزرگی که شروع می شود، از ابتدا همه ابعاد آن  قابل پیش بینی نیست اما در حال حاضر وزارت بهداشت به نقاط ضعف و قوت این طرح دست پیدا کرده و باید راهکارهایی برای صرفه جویی در هزینه های طرح به کار بندد.

وی یادآور شد: نظام ارجاع، پزشک خانواده، پرونده الکترونیک، خرید راهبردی، راهنماهای بالینی و اقدامی که جدیدا انجام داده اند مبنی بر اینکه بخشی از افرادی که می توانند بعضی از هزینه های درمان و بیمه خود را پرداخت کنند، این هزینه بپردازند، همه این ها راهکارهای مختلفی است که می توان برای کاهش هزینه های مربوط به  طرح تحول سلامت اتخاذ کرد.

حمزه تصریح کرد: از سوی دیگر، باید منابعی را که برای این طرح دیده ایم به آن اختصاص دهیم از جمله اینکه در قانون دیده ایم ۱۰ درصد از منابع حاصل از هدفمندی یارانه ها به این طرح اختصاص یابد اما متاسفانه طرح هدفمندی یارانه ها آنگونه که باید و شاید اجرایی نشده است و امیدواریم در بودجه ۹۷ این عزم بوجود آید که طرح هدفمندی همانگونه که در قانون آمده اجرا شود تا ۱۰ درصد از منابعی که از این طرح بدست می آید به طرح تحول سلامت اختصاص پیدا کند.

وی افزود: همچنینن امیدواریم که در سال های آینده مالیاتی بر کالاهای آسیب رسان حوزه سلامت وضع شود تا از این طریق کمکی به این طرح شود.ضمن اینکه طبق قانون، یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده باید به طرح تحول سلامت تعلق گیرد در حالی که هم اکنون این رقم آنگونه که باید به این طرح اختصاص پیدا نمی کند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه طرح تحول سلامت یارانه بزرگی برای مردم محسوب می شود، خاطرنشان کرد:  با توجه به اینکه پرداخت یارانه نقدی سالیانه ۴۶ هزار میلیارد تومان به بودجه کشور تحمیل می کند، امیدواریم مردم خودشان به جای اینکه بخواهند یارانه ۴۵ هزار تومانی دریافت کنند اجازه دهند این پول در حوزه بهداشت و درمان هزینه شده و یارانه ها در قالب خدمات سلامت به مردم ارائه شود.

منبع: خانه ملت

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: