مشاور وزیر بهداشت:

مشکل کمبود منابع مهم‌ترین مانع در مسیر اجرای صحیح طرح تحول سلامت است

مشاور وزیر بهداشت کمبود منابع را مهم‌ترین عامل ایجاد اختلال در روند اجرای طرح تحول سلامت دانست و از مسئولان خواست تا بجای سیاسی‌کردن حوزه سلامت برای رفع مشکلات موجود راهکار ارائه دهند.

به گزارش عیارآنلاین، علی کاییدی با ارزیابی مثبت از اجرای طرح تحول سلامت گفت: اجرای این طرح باعث شد تا هزینه‌های قابل پرداخت از جیب مردم کاهش یافته و در پی آن ضریب اشغال تخت‌های بیمارستانی بدون نگرانی بیماران از پرداخت هزینه‌های گزاف افزایش یابد.

وی با اشاره به مشکل کمبود منابع به عنوان مهم‌ترین مانع در مسیر اجرای صحیح طرح تحول سلامت افزود: مجلس باید ردیف‌هایی در بودجه به منظور تامین منابع مورد نیاز هر طرح مصوب شده را در نظر بگیرد، کما اینکه قرار بود برای اجرای طرح تحول سلامت نیز یک درصد از ارزش افزوده که رقمی بالغ بر پنج هزار میلیارد تومان بود و ده درصد از بودجه هدفمندی یارانه‌ها اختصاص داده شود که یک رقم سهل‌الوصول بود.

کاییدی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون دولت باید در جهت تحقق وعده‌های انتخاباتی خود مبنی بر ارتقای حوزه سلامت، اعتبارات لازم را به این بخش اختصاص دهد، تا مشکل کمبود منابع برای تامین هزینه‌های بیمارستان‌ها و پزشکان برطرف شود.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مسئولان باید در پرداختن به موضوعات مرتبط با حوزه سلامت، اغراض سیاسی را کنار بگذارند و اگر نواقصی در طرح‌های مربوط به این حوزه، همچون طرح تحول سلامت می‌بینند، بجای سنگ‌اندازی برای رفع آنها راهکار ارائه دهند.

وی در بیان نواقص طرح تحول سلامت تصریح کرد: اجرای این طرح نباید به صورت گسترده صورت می‌گرفت، از سوی دیگر باید با سطح‌بندی خدمات، به گونه‌ای هدف‌گذاری می‌شد، که تنها قشر آسیب‌پذیر و کم درآمد جامعه از آن بهره‌مند شوند.

کاییدی با اشاره به فواید اجرای طرح تحول سلامت یادآور شد: به دنبال اجرای این طرح، پزشکان عمومی بسیاری جذب مراکز درمانی شدند، ضمن اینکه تعداد زیادی خانه‌های بهداشت و کلینیک‌های ویژه سلامت در روستاها ایجاد شد و بیمارستان‌ها نیز تجهیز شدند.

مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تاکید بر اینکه اجرای طرح تحول سلامت گل سر سبد اقدامات دولت یازدهم بود، اظهار کرد: ارتقای حوزه سلامت یکی از وعده‌های مهم انتخاباتی رئیس جمهور بود، که سنگینی بار تحریم‌ها و مشکلات اقتصادی که در پی آن در تمام حوزه‌های کشور ایجاد شد، بالطبع تحقق این وعده دولت را نیز تحت شعاع قرار داد، با این حال باید برای تامین منابع لازم برای اجرای طرح تحول سلامت چاره‌اندیشی شود، چراکه توقف آن نیز هزینه‌هایی را به این حوزه تحمیل خواهد کرد.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: