۲۴ آبا ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۵
تحلیل آمار تجارت خارجی در 7 ماه ابتدایی سال 1396

تراز تجارت خارجی کشور همچنان منفی است

آمار تجارت خارجی در ۷ ماه ابتدایی سال جاری مطابق ماه های گذشته نشان از افزایش چشمگیر واردات و کاهش صادرات کشور دارد. به این ترتیب میزان تراز تجاری کشور در این مدت منفی ۳٫۱ میلیارد دلار بوده است.

به گزارش عیارآنلاین طبق آمار گمرک جمهوری اسلامی از تجارت خارجی ایران در ۷ ماه ابتدایی سال جاری میزان صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی و گاز طبیعی با ۲ درصد کاهش به ۲۴٫۷ میلیارد دلار رسیده است. همچنین میزان واردات کشور در این مدت با افزایش حدود ۱۵ درصدی به ۲۷٫۸ میلیارد دلار رسیده است. در جدول زیر آمار مقایسه‌ای میزان صادرات و واردات کشور در ۷ ماه نخست سال ۱۳۹۶ نشان داده شده است.

بنابراین آمار تجارت خارجی در ۷ ماه ابتدایی سال جاری مطابق ماه های گذشته نشان از افزایش چشمگیر واردات و کاهش صادرات کشور دارد. به این ترتیب میزان تراز تجاری کشور در این مدت منفی ۳٫۱ میلیارد دلار بوده است که نشان از کاهش ۴٫۲ میلیارد دلاری تراز تجاری ۷ ماهه در مقایسه با سال گذشته دارد.

در زمینه آمار تفکیکی بخش‌های صادراتی، از صادرات ۲۴٫۷ میلیارد دلاری در ۷ ماه ابتدایی سال جاری، ۴٫۱ میلیارد دلار سهم صادرات میعانات گازی، ۷٫۸ میلیارد دلار سهم محصولات پتروشیمی و ۱۲٫۸ میلیارد دلار سهم سایر کالاها بوده است. در جدول زیر آمار صادرات کشور در ۷ ماه ابتدایی سال جاری به تفکیک بخش‌های صادراتی نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است میزان صادرات میعانات گازی چه از نظر وزنی و چه از نظر قیمت دلاری با کاهش حدود ۲ درصدی همراه بوده است. همچنین میزان صادرات محصولات پتروشیمی نیز از نظر وزنی ۸٫۵ درصد کاهش یافته درحالیکه از نظر قیمت دلاری کاهشی کمتر از یک درصد داشته است. در بخش سایر کالاها نیز میزان صادرات از نظر وزنی ۱۱ درصد و از نظر قیمت دلاری حدود ۳ درصد کاهش یافته است.

متوسط قیمت دلاری هر تن کالای صادراتی غیرنفتی با احتساب میعانات گازی درحدود ۳۶۳ دلار بوده است که نسبت به سال گذشته ۸ درصد افزایش داشته است. همچنین هر تن کالای وارداتی با متوسط قیمت ۱۳۹۶ دلار وارد کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹ درصد افزایش یافته است. بنابراین میتوان گفت محصولات صادراتی ایران در مقایسه با محصولات وارداتی از قیمت واحد بسیار کمتری برخوردارند و محصولات وارداتی حدود ۴ برابر محصولات صادراتی قیمت دارند.

 

مقاصد اصلی میعانات گازی صادراتی

همچنین مقاصد اصلی میعانات گازی صادراتی ایران در ۷ ماه ابتدایی سال جاری کشورهای کره جنوبی، امارات، ژاپن و هند بوده‌اند. در جداول زیر مقاصد صادراتی میعانات گازی ایران در ۷ ماه ابتدایی سال جاری نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است کشور کره جنوبی با خرید بیش از نیمی از میعانات گازی ایران، بزرگترین مقصد ایران در صادرات این محصول محسوب می شود.

 

کالاهای عمده‌ی صادراتی

چنانچه تقسیم بندی تعرفه‌های ۸ رقمی، که کالاها را به کوچک‌ترین دسته‌ها تفکیک می‌کند در نظر بگیریم، در ۷ ماه ابتدایی سال جاری، «میعانات گازی» با ۴۱۱۵ میلیون دلار، «پروپان مایع شده» با ۸۰۹ میلیون دلار، «پلی اتیلن گرید فیلم با چگالی کمتر از ۹۴ درصد» با ۷۵۰ میلیون دلار، «سایر روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین» با ۷۲۵ میلیون دلار و «متانول» با ۶۶۱ میلیون دلار در بین کالاهای صادراتی غیرنفتی رتبه‌های اول تا پنجم را داشته‌اند. در جدول زیر ده کالای اول در صادرات غیر نفتی ایران در ۷ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌است.

در تقسیم بندی کلی‌تر محصولات عمده‌ی صادراتی نیز «میعانات گازی» با ۴۱۱۵ میلیون دلار، «انواع پلی اتیلن» با ۲۰۳۳ میلیون دلار، «گازهای نفتی مایع‌شده» با ۱۹۴۰ میلیون دلار، «فرآورده های با حداقل ۷۰ درصد نفت و روغن های نفتی» با ۱۱۹۸ میلیون دلار و «منو و پلی الکل‌های اشباع شده» با ۱۱۰۶ میلیون دلار در صدر کالاهای صادراتی قرار دارند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات صادراتی در ۷ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌است.

همانطور که در جداول بالا مشخص است طبق روال معمول عمده‌ی محصولات صادراتی «غیر نفتی» ایران را محصولات با فرآوری بسیار کم پالایشگاهی و پتروشیمی تشکیل داده‌اند و محصولات با ارزش افزوده جایگاه چندانی در صادرات کشور ندارند.

 

کالاهای عمده‌ی وارداتی

در تقسیم بندی جزئی «برنج» با ۱۰۰۱ میلیون دلار، «ذرت دامی» با ۸۸۲ میلیون دلار، «قطعات منفصله تولید خودرو با ساخت داخل ۱۴ تا ۳۰ درصد» با ۷۳۸ میلیون دلار، «خودرو سواری با حجم موتور ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی‌سی» با ۶۲۵ میلیون دلار و «دانه سویا» با ۵۳۶ میلیون دلار عمده محصولات وارداتی کشور در ۷ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ هستند. در جدول زیر ده کالای اول وارداتی ایران در این مدت نشان داده شده است.

اما در یک تقسیم بندی کلی تر محصولاتی چون «قطعات منفصله تولید خودرو» با ۱۸۲۱ میلیون دلار، «خودرو سواری» با ۱۳۰۵ میلیون دلار، «برنج» با ۱۰۰۱ میلیون دلار، «ذرت» با ۸۹۸ میلیون دلار و «تجهیزات شبکه تلفن همراه» با ۶۱۵ میلیون دلار در صدر محصولات وارداتی ایران هستند. در جدول زیر تقسیم بندی کلی تر محصولات عمده وارداتی ایران در ۷ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده است.

مقاصد عمده‌ی صادراتی

در ۷ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ کشورهای چین، عراق، امارات، کره‌جنوبی و افغانستان عمده‌ترین مشتری‌های کالاهای ایرانی بوده‌اند. در جدول زیر ۱۰ کشور مقصد اول صادراتی ایران نشان داده شده است.

همانطور که از جدول بالا مشخص است در ۷ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ میزان صادرات ایران به کشورهایی چون ترکیه، امارات، عمان و هند کاهش یافته و در مقابل میزان صادرات ایران به کشورهایی چون اندونزی، کره جنوبی، افغانستان، عراق و چین افزایش یافته است.

مبادی عمده وارداتی

مبادی عمده محصولات وارداتی ایران نیز کشورهای چین، امارات، ترکیه، کره‌جنوبی و آلمان بوده‌اند. در جدول زیر مبادی عمده وارداتی ایران در ۷ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ نشان داده شده‌اند.

چنانچه در جدول بالا مشخص است در ۷ ماه ابتدایی سال جاری میزان واردات ایران از تمامی شرکای اصلی تجاری افزایش یافته است. با اینحال میزان افزایش واردات از کشورهایی همچون فرانسه، ایتالیا، ترکیه، هند و آلمان بیش از دیگر کشورها بوده است. نکته جالب توجه افزایش چشمگیر واردات ایران از کشورهای اروپایی است که موجب شده است سهم این کشورها از واردات ایران افزایش یابد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: