معاون اقتصاد حمل و نقل شرکت راه آهن:

خرید ۴۶ هزار واگن باری از سوی شرکت راه آهن پیش‌بینی شده است

معاون اقتصاد حمل و نقل شرکت راه آهن گفت: در برنامه های این شرکت تأمین ۴۶ هزار دستگاه واگن باری و ماشین آلات امداد و نجات پیش بینی شده است.

به گزارش عیارآنلاین، نورالله بیرانوند در جلسه مشترک با معاون خاورمیانه وزارت اقتصاد و انرژی آلمان و هیئت همراه در ساختمان راه آهن افزود: شبکه حمل و نقل ریلی ایران حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلومتر خط اصلی ، ۵۵۶ دستگاه لکوموتیو سنگین، ۴ هزار واگن باری و ۱۹۰۰ واگن مسافری دارد.

وی از راه آهن به عنوان مزیت رقابتی ایران در منطقه یاد کرد و گفت : کریدورهای بین المللی متعددی از ایران عبور می کند که از نظر اقتصاد حمل و نقل در مقایسه با رقبا در موقعیت ممتاز قرار دارد.

بیرانوند با بیان اینکه راه آهن جمهوری اسلامی ایران پارسال موفق به جابجایی ۴۰ میلیون تن بار شد افزود: تجارت بین اروپا و آسیا در سال ۲۰۱۴ بالغ بر هزار و ۲۰۰ میلیارد دلار بود که باتوجه به تجارت بیش از ۶۶ میلیارد دلاری ترکیه با کشورهای پیرامون ایران ایجاد مزیت های رقابتی ترانزیتی و افزایش سهم حمل و نقل ریلی در حوزه بار به ۴۰ درصد از سیاست های جدی راه آهن جمهوری اسلامی ایران در حوزه ترانزیت کالاست.

وی با اشاره به اینکه برقی سازی ۲ هزار و ۶۰۰ کیلومتر خط آهن امضا شده است، گفت: ایجاد ۶۸۰ کیلومتر خطوط حومه ای و ایجاد ۲۵۰ کیلومتر خط آهن برای اتصال به مراکز صنعتی و تجاری از سیاست های جدید راه آهن است.

بیرانوند افزود: تأمین بیش از ۱۴۰۰ لکوموتیو باری، ۳۰۰ لکوموتیو مسافری، ۲۵۰۰ واگن مسافری نرمال، حدود ۴۶ هزار واگن باری و ماشین آلات امداد و نجات و همچنین ۱۷۶ دستگاه واگن قطارهای پرسرعت پیش بینی شده است.

وی گفت: حداکثرسازی منابع خارجی با محوریت سرمایه گذاری مستقیم و سایر اشکال تامین مالی مثل فاینانس دولتی و ترکیبی و مشارکتی از نیازهای ما در توسعه شبکه حمل و نقل ریلی است.

بیرانوند افزود: راه آهن امکان خرید تضمینی خدمات ریلی مثل نیروی کشش را دارد ضمن اینکه مالیات بر ارزش افزوده برای سرمایه گذاری خارجی در صنعت ریلی حذف و امکان صدور ضمانتنامه به نفع شرکت های سرمایه گذار برقرار شده است و ریسک نوسان نرخ ارز بیش از ۱۰ درصد را برای سرمایه گذاران خارجی پوشش می دهیم.

وی با بیان اینکه ریسک جریان مالی در سرمایه گذاری ریلی کاهش یافته است، گفت: علاوه بر پرداخت تسهیلات خاص به سرمایه گذاران خارجی از محل صندوق توسعه ملی، دولت هم ۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار یارانه از محل صرفه جویی مصرف سوخت در اختیار این بخش قرار داده است.

منبع: مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: