۲۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۴۶

افزایش تعرفه راه جلوگیری از واردات گسترده برنج

تعرفه واردات برنج در سال گذشته ۴۰ درصد بوده است و علاوه بر آن در هر کیلوگرم ۵۰۰ تومان نیز مابه‌التفاوت از واردکنندگان دریافت می‌شد. با اینحال در سال جاری تعرفه واردات برنج به ۲۶ درصد کاهش یافته و دریافت مابه التفاوت ۵۰۰ تومانی نیز حذف شده است.

به گزارش عیارآنلاین، طبق آمار منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران از تجارت خارجی در هفت ماه ابتدایی سال جاری، میزان واردات برنج با بیش از ۹۶ درصد افزایش به ۱ میلیارد دلار رسیده است. این درحالیست که در مدت مشابه سال گذشته میزان واردات برنج کمتر از ۵۱۰ میلیون دلار بوده است.

از نظر وزنی نیز میزان واردات برنج در ۷ ماهه ابتدایی سال جاری ۷۴ درصد افزایش یافته و از ۶۰۸ هزار تن در سال گذشته به بیش از یک میلیون ۶۰ هزار تن رسیده است.

در ۱۲ ماهه سال ۱۳۹۵ میزان واردات برنج ۸۴۰ هزار تن بوده است و بنابراین افزایش چشمگیر واردات برنج در سال جاری موجب شده است تنها در ۵ ماه نخست امسال میزان واردات این محصول از کل واردات سال گذشته پیشی بگیرد.

نیاز ایران به برنج وارداتی چه میزان است؟

طبق گفته علی اکبریان نایب رییس انجمن برنج تولید برنج در ایران در حدود ۲ میلیون و ۳۰۰ تا ۲ میلیون و ۳۵۰ هزارتن است و نیاز مصرفی برنج کشور در طول یک سال در حدود ۳ میلوین تن ارزیابی می شود. از این رو می توان گفت نیاز کشور به واردات برنج در یک سال در حدود ۶۵۰ تا ۷۰۰ هزار تن است. بنابراین در صورتی که بیش از این میزان برنج به داخل کشور وارد شود، بخشی از تولیدات داخلی بدون مشتری مانده و در انبارها دپو می شود.[۱]

کاهش تعرفه واردات و حذف مابه التفاوت ۵۰۰ تومانی دلایل افزایش گسترده واردات

تعرفه واردات برنج در سال گذشته ۴۰ درصد بوده است و علاوه بر آن در هر کیلوگرم ۵۰۰ تومان نیز مابه‌التفاوت از واردکنندگان دریافت می‌شد. با اینحال در سال جاری تعرفه واردات برنج به ۲۶ درصد کاهش یافته و دریافت مابه التفاوت ۵۰۰ تومانی نیز حذف شده است.

این مسئله موجب کاهش هزینه واردات برنج برای واردکنندگان شده و در عمل اصلی ترین دلیل افزایش دو برابری واردات برنج محسوب می شود.

اما نکته قابل توجه آنکه با وجود کاهش تعرفه واردات و حذف مابه‌التفاوت ۵۰۰ تومانی، در سال جاری قیمت برنج خارجی در بازار کشور افزایش یافته است که نشان از وجود انحصار و عدم شفافیت در بازار واردات برنج دارد.

تسهیل واردات روش مناسبی برای کاهش قاچاق برنج نیست

طبق گفته مسئولین وزارت کشاورزی و همچنین دیگر فعالین بازار برنج کشور، هرساله بخش زیادی از نیاز بازار برنج از طریق قاچاق تأمین می شود و بنابر آمارهای غیر رسمی میزان واردات برنج سالانه به حدود ۵۰۰ هزار تن می رسد.

به همین دلیل هدف از تسهیل واردات برنج از طریق کاهش تعرفه واردات و حذف مابه‌التفاوت قیمتی در سال جاری مبارزه با قاچاق برنج عنوان شده است.

با اینحال باید توجه داشت گرچه کاهش موانع واردات برنج می تواند در کاهش میزان قاچاق به داخل اثرگذار باشد اما تسهیل واردات روش مناسبی برای مبارزه با قاچاق نیست و نتیجه آن چنانچه در عمل مشاهده شده است، افزایش گسترده واردات و متضرر شدن تولیدکنندگان داخلی است.

مبارزه هدفمند با قاچاق و حمایت تعرفه ای برای خودکفایی در تولید برنج ضروری است

در واقع در دسترس بودن برنج وارداتی با قیمتی کمتر از برنج داخلی موجب عدم تمایل برنج کاران به کاشت بیشتر می شود که هدف تحقق خودکفایی در این محصول اساسی کشاروزی را با مشکل مواجه می نماید.

بنابراین از مسئولین انتظار می رود با روش های دیگری همچون نظارت بر واردکنندگان و فروشندگان در سطح خرده فروشی و همچنین اجرای طرح هایی همچون سامانه جامع گمرکی و سامانه جامع انبارها از ورود کالای قاچاق جلوگیری نمایند و با افزایش تعرفه واردات و همچنین تعیین سقف میزان واردات در راستای مدیریت بازار برنج و حمایت از تولیدات داخلی اقدام نماید و به سمت تحقق خودکفایی در تولید برنج گام بردارند.

[۱] http://www.yjc.ir/fa/news/6256355/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: