مدیرعامل راه‌آهن: بیش از ۱.۵ میلیارد دلار در حوزه ریلی سرمایه‌گذاری مستقیم کرده‌ایم

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در چهار سال گذشته بیش از ۱.۵ میلیارد دلار در حوزه ریلی سرمایه‌گذاری مستقیم انجام داده‌ایم، گفت: در حال حاضر راه‌آهن ۷ میلیارد دلار قرارداد فاینانس منعقد کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، «تیلمان رودلف براون» معاون رئیس بخش خاورمیانه وزارت اقتصاد و انرژی آلمان امروز در ادامه سفر خود به ایران با مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این مراسم، فعالان صنعت حمل و نقل ریلی آلمان و شرکت‌های آلمانی نیز حضور دارند.

در این مراسم، مدیرعامل راه‌آهن اظهار داشت: کشور آلمان یکی از تأثیرگذارترین کشورهای عضو اتحادیه اروپا و بزرگترین اقتصاد این اتحادیه به شمار می‌رود.

سعید محمدزاده افزود: روابط ایران با آلمان و گسترش آن در ابعاد سیاسی و اقتصادی از اولویت‌های مهم سیاست خارجی ایران در رابطه با اتحادیه اروپا است.

وی با اشاره به ارتقاء و حجم روابط اقتصادی ایران با آلمان گفت: این رقم در سال گذشته میلادی به ۹٫۲ میلیارد یورو رسید؛ ایران و آلمان می‌توانند به عنوان دو شریک قابل اعتماد در زمینه‌های مختلف اقتصادی همکاری‌های مناسبی داشته باشند.

مدیرعامل راه‌آهن افزود: ایران بین کشورهای خاورمیانه و افریقای شمالی دومین کشور بزرگ اقتصادی است، GDP ایران در سال ۲۰۱۶ میلادی ۴۱۲ میلیارد دلار بود و اقتصاد ایران در آن سال جهش ۶٫۴ درصدی داشت.

وی افزود: پس از برجام حجم تجارت ایران و اتحادیه اروپا ۶۰ درصد افزایش یافت و اروپا دومین مقصد صادراتی ایران درنظر گرفته شد و ۱۷ درصد سهم صادرات ایران به مقصد کشورهای عضو این اتحادیه است.

وی به برنامه‌ ششم توسعه ایران اشاره کرد و گفت: طبق این برنامه در سال ۲۰۱۶ میلادی آغاز می‌شود و تا ۲۰۲۱ ادامه دارد، راه‌آهن ایران باید سهم خود را در حمل بار از ۱۲ به ۳۰ درصد و در حمل مسافر از ۸ به ۲۰ درصد برساند.

محمدزاده افزود:‌ در همین راستا یکی از برنامه‌های ما، افزایش سهم راه‌آهن در ترانزیت کالا بین قطب‌های اقتصادی دنیا به ویژه خلیج فارس و شمال اروپا و همچنین آسیای شرقی و اروپا از طریق ایران است.

وی افزود: افزایش خطوط برقی با هدف ارتقای سرعت به ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت، نوسازی و بازسازی خطوط، ایستگاه‌ها و ناوگان، توسعه ایستگاه‌های مسافری، افزایش مشارکت بخش خصوصی در تأمین منابع مالی، توسعه و ایجاد بنادر خشک و مراکز لجستیک و اتصال به مراکز تجاری و معدنی و توسعه زیرساخت‌ها در بنادر، از دیگر برنامه‌های راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران است.

مدیرعامل راه‌آهن ادامه داد: برای تحقق این اهداف، رویکرد راه‌آهن، مشارکت بخش خصوصی در سه حوزه کاری است، بهره‌برداری از ناوگان به بخش خصوصی واگذار شده است و همچنین خدمات و سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی در این حوزه در دستور کار است.

مدیرعامل راه‌آهن گفت:‌ در چهار سال گذشته کشور ایران بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار در حوزه ریلی سرمایه‌گذاری مستقیم داشته است و این غیر از ارقام فاینانس است.

وی افزود: در حال حاضر راه‌آهن ایران ۷ میلیارد دلار قرارداد فاینانس برای توسعه زیرساخت‌های ریلی منعقد کرده است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: