قائم مقام وزارت بهداشت:

پرداخت کارانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حدود ۱۶ ماه عقب است

دکتر حریرچی گفت: همدلی و همراهی در ارکان مختلف، می تواند مشکلات را برطرف و مسیر توسعه‌ را هموار کند.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر ایرج حریرچی، قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم تکریم دکتر ایمانیه ، رییس سابق دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معارفه دکتر علی بهادر سرپرست جدید این دانشگاه که صبح امروز در مجتمع رفاهی فرهنگی دانشگاه با حضور مسئولین استانی، نمایندگان مردم این استان در مجلس، اساتید، پزشکان و سایر همکاران حوزه سلامت برگزار شد، با اشاره به اینکه، که در میان مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور افرادی از همه‌ی جناح‌های سیاسی و با دیدگاه‌های مختلف حضور دارند، گفت: جناح‌بندی‌های متداول سیاسی در این وزارتخانه در به‌کارگیری نیروهای مدیریتی نقش زیادی نداشته است.


قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد، اگر همدلی و همراهی و همزبانی در ارکان مختلف وجود داشته باشد، قطعا بسیاری از مشکلات موجود رفع شده و مسیر توسعه‌ در ابعاد مختلف هموار خواهد شد.

دکتر حریرچی با یادآوری این مطلب که در ۲۰ سال گذشته رتبه کشور در میان کشورهای دیگر منطقه خوب نبوده است، گفت: باید با حرکت جهادی در حوزه سلامت گام برداریم چرا که بر اساس سند ۱۴۰۴ باید کشور اول منطقه از لحاظ پزشکی باشیم و استان فارس در حوزه بهداشت و درمان باید کار زیادی انجام دهد.

قائم مقام وزارت بهداشت با بیان اینکه دکتر ایمانیه ویژگی‌های خوب زیادی داشته و اقدامات زیادی در حوزه‌های آموزشی، اجرایی، درمانی و بهداشتی انجام داده است، گفت: یکی از ویژگی‌های دکتر ایمانیه تعصب سازنده او در خصوص دانشگاه علوم پزشکی شیراز بوده است.

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم آنکه ۲ پست معاونت بسیار مهم از طرف دکتر هاشمی به دکتر ایمانیه پیشنهاد شد، حاضر نشد از استان فارس و دانشگاه علوم پزشکی شیراز خارج شود؛ زمانیکه خودشان پیشنهاد دادند که بعد از دوره‌ی طولانی از تصدی ریاست دانشگاه کنار بروند برای ما بسیار سخت بود اما مجبور بودیم آن را انجام دهیم.

دکتر حریرچی با بیان این که دکتر ایمانیه هم‌اینک مشاور وزیر در امور دانشگاه‌ها، عضو هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی شیراز و عضو شورای معاونان است، گفت: قطعا در مدیریت دانشگاه دکتر ایمانیه به دکتر بهادر کمک خواهد کرد و همانند گذشته منشاء خدمات بسیار مثبت و ارزنده ای خواهند شد.

وی با اشاره به وضعیت مالی نه‌چندان مطلوب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و میزان مطالبات از بیمه‌ها اضافه کرد: پرداخت کارانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حدود ۱۶ ماه عقب است.
قائم مقام وزیر بهداشت، در خصوص انتخاب رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: افراد مختلف را بررسی و با گزینه‌هایی مصاحبه کردیم و در نهایت به دکتر بهادر رسیدیم.

وی با بیان این که در تمام دانشگاه‌ها، مسئولیت مدیریت ابتدا به شکل سرپرستی واگذار می‌شود، گفت: پیشنهاد ریاست باید به شورای عالی انقلاب فرهنگی رفته و تصویب و ابلاغ شود؛ روال کار همیشه به همین شیوه بوده است.

دکتر حریرچی گفت: معتقدم در دانشگاه علوم پزشکی شیراز صادقانه کار شده و گروه‌های فشار تاثیری در روند نداشته اند و همیشه یک عده‌ای هستند که در چنین ایامی حرف‌هایی را می زنند.

وی با اشاره به سوابق دکتر بهادر، او را یکی از نیروهای توانمند در ابعاد علمی و اجرایی دانست و با تاکید براینکه دانشگاه علوم پزشکی شیراز باید بیشتر به رتبه‌های بین‌المللی توجه داشته باشد، گفت: البته دانشگاه علوم پزشکی شیراز نباید در رتبه‌بندی دانشگاه‌های داخلی کشور به کمتر از رتبه‌های اول تا سوم رضایت بدهد.

دکتر حریرچی حفظ جایگاه کنونی این دانشگاه و ارتقاء آن را نیازمند همراهی و تلاش همه‌جانبه‌ی دانشجویان، اعضای هیات علمی و تمام کارکنان این دانشگاه دانست و گفت: همه باید تعصب داشته باشند تا علوم پزشکی شیراز همواره در رتبه‌های بالا جای داشته باشد.

قائم مقام وزیر بهداشت با تصریح اینکه وی‌آی‌پی این وزارتخانه و مسئولان آن، محرومان هستند، گفت: کاری نباید انجام شود مگر آنکه نیازمندان در بهره‌مندی از آن اولویت داشته باشند.

وی همچنین دانشگاه علوم پزشکی شیراز را بیش از هر زمان نیازمند ثبات و آرامش دانست و گفت: ما هیچ زمانی باور نداشتیم که این دانشگاه از ثبات لازم برخوردار نیست و امروز با توجه به حضور گسترده گروه‌های مختلف در مراسم تکریم و معارفه روسای این دانشگاه، این تصور اثبات شد.

قائم مقام وزیر بهداشت با تصریح اینکه اجرای طرح پزشک خانواده منحصر به فارس نبوده است، گفت: علاوه بر استان مازندران، هم‌اینک بالغ بر ۵۵ درصد از مردم تحت پوشش الزامات پزشک خانواده هستند؛ ۲۳ میلیون نفر از روستائیان به همراه ساکنان شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر و بخشی از شهرهای بالای زیر ۱۰۰ هزار نفر و زیر ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، تحت پوشش این طرح قرار دارند.

وی با تاکید براینکه برای بهبود و ساماندهی وضعیت بهداشت و درمان کشور هیچ راهی جز اجرای طرح پزشک خانواده نیست، گفت: در قانون بر اجرای نظام ارجاع تاکید شده که یکی از ارکان آن پزشک خانواده است.

قائم مقام وزیر بهداشت، همچنین گفت: ۸۰ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و ۷۳ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تمام وقت هستند؛ البته در ترکیب اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز و تبریز وضعیت بهتری دارند.
گفتنی است، در این مراسم با قدردانی از خدمات و تلاشهای دکتر محمدهادی ایمانیه در طول ۱۲ سال ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز، علی بهادر به‌عنوان سرپرست این دانشگاه معرفی شد.

منبع: وبدا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: