معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

دولت باید تا پایان شهریور ماه قیمت تمام محصولات زراعی را اعلام می‌کرد

بخشنده در خصوص تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم گفت: متاسفانه، علی‌رغم اینکه، وزیر جهاد کشاورزی در تیر ماه امسال به دبیرخانه شورای اقتصاد مستقر در سازمان برنامه‌وبودجه، قیمت نرخ خرید تضمینی گندم را پیشنهاد داده است، اما با این سازمان به دلیل افزایش قیمتی که مورد توجه وزیر جهاد کشاورزی است به توافقی نرسیده‌ایم.

عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم سال زراعی ۹۷ گفت: گندم از کشت‌های اصلی کشور است. ما به صورت متوسط حدود ۶ میلیون هکتار کشت گندم داریم. در همین راستا، طی ۲ سال گذشته شاهد خودکفایی در تولید گندم بوده‌ایم که نتیجه آن کاهش واردات ۷ میلیون تنی گندم که در سال‌های گذشته صورت می گرفت، بوده است.

وی ادامه داد: خودکفایی در تولید گندم ضمن ایجاد امنیت غذایی در کشور کمک فراوانی به دولت مردان ما می‌کند و قدرت چانه‌زنی آن‌ها را در سطح منطقه و جهان بالا می‌برد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه دولت موظف است تا پایان شهریور ماه هر سال قیمت تمام محصولات زراعی را اعلام کند گفت: ما طبق قانون به عنوان دولت، موظف هستیم، قیمت تمام ۴۰ محصولات زراعی و نه فقط گندم که خرید تضمینی می‌شوند را تا پایان شهریورماه اعلام کنیم.

وی افزود: متاسفانه، علی‌رغم اینکه، وزیر جهاد کشاورزی در تیر ماه امسال به دبیرخانه شورای اقتصاد مستقر در سازمان برنامه‌وبودجه، قیمت نرخ خرید تضمینی گندم را پیشنهاد داده است، اما با این مجموعه به دلیل افزایش قیمتی که مورد توجه وزیر جهاد کشاورزی است به توافقی نرسیده‌ایم.

وی ادامه داد: به همین دلیل مقرر شد، تعیین قیمت گندم سال زراعی ۹۷ مستقیما به شورای اقتصاد که در آن معاون اول رئیس جمهور و سایر وزیران عضو هستند، ارجاع داده شود.

بخشنده در پایان پیرامون اینکه آیا تشکیل کارگروه گندم و آرد مغایر با قانون تمرکز وظایف و اختیارات بخش کشاورزی نیست گفت: نه، این طور نیست، وزارت جهاد کشاورزی مسئولیتی در توزیع آرد به نانوایی‌ها ندارد از سابق هم بحث آرد و نان زیر مجموعه گروه تنظیم بازار در معاونت اجرایی رئیس جمهور بوده است و از نظر من هیچ خدشه‌ای به مسئولیت‌های جهاد کشاورزی و قانون تمرکز وارد نمی‌شود.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: