معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

حفظ ذخایر ژنتیکی دامی کشور الزامی است/ باید رفتارهای غذایی مردم را تغییر دهیم

رکنی پیرامون حفظ ذخایر ژنتیکی دامی کشور گفت: ذخایر ژنیکی بومی کشور چه در بخش گیاهی و چه در بخش حیوانی ارزش بالایی دارند، چراکه ژن‌های آن‌ها با اقلیم محیط سازگار بوده و یک برتری‌های دارند که توانسته در یک بازه زمانی بلند مدت باقی بماند و خود را حفظ کند.

حسن رکنی، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون حفظ  ذخایر ژنتیکی دامی کشور گفت: ذخایر ژنتیکی بومی کشور چه در بخش گیاهی و چه در بخش حیوانی ارزش بالایی دارند، چرا که ژن‌های آن‌ها با اقلیم محیط سازگار بوده و یک برتری‌های دارند که توانسته در یک بازه زمانی بلند مدت باقی بماند و خود را حفظ کند.

وی ادامه داد: به همین دلیل یکی از پروژه‌های که معاونت امور دام در دستور کار قرار داده چه در دام سبک و چه در دام سنگین، موضوع حفظ ذخایر ژنتیکی دامی کشور است. در همین راستا، از نژادهای دام سبک کشور، گله‌های تحت عنوان گله‌های اصلاح نژادی انتخاب کردیم و این گله‌ها را با مشارکت دامداران و مردم هر منطقه به صورت مستمر مورد توجه قرار می‌دهیم تا به سمت بهینه شدن پیش برویم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص استفاده از نژادهای خارجی در کشور گفت: معاونت امور دام در کنار نگاه ویژه به دام‌های بومی کشور، توجهی هم به دست آوردهای دنیا در نژادهای با کیفیت سبک و سنگین دارد و به همین دلیل اقداماتی در این زمینه صورت گرفته است.

رکنی در ادامه پیرامون اصلاح الگو و هرم غذایی مصرفی مردم گفت: به اعتقاد بنده باید تحت برنامه‌ای، رفتارهای غذایی مردم را تغییر بدهیم. درحال حاضر ۵۰ درصد افرادی که سن بالای ۴۰ سال دارند دارای اضافه وزن هستند که علت آن رفتارهای تغذیه‌ای نامناسب است.

وی ادامه داد: کشور ایران به لحاظ مصرف نان جزء اولین کشورهای دنیا محسوب می‌شود، ۱۳ گرم در روز نمک مصرف میکنیم که باید به نصف برسد. متوسط مصرف شکر در کشور ما ۳ کیلوگرم بالاتر از مصرف دنیا است. در روغن هم ۴ کیلوگرم بیشتر متوسط جهانی مصرف داریم. مصرف لبنیات ما در کشور ۱۱۰ الی ۱۱۵ کیلوگرم در سال است که در مقایسه با میانگین جهانی که ۱۵۰ کیلوگرم هست قابل توجه می‌باشد.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: