معاون پژوهشی وزیر علوم: در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه‌شده و با متقاضیان آن محصولات قرارداد فروش منعقد می‌شود

نشست ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری، روز یکشنبه در ساختمان مرکزی وزارت علوم، برگزار شد.

به گزارش عیارآنلاین، وحید احمدی، رئیس ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری، در این نشست با اشاره به اینکه «در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، محصولات فناورانه تولیدی در واحدهای فناور و شرکت های دانش بنیان ارائه شده و با متقاضیان آن محصولات قرارداد فروش منعقد می شود»، اعلام کرد: در سال گذشته حدود ۲۰۰ میلیارد تومان قرارداد بین متقاضیان و عرضه کنندگان دانش و فناوری به امضا رسید و امیدواریم امسال این امر پربارتر باشد.

وی، برگزاری جشنواره پژوهش و فناوری را یکی از اصلی ترین برنامه های این هفته عنوان کرد و گفت: این مراسم روز ۲۵ آذرماه که به عنوان «روز پژوهش، فناوری و سرمایه ملی» نامگذاری شده است، با حضور ریاست محترم جمهوری در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار و فناوران، پژوهشگران و همچنین مهارت برتر کلیه دستگاه ها و مراکز پژوهش و فناوری کشور معرفی و تجلیل می شوند.

احمدی با اشاره به سیاست کلان دولت مبنی بر ضرورت ورود به مرحله جدیدی از توسعه یافتگی اظهار داشت: این امر جز با هماهنگی و همکاری کلیه دستگاه های اجرایی محقق نخواهد شد و دستگاه های اجرایی علاوه بر ارائه دستاوردهای پژوهش و فناوری، نیازهای خود در این حوزه ها را نیز ارائه کنند.

وی تصریح کرد: ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری بر خود می بالد که مراسم امسال را با همفکری و همکاری مسئولان محترم دستگاه های اجرایی سازماندهی کرده و به پیش برد و نتایج پرثمری در تحقق اهداف بلند توسعه پژوهش و فناوری و در نهایت، افزایش تولید و اشتغال ایجاد کند.

 * پیشنهاد برگزاری آیین ملی هفته پژوهش در یکی از مراکز استان های کشور

برات قبادیان، معاون آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در این نشست پیشنهاد کرد: برای برگزاری جدی تر و نهادینه شدن هفته پژوهش در تمام استان های کشور، بهتر است از سال آینده، آیین ملی هفته پژوهش در یکی از مراکز استان های کشور برگزارشود.

وی افزود :۳۲۰۰ شرکت دانش بنیان در بخش صنعت و معدن کشور فعالیت می کنند که با توجه به فعالیت ۹۰ هزار واحد تولیدی صنعتی در کشور باید تعداد این شرکت ها افزایش یابد.

معاون آموزش و پژوهش وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: وضعیت امروز ما از لحاظ پژوهش با نقطه مطلوب فاصله دارد و باید تلاش کنیم تا پژوهش در همه سازمان ها و دستگاه های اجرایی و بخش تحقیق و توسعه در مراکز تولیدی و صنعتی گسترش یابد.

قبادیان خاطرنشان کرد: رشد اقتصاد در همه دنیا، پایداری و ماندگاری آن منوط به تکیه بر دانش و تبدیل شدن از اقتصاد سنتی به دانش بنیان است که این امر در بخش صنعتی و تولیدی کشور با گسترش واحدهای تحقیق و توسعه محقق می شود.

* ۳۵ درصد شرکت های دانش بنیان، در بخش سلامت مشغول فعالیت هستند

رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست، با بیان اینکه اداره کل غذا و دارو مقررات ویژه ای دارد، اظهار داشت: به عنوان مثال فردی که دارو یا ابزاری تولید کرده، سیستمی وجود دارد که باید از طریق آن ارزیابی شود.

وی افزود: بحث سلامت مردم بسیار حساس است و برخی از داروها شاید تا سه سال باید مورد ارزیابی قرار گیرند؛ بنابراین یکی از بزرگترین مشکلات این است که اگر بخواهید دارو یا ابزاری را به بازار ببرید، پروسه خاصی باید طی شود.

ملک زاده با اشاره به اینکه در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تولیدات بسیاری وجود دارد تصریح کرد: ۵۰ درصد اعتبارات صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش سلامت جذب شده است و حدود ۳۵ درصد شرکت های دانش بنیان، در بخش سلامت مشغول فعالیت هستند.

* توجه به فعالیت های استانی؛ اولویت برنامه های ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری

مدیر کل حمایت و پشتیبانی امور پژوهشی و فناوری و دبیر ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری نیز اظهار داشت: از مسئولان دستگاه های اجرایی و پارک های علم و فناوری انتظار داریم بخش استانی هفته پژوهش و فناوری را بسیار جدی تر از سال های قبل نظارت کنند و امسال برای نخستین بار بخش ایده های برتر، در داخل پارک های علم و فناوری در داخل استان ها مدیریت می شود و از میان طرح های ارائه شده، سه طرح در کل استان انتخاب و به ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری ارسال می شود.

جلال بختیاری در ادامه نظارت استانی مسئولان و نمایندگان پارک های علم و فناوری را امری جدی برشمرد و افزود: امسال سعی کردیم شعار، پوستر و کلیه امکانات را در سطح کشور یکسان سازی کنیم و همه ستاد ها در قالب ستاد استانی فعالیت کنند. امسال نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری در استان های کشور از چهارم آذرماه آغاز می شود و برای همه مدیران ستاد بازدیدهای استانی در نظر گرفته شده و هر مدیر از دو استان بازدید خواهد کرد.

وی ادامه داد: امسال هدف این است که حداقل نسبت به گذشته ۲۰ درصد افزایش را در تقویت برنامه های استانی داشته باشیم و از مسئولان انتظار داریم که گزارش های استانی خود را برای ستاد ملی هفته پژوهش و فناوری ارسال کنند تا بتوانیم با بررسی این گزارش ها، برنامه های ستاد ملی را به بهترین شکل ممکن برگزار کنیم.

* ارزیابی طرح های فناوری در سه سطح فناوری، سرمایه گذاری و برنامه ریزی

مجید متقی طلب، از ارتقای سامانه ارزیابی طرح های فناوری متقاضی شرکت در نمایشگاه هفته پژوهش سال جاری خبر داد و گفت: امسال، علاوه بر سطح آمادگی فناوری برای تجاری سازی و جذب سرمایه، سطح برنامه ریزی طرح های فناوری نیز ارزیابی و اعلام می شود.

دبیر نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، اضافه کرد: سامانه ارزیابی طرح های فناوری متقاضی شرکت در نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری براساس استانداردهای بین المللی راه اندازی شده است و اگر مخترعان و صاحبان این طرح ها بتوانند با پاسخ مستدل و مستند به سئوالات این سامانه، بتوانند سطح فناوری طرح خودرا مشخص کنند؛ مانند این است که در یک ارزیابی معتبر بین المللی شرکت کرده اند.

وی گفت: علاوه بر استفاده از خوداظهاری در سامانه ارزیابی فناوری ایران (سافا)، از حدود ۲۰۰ محقق و عضو هیئت علمی دانشگاه به عنوان داور برای بررسی طرح های فناوری متقاضی شرکت در نمایشگاه هفته پژوهش استفاده خواهد شد.

رئیس پارک علم و فناوری گیلان تاکید کرد: سرمایه گذاران نیز می توانند در سامانه ارزیابی فناوری ایران (سافا)، ثبت نام کرده و با مشاهده و بررسی فناوری های ثبت شده، مناسب ترین و ارزشمند ترین فناوری ها را پیدا کنند و بر روی آن ها سرمایه گذاری کنند.

متقی طلب گفت: از جمله بخش های پیش بینی شده برای هفته پژوهش و فناوری و فن بازار سال جاری، رونمایی دستاوردهای پژوهشی و فناوری منتخب مراکز دانشگاهی، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و مؤسسات تحقیقاتی در محل نمایشگاه و فن بازار است؛ لذا با توجه به اهمیت این بخش، از مراکز دانشگاهی، پژوهشگاه ها، پارک های علم و فناوری، مراکز رشد و سازمان های اجرایی درخواست می شود تا دستاوردهای پژوهش و فناوری برجسته و منتخب خود را برای رونمایی توسط مسئولان برتر کشور به دبیرخانه نمایشگاه معرفی کنند.

متقی طلب با اشاره به انعقاد قرارداد توسط مراکز پژوهشی حاضر در این نمایشگاه و سرمایه گذاران به ارزش ۷۰ میلیارد تومان در سال گذشته گفت: این قراردادها کاملاً عملیاتی هستند و در آیین افتتاحیه نمایشگاه سال جاری، گزارش پیشرفت های صورت گرفته ارائه خواهد شد.

وی در ادامه از حضور پررنگ بانک ها و موسسات مالی و اعتباری در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار خبر داد و گفت: صندوق های سرمایه گذاری وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز در نمایشگاه امسال حضور خواهند داشت.

متقی طلب اظهار داشت: در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار امسال، پنل های تخصصی متعددی برگزار می شود و از نمایندگان همه دستگاه های اجرایی برای حضور در این پنل ها و بیان نیازهای پژوهشی خود دعوت می شود.

هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار از ۲۲ الی ۲۶ آذرماه در محل نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.

منبع: نسیم آنلاین

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: