۲۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۳۹
معاون پژوهشی وزیر علوم:

طی ۴ سال اخیر شاهد رشد ۴ برابری تولید مقالات هستیم

دبیرکل شورای عالی علوم تحقیقات، گفت: طی ۴ سال اخیر شاهد رشد ۴ برابری تولید مقالات هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر وحید احمدی در افتتاحیه پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی که امروز در تبریز با حضور معاون پژوهشی وزیر علوم برگزار شد، اظهار داشت: یکی از رویکرد های اساسی جهانی تقویت علم و فناوری است.

دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فنّاوری گفت: ما در سال اقتصاد مقاومتی و تولید اشتغال هستیم که رابطه معنادار بین این اسم گذاری و رویکرد کشور وجود دارد.

احمدی تصریح کرد: قبل از اینکه بفهمیم چه جایگاهی داریم تقویت علم و فناوری در همه ابعاد جامعه محسوس است.

دبیرکل شورای عالی عتف خاطرنشان کرد: اقتصاد دنیای پیشرفته بالای ۸۰ درصد بر پایه سرمایه نامشهود است که باید بر اساس آن نوآوری و خلاقیت تبدیل به محصول شود.

وی افزود: در برخی از کشورهای کم توسعه یافته سرمایه فیزیکی مطرح است ولی در کشور ما هر دو سرمایه وجود دارد و ظرفیت آن نیز محسوس است.

احمدی ادامه داد: بر اساس آمار پایگاه بین المللی تایمز و لایدن طی ۴ سال گذشته توانستیم ۱۷ دانشگاه را در سطح بین المللی مطرح کنیم.

دبیرکل شورای عالی عتف با تاکید بر اینکه طی ۴ سال اخیر شاهد رشد ۴ برابری تولید مقالات هستیم، گفت: تولید مقالات نوعی سرمایه نامشهود است که باید آن را به خوبی هدایت کنیم.

وی بیان اینکه معادن، نفت، انرژی و … از جمله سرمایه های فیزیکی ما محسوب می‌شود، افزود: بسیاری معتقدند که کشور به نفرین نفت مبتلا شده ولی می بینیم کشوری مانند نروژ به نفرین نفت دچار نشده و همواره از این سرمایه فیزیکی خود بهره برداری می کند.

احمدی تاکید کرد: سرمایه های فیزیکی ظرفیت های خوبی را برای کشور ایجاد کرده است، به همین دلیل لازم است با ارائه مدلی بتوانیم علاوه بر توسعه مناطق ویژه علم و فناوری، اکوسیستمی را ایجاد کنیم.

دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: با استفاده از این مدل می توان از همه ظرفیت های مراکز تحقیقاتی، پارک های علم و فناوری، سرمایه گذاران و مراکز رشد استفاده کرد.

دبیرکل شورای عالی عتف افزود: امیدواریم این مدل بتواند موجب همگرا شدن مناطق ویژه علم و فناوری مانند یزد، خراسان رضوی، اصفهان و بوشهر شود.

وی گفت: ما بدنبال ایجاد فضایی برای همگرایی میان بخش های علم و فناوری هستیم که در این راستا درصددیم شبکه های علمی، بین المللی ایجاد کنیم.

منبع: مهر

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: