نماینده مجلس : حوزه اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند زمینه خوبی برای حضور بانوان باشد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه قوانین حمایتی یک جانبه از زنان، در بلند مدت مانع مشارکت اقتصادی این بخش از جامعه است تاکید دارد که حوزه اقتصاد دانش بنیان می تواند زمینه خوبی برای حضور بانوان باشد.

به گزارش عیارآنلاین، فاطمه حسینی  در خصوص میزان مشارکت زنان در اقتصاد اظهار داشت: مسأله ای که در سالهای اخیر بسیار نگران کننده شده است کاهش میزان مشارکت اقتصادی زنان علیرغم بالا رفتن آمار زنان تحصیل کرده و بالا رفتن سطح آموزش زنان است. در  بررسی موانع مشارکت زنان می توان نگاه بلند مدت و کوتاه مدت  داشت. عوامل متعددی در بلند مدت بر سطح مشارکت اقتصادی زنان تاثیر گذار است، در این میان عواملی که زمینه تقنینی دارند بعضا مستقیم و بعضا غیر مستقیم در سطح مشارکت اقتصادی زنان دخیل اند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بیان داشت: از جمله موانع مشارکت اقتصادی زنان در بلند مدت قوانین یک جانبه ای هستند که هزینه های فرزندآوری  را صرفا متوجه مادران می کند، اگرچه این قوانین برای حمایت از زنان و خانواده وضع می شود، اما در بازار کار رقابتی مزیت رقابتی بیشتری را برای مردان فراهم می کند. در این صورت استخدام  زنان دارای هزینه اضافه تری برای کارفرمایان بوده و صرفه اقتصادی و تمایل بنگاههای اقتصادی را جهت استخدام آنان کاهش می دهد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قوانین حمایتی برای حفظ خانواده است، ادامه داد: در کشورهایی که شکاف جنسیتی کمتری در حوزه اقتصادی دارند، تجربه قوانین حمایتی به این سمت رفته که این حمایت ها برای تقویت نقش والدگری و فرزندآوری باشد،  به نحوی‌که بار مالی فرزندآوری صرفا بر عهده مادر نباشد، مثلا  مرخصی نگهداری از فرزند متولد شده اگر ۱۸ ماه است والدین مختار هستند که هر یک مایل بود این مدت مرخصی را اخذ نماید و بعضا بخشی از آن را اجبارا پدر باید اخذ  کند.

وی اعتقاد دارد که با دیدگاه حمایتی از خانواده و سهیم کردن مردان در  هزینه فرصتهای قوانین حمایتی هم فرزندآوری و هم نقش مادری زنان حفظ شده و از سوی دیگر علاقه و انگیزه مشارکت اقتصادی تقویت می شود.

عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه وضع قوانین حمایتی یکی از چالش های پیش روی مشارکت زنان در اقتصاد است، گفت: در بخش های دیگر از جمله آموزش، دسترسی به منابع و حوزه کار آفرینی نیزموانعی وجود دارد که باید در این زمینه ها هم کارها و اقداماتی انجام شود  اقتصاد دانش بینان زمینه خوبی برای حضور زنان است .

حسینی در ادامه گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص شاخص های ارزیابی مشارکت اقتصادی توضیح داد: مشارکت افتصادی زیر شاخص هایی دارد از جمله وجود شانس های استخدامی برابر برای زنان و مردان در مشاغل با تواناییهای یکسان، میزان برابری دستمزد زنان و مردان برای مشاغل مشابه، نسبت مشارکت نیروی کار زنان به مردان، نسبت زنان مدیر و شاغل در مقامات ارشد و قانون گذار به نسبت مشابه برای مردان.

این نماینده مجلس با بیان اینکه باید تلاش کرد موانع حضور زنان در همه حوزه اقتصادی برداشته شود، تاکید کرد: باید به سمتی برویم تا از سرمایه گذاریهای انجام شده در آموزش  و توسعه سرمایه انسانی کشور ،  در جهت توسعه اقتصادی بهره مند شویم. همانطور که می دانید مسئله بیکاری به عنوان یکی از مهمترین ابرچالشهای اقتصادی مطرح است، اما یکی از ویژگی های آن در حال حاضر و در سال های پیش رو بالا بودن نسبت بیکاری زنان و علی الخصوص در میان زنان فارغ التحصیل دانشگاهی است، لذا در ایجاد فرصت های شغلی باید توجه داشت یکی از ویژگی های این اشتغالزایی باید به نحوی باشد که پاسخگوی تقاضای زنان برای اشتغال نیز باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تلاش برای رسیدن به نرخ رشد ۸ درصدی اظهار داشت: از آنجایی که در دست یابی به رشد اقتصادی بالاتر تلاش داریم به سمت اقتصاد نوآورانه حرکت کنیم و طی سالهای اخیر از حوزه اقتصاد دانش بنیان حمایت های خوبی صورت گرفته یکی از حوزه هایی که زنان تحصیلکرده می توانند در آن حضور داشته باشند اقتصاد نوآورانه و دانش بنیان است.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: