۲۰ آبا ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۰
رویترز:

هند به دنبال توسعه بندر چابهار است

تحلیلگر مسائل جنوب آسیا در بنیاد هریتیج واشنگتن گفت: تحلیلگران محافظه کار در واشنگتن این واقعیت را پذیرفته‎اند که هند برخی از ارتباطات خود با ایران را حفظ خواهد کرد، آنها قبول دارند که ایران برای هند بیشتر یک کریدور حمل‌ونقل کالا به افغانستان است و اینکه هر فضایی که هند خالی بگذارد توسط چینی‌ها پر خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از رویترز، هند در حال مذاکره با ایران برای آغاز عملیات موقت برای توسعه بندر چابهار است، این در حالی است که آنها با احتیاط ویژه به دلیل اقدامات ترامپ علیه ایران به کار خود ادامه می دهند.

هند برای توسعه چابهار ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرده است تا با اتمام این پروژه و با دور زدن پاکستان یک مسیر حمل و نقل و تجارت با افغانستان و آسیای میانه ایجاد کند.

دهلی نو در نظر دارد تا پایان ماه ژانویه سال جاری، از طریق بندر چابهار، هفت محموله بزرگ گندم را به افغانستان صادر کند.

سفیر هند در ایران گفت: کار توسعه بندر چابهار به خوبی و به صورت کاملا برنامه ریزی شده جلو می رود.
تاکنون مقامات آمریکایی هیچ انتقادی به هندوستان در این خصوص نکرده اند.

در این باره جف اسمیت، تحلیلگر مسائل جنوب آسیا در بنیاد هریتیج واشنگتن گفت: به طور کلی برداشت من این است که تحلیلگران محافظه کار در واشنگتن این واقعیت را پذیرفته اند که هند برخی از ارتباطات خود با ایران را حفظ خواهد کرد.

آنها قبول دارند که ایران برای هند بیشتر یک کریدور حمل و نقل کالا به افغانستان است و هند علاقه ای به پیشبرد طرح های تهران در خاورمیانه ندارد و اینکه هر فضایی که هند خالی بگذارد توسط چینی ها پر خواهد شد.

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: