۱۲ آبا ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۳
معاون وزیر نفت:

توان تولید روزانه ۶ میلیون بشکه نفت را داریم

معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری گفت: توان تولید روزانه ۶ میلیون بشکه نفت خام از میدان‌های نفتی و تولید سالانه ۴۰۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر گازی در ایران وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین، «حبیب الله بیطرف» معاون وزیر نفت در امور مهندسی، پژوهش و فناوری در نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت خوزستان اظهار داشت: بر اساس تازه ترین گزارش مدیریت برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ۱۸ درصد ذخایر گاز جهان و ۱۰ درصد ذخایر نفت جهان در ایران وجود دارد.

معاون وزیر نفت با اشاره به ظرفیت فعلی تولید حدود ۴ میلیون بشکه نفت در روز گفت: توان تولید روزانه ۶ میلیون بشکه نفت خام از میدان‌های نفتی و تولید سالانه ۴۰۰ میلیارد مترمکعب از ذخایر گازی در ایران وجود دارد.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی‌های وزارت نفت در برنامه ششم توسعه، تولید روزانه ۴٫۵ میلیون بشکه نفت و حدود یک میلیون بشکه میعانات گازی و همچنین تولید روزانه ۱٫۱ میلیارد مترمکعب گاز طبیعی طبیعی پیش‌بینی شده است که سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای تحقق این ارقام ۱۳۴ میلیارد دلار در بخش بالادستی و ۶۷ میلیارد دلار در بخش پایین‌دستی است.

بیطرف با بیان اینکه “وزارت نفت برای دستیابی به این اهداف برنامه‌های متعددی را تدوین کرده”، گفت: اجرای الگوی جدید قراردادهای نفتی با هدف توسعه میدان‌های نفت و گاز با استفاده از سرمایه و فناوری شرکت‌های بین المللی نخستین برنامه در این زمینه بود که امسال قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی با شرکت توتال امضا شد و هم اکنون مذاکرات قراردادی با شرکت‌های داخلی و خارجی در جریان است و تا پایان امسال در مجموع ۱۰ قرارداد جدید نفتی به امضا می رسد.

معاون وزیر نفت تصریح کرد: اجرای بسته پنج میلیارد دلاری قراردادی EPCF از دیگر برنامه‌های وزارت نفت است که اجرای این بسته به منظور حفظ و افزایش تولید میدان‌های نفتی در حال بهره برداری است.

وی ادامه داد: با اقدام‌های صورت گرفته تاکنون چند طرح آماده شده است که امیدواریم ظرف یکسال آینده این طرح‌ها سبب امضای قرارداد شده و در ۲ تا سه سال آینده اجرایی شوند، ضمن این که در همین مدت می توانیم بازگشت سرمایه هم داشته باشیم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: