۱۷ آبا ۱۳۹۶ ساعت ۰۶:۴۹
وزیر نیرو خبر داد

تلاش برای کاهش بدهی وزارت نیرو در بودجه ۹۷/ هفته‌ای دو بار در دولت رایزنی می‌کنم

وزیر نیرو با اشاره به اینکه هفته‌ای دو بار در جلسات هیأت دولت در حال لابی کردن رفع مشکلات بخش آب و برق هستیم، گفت: سعی خواهیم کرد روش‌های مؤثری در بودجه ۹۷ برای کاهش بدهی ۳۰ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو لحاظ شود.

به گزارش عیارآنلاین، رضا اردکانیان در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌‌المللی صنعت برق در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که پرسید چه روش‌هایی برای حمایت از بخش خصوصی در راستای  حضور فعال‌تر در بازارهای منطقه دارید، گفت: بخش خصوصی باید به این نکته توجه داشته باشد که مسیر رشد تقاضا را نمی‌توان به شکل پایدار ادامه داد چرا که امسال نسبت به سال قبل مصرف برق ۷ درصد رشد داشته است.

وی افزود: طبیعتاً این در ظرفیت کشور نیست و قطعاً به طور جدی بر مدیریت تقاضا تأکید خواهیم کرد و سعی خواهد شد که همانگونه که از احداث یک نیروگاه چند هزار مگاواتی خوشحال می‌شویم و آن را حرکت روبه جلو می‌دانیم از کاهش چند هزار مگاوات مصرف برق نیز که ناشی از انتخاب الگوی صحیح مصرف است خوشحال می‌شویم.

وزیر نیرو ادامه داد:‌ این موضوع پیام جدی را به بخش خصوصی منتقل می‌کند که باید برای عرضه محصولات خود در بازارهای منطقه فعال‌تر باشد، دولت نیز نقش حمایتی در این خصوص خواهد داشت و ما این نقش را با برگزاری جلساتی در ارتباط با صنعت برق که بیش از ۶۰۰ عضو حقیقی و حقوقی دارد دنبال خواهیم کرد.

اردکانیان در پاسخ به این سؤال که با گذشت یک هفته از مراسم تودیع شما چه مشکلاتی را در وزارت نیرو مشاهده کردید که باید روی آن بیشتر متمرکز شد، گفت: برای دیدن مشکلات وزارت نیرو یک هفته کافی نیست،اما برنامه‌های متنوعی وجود دارد که خلاصه آن را که برداشت و الهام از برنامه دولت دوازدهم است در قالب برنامه تقدیمی به مجلس منتقل کرده‌‌ام.

وی افزود: در بخش برق به طور جدی بر افزایش راندمان، کاهش تلفات انرژی در شبکه و مدیریت تقاضا در کنار فعالیت‌های جاری باید مورد توجه قرار گیرد و هر سال نیز مقادیر قابل توجهی بر ظرفیت تولید برق اضافه شود.

وزیر نیرو در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی براینکه نوبخت سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز در اختتامیه نمایشگاه حضور داشت و از آنجا که وزارت نیرو ۳۰ هزار میلیارد تومان از دولت بابت مابه‌التفاوت قیمت تمام شده و قیمت تکلیفی برق طلبکار است آیا لابی خود را برای دریافت این مطالبات آغاز نمی‌کنید، گفت: ما هفته‌ای دو بار با شرکت در جلسات هیأت وزیران در حال لابی کردن هستیم که مطمئن هستیم با حمایت دولت و شخص رئیس جمهور مشکلات برطرف خواهد شد.

اردکانیان با اشاره به اینکه وزارت نیرو ۳۰ هزار میلیارد تومان بدهی به بخش خصوصی دارد، اظهار داشت: در آستان تدوین بودجه ۹۷ قرار داریم، بنابراین سعی خواهیم کرد روش‌های مؤثری را در بودجه لحاظ شود تا این بدهی‌ها کاهش یابد.

وی در خصوص صادرات برق نیز گفت: صادرات برق مستلزم همکاری با کشورهای همسایه و طرف قرارداد است که می‌توانیم آن را گسترش دهیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: