۱۸ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۵
یک مسئول:

پیشنهاد افزایش ۶ درصدی قیمت خرید تضمینی چغندرقند بهاره و پاییزه سال آینده به شورای اقتصاد ارائه شد

با پیگیری های وزارت جهاد کشاورزی سهمیه تفاله چغندر و قند کشاورزان دوباره برای سال جاری برقرار و برای سال آینده هم در مصوبه شورای اقتصاد لحاظ می شود، همچنین پیشنهاد افزایش ۶ درصدی قیمت خرید تضمینی چغندرقند بهاره و پاییزه سال آینده به شورای اقتصاد ارائه شد.

به گزارش عیارآنلاین، علی رضا یزدانی مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه قند و تفاله چغندر اعطایی به کشاورزان، از درآمد کارخانجات و با احتساب قیمت ۲۰ سال قبل پرداخت می شد، افزود: قیمت ۲۰ ریال برای هرکیلوگرم تفاله چغندر و ۵۰ تومان برای هر کیلوگرم قند با قیمت های امروزی تناسبی ندارد، بنابراین طبق هماهنگی انجام شده، قرار است محاسبه قیمت قند و تفاله چغندرقند به گونه ای صورت بگیرد که هم به نفع کشاورزان و هم به نفع انجمن صنفی کارخانجات قندوشکر کشور باشد.

وی دلیل حذف قند و تفاله کشاورزان از مصوبه سال گذشته شورای اقتصاد را بر اساس پیشنهاد انجمن صنفی کارخانجات قند و شکر کشور به دلیل واقعی نبودن قیمت ها دانست و اظهار کرد: سهمیه تفاله چغندر و قند کشاورزان با پیگیری های وزارت جهاد کشاورزی و هماهنگی با سازمان برنامه و بودجه و انجمن صنفی کارخانجات قندوشکر کشور دوباره برای سال جاری برقرار و برای سال آینده هم در مصوبه شورای اقتصاد منظور می شود.

مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه شورای اقتصاد هر سال قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی سال بعد را اعلام می کند، گفت: سال گذشته قیمت تضمینی هر کیلوگرم چغندرقند با عیار ۱۶ درصد ۳۰۹ تومان بود که در سال جاری پیشنهاد افزایش قیمت ۶ درصدی خرید تضمینی چغندر قند بهاره و پاییزه سال آینده به مصوبه شورای اقتصاد ارائه شد، اما هنوز قیمت مصوب شورای اقتصاد اعلام نشده است.

یزدانی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایانا که چرا با وجود تولید چغندرقند در استان خراسان رضوی و دپوی محصول برداشت شده در مزارع و کنار جاده ها، چغندرقند از غرب کشور به کارخانه قند و شکر جوین منتقل شده، گفت: کمبودی از لحاظ تعداد کارخانجات قند و شکر در استان خراسان رضوی وجود ندارد و کارخانه قند و شکر جوین به دلیل ظرفیت بالایی که برای تبدیل چغندر به قند و شکر دارد، علاوه بر استان خراسان رضوی از سایر استان ها چغندرقند تحویل می گیرد.

وی در ادامه اضافه کرد: کارخانجات قند و شکر کشور از ۱۵ شهریور ماه فعالیت خود را آغاز کردند و طبق روال طبیعی در حال استحصال شکر از چغندرقند هستند، اما زیاد بودن حجم تولید و برداشت چغندر در یک مقطع زمانی باعث دپو چغندرهای برداشتی شده است.

مجری طرح چغندرقند و نیشکر وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشاورزان حاضر به برداشت چغندر از تاریخ ۱۵ شهریور نیستند، عنوان کرد: چغندرکاران بر این باورند که با تاخیر در زمان برداشت، چغندر وزن بیشتری کسب می کند و سود بیشتری عاید آن ها می شود.

یزدانی با اشاره به اینکه مشکلی بابت تحویل چغندرقند به کارخانجات قند و شکر در کشور نیست، تصریح کرد: پایین بودن سرعت دریافت این محصول به دلیل حجم بالای تولید است و کشاورزان باید بر اساس تاریخی اعلامی کارخانجات، چغندر را از اراضی خود برداشت کنند و به کارخانجات تحویل دهند.

وی در پایان گفت: اگر چغندرهای برداشتی در یک زمان به کارخانه منتقل شود، به دلیل دپو شدن در حجم زیاد و گرمای خود محصول خراب می شود، اما دپو شدن در کنار مزرعه مشکلی برای این محصول به وجود نمی آورد.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: