۱۴ آبا ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۲
همکاری ترکیه و اروپا در حوزه کشاورزی و روستا/3

مشکلات صنعت کشاورزی ترکیه؛ برنامه‌ها و راهکارها

صنعت کشاورزی ترکیه با مشکلات فراوانی روبروست که دولت این کشور تلاش دارد با ارائه راهکارهایی مؤثر مشکلات پیش رو را حل کرده و مسیر پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا را هموارتر سازد.

به گزارش عیارآنلاین، نظام کشاورزی ترکیه در سال ۲۰۰۶ با مشکلات زیادی روبرو بود. ازجمله می‌توان به کیفیت نامطلوب محصولات کشاورزی، منابع و زمین‌های کشاورزی کوچک و پراکنده، مشکلات بازاریابی کشاورزان و از این قبیل را نام برد. دولت ترکیه نیز باهدف بهبود شرایط موجود و همچنین نزدیک شدن به معیارهای اتحادیه اروپا و سرانجام عضویت در این اتحادیه سیاست‌های کشاورزی خود را تعیین کرد. اهداف اصلی این سیاست‌ها عبارت‌اند از:

۱) دسترسی به مواد غذایی باکیفیت و سالم، تغذیه متعادل و مناسب و درنتیجه افزایش جمعیت

۲) ایجاد یک ساختار کشاورزی اقتصادی، اجتماعی، زیست‌محیطی، سازمان‌یافته، منظم و باقابلیت رقابت‌پذیری بالا متناسب با اتحادیه اروپا

۳) استفاده مؤثر از منابع طبیعی و حفظ سلامت محیط‌زیست

۴) افزایش و ثبات میزان درآمد تولیدکنندگان

دو راهکار اصلی برای حل مشکلات و رسیدن به اهداف موردنظر در برنامه‌ی پیش از الحاق ترکیه طرح‌شده است. راهکار اول تهیه مواد اولیه و بذرهای معتبر با پتانسیل ژنتیکی بالا متناسب با استانداردها در زمان مناسب و با قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه است. در این راستا دولت ترکیه قانونی تحت عنوان قانون بذر[۱] تصویب کرد که به‌موجب این قانون کیفیت بذرها با توجه به سامانه‌های بین‌المللی و فن‌آوری‌های پیشرفته سنجیده شده و به آن‌ها گواهینامه اعطا می‌شود. بدین ترتیب افزایش ارزش‌افزوده محصولات کشاورزی و بهبود کیفیت آن‌ها نتیجه می‌شود.

راهکار بعدی گسترش و کنترل پروژه کشاورزی ارگانیک است. کشاورزی ارگانیک، زیستی یا طبیعی نوعی کشاورزی است که در تولید و فرآوری محصولات آن از کودهای شیمیایی، سموم، هورمون‌ها و دست‌کاری‌های ژنتیکی استفاده نشود و همه مراحل تقویت زمین، کاشت و برداشت با استفاده از نهاده‌های طبیعی همچون کود زیستی، کمپوست ها، حشرات سودمند و … باشد. کشاورزی ارگانیک سلامت خاک، انسان و چرخه غذایی و همچنین تعادل اکولوژیک[۲] منطقه را تضمین می‌کند. توسعه آموزش، انتشار و ایجاد ظرفیت سازمانی درزمینه‌ی کشاورزی ارگانیک از سال ۱۹۹۷ و پروژه هماهنگ‌سازی آن با اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۵ شروع‌شده است. در ضمن کل هزینه‌ی این پروژه ۱٫۳ میلیون یورو است. طبق آمار و ارقام اعلام‌شده در برنامه ششم اقتصادی ترکیه تعداد محصولات ارگانیک تولید و صادرشده در ترکیه، از تعداد ۸ محصول در اواسط سال ۱۹۸۰، به تعداد ۲۰۵ محصول در سال ۲۰۰۵ افزایش‌یافته است.

فناوری اطلاعات، لازمه‌ی پیشرفت صنعت کشاورزی

امروزه برای انجام دقیق و برنامه‌ریزی کارها، به دلیل حجم گسترده‌ی اطلاعات و پردازش داده‌ها، نیاز به سامانه‌های اطلاعاتی دقیق و همچنین وجود زیرساخت‌های آن لازم و ضروری است. پروژه سیاست مشترک کشاورزی ترکیه و اتحادیه اروپا نیز با پیاده‌سازی چهار سیستم اطلاعاتی زیر شروع می‌شود: سیستم یکپارچه اداره و کنترل[۳]، سیستم ثبت‌نام کشاورز[۴]، سیستم شناسایی زمین کشاورزی و شبکه داده‌ای حسابداری مزرعه. علاوه بر راه‌اندازی فیزیکی دفاتر مرتبط با این، اموری مانند آموزش کارکنان و نصب و راه‌اندازی سامانه‌ها نیز به‌نوبه‌ی خود حائز اهمیت هستند. این پروژه‌ها با سرمایه‌گذاری مشارکتی از سوی ترکیه و اتحادیه اروپا انجام می‌شود.

یارانه و بیمه، برنامه‌های تکمیل‌کننده صنعت کشاورزی

پیشرفت‌های موردنظر در سیاست‌های کشاورزی ترکیه تنها با اجرای برنامه‌های ذکرشده امکان‌پذیر نیست و دو برنامه‌ی مکمل نیز در کنار آن‌ها لازم‌الاجرا است. تولیدکنندگان برای انجام فعالیت‌های طولانی‌مدت خود و برنامه‌ریزی آن‌ها نیاز به یک درآمد مستمر و ثابت دارند. به همین منظور برنامه پشتیبانی درآمد مستقیم در سال ۲۰۰۶ به اجرا درآمد که بر اساس این برنامه بودجه‌ای به‌عنوان یارانه کشاورزی به تولیدکنندگان اعطا می‌شود. این برنامه حمایت از سیستم ثبت‌نام کشاورز، تقویت زمین کشاورزی، حمایت از سرمایه‌گذاری کشاورزی، حفاظت از محیط‌زیست و انبارداری مجاز را به‌صورت ویژه در اولویت قرار می‌دهد. همچنین پرداخت بودجه اضافی به تولیدکنندگانی که زمین کشاورزی خود را آنالیز کرده‌اند، از بذرهای معتبر استفاده کرده‌اند و در فعالیت‌های کشاورزی ارگانیک شرکت کرده‌اند اعطا می‌شود.

دومین برنامه مکمل در بخش کشاورزی اجرای قانون بیمه کشاورزی است که به‌منظور جبران خسارت ناشی از تهدید خطرات و عدم اطمینان از تولید محصول و پرورش دام، برای کشاورزان و پرورش‌دهندگان در سال ۲۰۰۵ به تصویب رسید.

در پایان باید گفت راهکارهای دولت ترکیه برای اصلاح ساختار کشاورزی در پنج محور خلاصه می‌شود؛ استفاده از بذر معتبر، گسترش پروژه کشاورزی ارگانیک، فراهم کردن زیرساخت‌های اطلاعاتی، اعطای یارانه‌های کشاورزی و درنهایت بیمه کردن کشاورزان که این راهکارها به ترتیب به موارد زیر منتج شده‌اند؛ افزایش کیفیت تولیدات گیاهی و مواد غذایی، حفظ سلامت محیط‌زیست، برنامه‌ریزی‌های منسجم و دقیق، اجرای فعالیت‌های بلندمدت و آسودگی خاطر از خسارات احتمالی.

*******************************************

پی‌نوشت:

[۱] The seed law

[۲] تعادل اکولوژیک (زیست‌محیطی) به شکل زیر تعریف می‌شود: «یک حالت تعادل پویا دریک مجموعه از موجودات که در آن تعداد، ژنتیک و تنوع گونه‌های اکوسیستم، در اثر تغییرات تدریجی و جانشینی طبیعت، نسبتاً پایدار باقی می‌ماند».

[۳] Integrated Administration and Control System (IACS)

سیستم یکپارچه اداره و کنترل مهم‌ترین سیستم برای مدیریت و کنترل پرداخت‌ها به کشاورزان است که کشورهایی که برای استفاده از سیاست مشترک کشاورزی عضو اتحادیه اروپا هستند، آن را ساخته‌اند.

[۴] پرداخت یارانه‌های کشاورزی و همچنین بررسی صحت استفاده یارانه در زمینه‌ی موردنظر از طریق سیستم ثبت‌نام کشاورز انجام می‌شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: