۲۰ آبا ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۹
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

تصمیم شورای اقتصاد پیرامون نرخ خرید تضمینی گندم در مقابل خودکفایی است

محمود زاده‌، پیرامون افزایش قیمت گندم سال زراعی ۹۷ گفت: هرسال شاهد افزایش ۱۵ الی ۲۰ درصدی هزینه تولید هستیم به همین دلیل باید حداقل افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال قبل در قیمت تضمینی گندم داشته باشیم.

جلال محمود زاده، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم سال زراعی ۹۷ گفت: نرخ خرید تضمینی گندم با پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و تصویب شورای اقتصاد تعیین می‌گردد. در جلسات گذشته‌ای که پیرامون این موضوع برگذار شده، متاسفانه شورای اقتصاد افزایش قیمتی را مدنظر قرار نداده و همان قیمت سال قبل را پیشنهاد کرده است.

وی ادامه داد: در همین راستا، وزارت جهاد کشاورزی که متولی بخش کشاورزی است قیمت پیشنهادی را نپذیرفته و این موضوع دوباره به شورای اقتصاد بر گشته است.

محمود زاده با بیان اینکه عدم قیمت‌گذاری به‌موقع منجر به سردرگمی کشاورزان خواهد شد گفت: عدم اعلام به موقع قیمت‌ها، قطعا کشاورزان را سردرگم خواهد کرد که آیا محصول گندم را برای کشت انتخاب کنند یا نه، کشاورزان باید بدانند هزینه و فایده کشت آن‌ها چقدر خواهد بود، چقدر درآمد برای آن‌ها ایجاد خواهد شد تا توانایی تصمیم‌گیری این را داشته باشند که به تعیین الگوی کشت خود بپردازند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم و عدم افزایش قیمت آن به ضرر بخش کشاورزی است گفت: این مساله قطعا به ضرر بخش کشاورزی و خودکفایی کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: درخصوص نرخ خرید تضمینی گندم، با توجه به اینکه هرسال شاهد افزایش قیمت نهادهای کشاورزی همچون بذر، کود و سم و همچنین، افزایش هزینه‎های آماده سازی زمین و تورم عمومی هستیم، قیمت گندم هم باید افزایش پیدا کند.

این نماینده مجلس در پایان پیرامون افزایش قیمت گندم سال زراعی ۹۷ گفت: نهایتا می‌توان گفت، تصمیم شورای اقتصاد ناعادلانه و در مقابل خودکفایی است که به اعتقاد بنده هرسال شاهد افزایش ۱۵ الی ۲۰ درصدی هزینه تولید هستیم به همین دلیل باید حداقل افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال قبل در قیمت تضمینی گندم داشته باشیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: