معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

در مدیریت آب بخش کشاورزی باید به سمت مدیریت تقاضا حرکت کنیم

اکبری پیرامون مدیریت مطلوب آب بخش کشاورزی گفت: در مدیریت آب بخش کشاورزی باید به سمت مدیریت تقاضا حرکت کنیم یعنی آب را به صورت حجمی در زمان و مکان تحویل مصرف کننده بدهیم و به همان مقدار از آن محصول و راندمان طلب کنیم.

اکبری، معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با حضور در غرفه پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین، در نمایشگاه مطبوعات، پیرامون مدیریت آب بخش کشاورزی گفت: مدیریت آب در کشور دارای دو بخش است. بخش اول مدیریت منابع آب  و بخش دوم مدیریت مصرف است. طبق قانون توزیع عادلانه آب، مدیریت مصرف آب در حوزه‌های شبکه آبیاری درجه ۳ و ۴ و در داخل مزرعه بر عهده وزارت جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد: درحال حاضر آمارهای متفاوتی از مصرف آب در بخش کشاورزی می‌دهند. گاهی تا ۹۲ درصد هم به اشتباه مصرف آب بخش کشاورزی را تخمین می‌زنند که نادرست و غیر علمی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در خیلی مناطق، کشاورزان آب کمی مصرف می‌کنند گفت: ما پروژه‌ای را در خصوص تخمین مصرف آب بخش کشاورزی شروع کرده‌ایم. اطلاعات ما نشان می‌دهد در خیلی مناطق کشاورزان کم‌‌آبیاری می‌کنند. یعنی نه‌تنها آب زیادی مصرف نمی‌کنند، بلکه آب کمی مصرف می‌کنند.

وی ادامه داد: درحال حاضر راندمان آب در بخش کشاورزی حدود ۴۴ درصد،  بهره‌وری آن ۱.۲۶ درصد و کل مصرف آب بخش کشاورزی ۶۵ درصد است که نشان‌دهنده وضعیت نسبتا مناسبی است.

اکبری با بیان اینکه وزارت جهاد کشاورزی درحال جایگزین کردن آبیاری میکرو و نواری (تیپ) بجای آبیاری سنتی است گفت: در حال حاضر در بیشتر محصولات آبیاری میکرو داریم. سال گذشته چیزی حدود ۳۰ هزارهکتار گندم  با روش تیپ آبیاری کردیم و امسال هم ۸۰ هزار هکتار با این روش آبیاری شده است.

وی ادامه داد: ازجمله سیاست‌های وزارت جهاد کشاورزی حرکت به سمت کشت محصولات در محیط‌های کنترل شده (کشت گلخانه‌ای) است. درحال حاضر هم بخش زیادی از صیفی‌جات و سبزیجات کشور به صورت گلخانه‌ای کشت می‌شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی پیرامون آخرین وضعیت قانون جامع آب کشور افزود: وزارت نیرو قانون جامع آب را تهیه و تدوین کرده است و یک نسخه از آن را برای ما فرستاده، این قانون دارای یکسری اشکالاتی بود در همین راستا، ایراداتی به آن گرفته شده که باید اصلاح شود.

اکبری در پایان پیرامون مدیریت مطلوب آب بخش کشاورزی گفت: در مدیریت آب بخش کشاورزی باید به سمت مدیریت تقاضا حرکت کنیم یعنی آب را به صورت حجمی در زمان و مکان تحویل مصرف کننده بدهیم و به همان مقدار از آن محصول و راندمان طلب کنیم.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: