غلامی: با توانمندتر کردن فارغ‌التحصیلان، می‌توان سرعت ورود آن‌ها به بخش تولید و صنعت را افزایش داد

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: با توانمندتر کردن فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مبتنی بر شرایط و نیازهای روز و ایجاد انگیزه‌ها و بسترهای لازم برای کارآفرینی و اشتغال آنها، می‌توان سرعت ورود فارغ‌التحصیلان را به بخش تولید و صنعت، افزایش داد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر غلامی روز سه‌شنبه، در آئین معارفه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تجلیل و تکریم وزیر و سرپرست پیشین این وزارتخانه، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره امام راحل (ره)، شهدای گرانقدر دفاع مقدس و آرزوی سلامتی مقام معظم رهبری، از اعتماد ریاست محترم جمهوری به جهت معرفی وی به مجلس شورای اسلامی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و موافقان و منتقدان خود قدردانی و اظهار امیدواری کرد بتواند این تکلیف و وظیفه محوله را به خوبی به انجام برساند.

وی همچنین از استادان و بزرگانی که در دولت یازدهم و دوازدهم، سکانداری مدیریت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برعهده داشتند، بویژه دکتر فرهادی و دکتر هاشمی، قدردانی کرد.

دکتر غلامی با بیان اینکه تکیه مجموعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به فکر و اندیشه و توان تخصصی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است، گفت: در حوزه علم و فناوری، باید پارک‌های علم و فناوری، محوریت پیشبرد برنامه‌ها را عهده‌دار شوند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به برنامه تقدیمی خود به مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: این برنامه با جمع‌بندی نظرات رؤسای دانشگاه‌های کشور از طریق اخذ و جلب نظر و پیشنهادهای آنها و مکاتبه از راه دور و همچنین نشست با رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور تنظیم و تقدیم مجلس شورای اسلامی شد.

دکتر غلامی درخصوص برنامه ارائه شده به مجلس شورای اسلامی که برگرفته از اسناد بالادستی و برنامه‌های راهبردی و فرادستی است، افزود: اجرای این برنامه، نیازمند تدوین روش‌های اجرایی است که قطعاً با نظر مجموعه‌های علمی اعم از دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و فناوری صورت خواهد گرفت.

وی از جمله موارد شاخص در برنامه تقدیمی خود به مجلس شورای اسلامی، به ارتقای کیفی سطح آموزش و پژوهش اشاره کرد و گفت: در ارزیابی، رتبه‌بندی و شاخص‌های بین‌المللی جایگاه‌های مطلوبی داشته‌ایم اما چون در جریان توسعه و رشد علم، سرعت، سرعتی شتابان است، باید در این زمینه سرعت را همچنان حفظ و ارتقا دهیم.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه بخشی از کیفی‌سازی‌ها به فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها برمی‌گردد، اظهار داشت: قریب به اتفاق مدیرانی را که در سطوح مختلف کشور، امور مختلفی را برعهده دارند، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها تشکیل می‌دهند و این سهم بزرگی است که وزارت علوم دارد.

دکتر غلامی افزود: توسعه ارتباط و تعامل دانشگاه‌ها با بخش صنعت به طور عام با بدنه جامعه است و باید دانشگاه‌ها را جامعه‌محور تعریف کنیم. مسائل و مشکلات جامعه باید با آمد و شد مسئولان، متخصصان و محققان بین جامعه و بخش‌های دانشگاهی حل و برطرف شود. این امر به طور خاص در درجه اول به رویکرد مسئولان صنعت و جامعه به سمت دانشگاه‌ها و حضور مرتب و دائمی استادان و محققان در سطح جامعه برمی‌گردد.

وی با اشاره به اهمیت دیپلماسی علمی و همکاری‌های علمی و بین‌المللی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی بزرگ جهانی، اظهار داشت: این امر اگر چه با تأخیر آغاز شد ولی شروع خوبی را در این زمینه داشته‌ایم. این حرکت می‌تواند با شتاب بیشتر و حمایت‌هایی که دولت محترم و نهادهای مسئول و ذی‌ربط انجام می‌دهند گسترش بیشتری یابد.

دکتر غلامی با بیان اینکه در دانشگاه‌ها در عرصه اجرا با یک مجموعه پویا و زنده روبه‌رو هستیم، تصریح کرد: دانشگاه‌ها خانه استادان و دانشجویان است و در میان نیازهایی که وجود دارد، نیازهای روزمره مشهود است. امیدواریم یک حرکت ویژه برای حمایت از دانشگاه‌ها در دولت محترم شکل گیرد تا از چالش‌ها و مشکلات پیش روی عبور کنیم.

وی اظهار امیدواری کرد: نگاه خوب و ارزشمندی که به دانشگاه‌ها وجود دارد، موجبات ارتقای روحیه و تلاش بیشتر همکاران‌مان در سطح دانشگاه‌ها و مراکز علمی و پژوهشی باشد.

منبع: وزارت علوم،تحقیقات و فناوری

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: