۱۱ آبا ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۶
عضو کمیسیون قضایی در گفتگو با عیارآنلاین:

کارچاق‌کنی موجب تضعیف بیشتر قوه قضائیه می‌شود

ابطحی گفت: مشکلمان این است که ما به بعضی از قضاتی دچار شدیم که تقیدی نسبت به علمی که خوانده‌اند، ندارند، چه برسد به اجرای عدالت؛ ازطرف‌دیگر، کارچاق‌کن‌ها هم متأسفانه واسطه می شوند که موجب تضعیف بیشتر قوه قضائیه می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، موضوع کارچاق‌کنی یکی از مسئله‌هایی است که در سال‌های اخیر در رای‌های دادگاه‌ها در پرونده‌ها تاثیربالایی گذاشته و نهایتا موجب تضعیف تاثیرگذاری قوه‌قضائیه در فرآیند رسیدگی به پرونده‌ها شده است. دکتر ابطحی عضو کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به عیارآنلاین ابعاد موضوع کارچاق‌کنی را بررسی کرده است.

به نظرشما کارچاق‌کنی در قوه قضائیه امری مشهود است؟

قطعا اگر قوه قضاییه کشور قوه قضاییه مستقل، شجاع، بدون ملاحظات دلالی و رانت‌خواری باشد، آن کشور ترقی می‌کند. مشکلمان این است که ما به بعضی از قضاتی دچار شدیم که تقیدی نسبت به علمی که خوانده‌اند، ندارند چه برسد به اجرای عدالت ازطرف دیگر کارچاق‌کن‌ها هم متاسفانه واسطه می شوند که موجب تضعیف بیشتر قوه قضائیه می‌شود.

یکی از وکلای اصفهان به من می گفت که این تعرفه مثلا ۵۰۰هزار تومان است، اما من می‌گویم یک میلیون می گیرم چرا؟ چون ۵۰۰ هزار تومان باید به این دفتر بدهم که ابلاغ را زودتر بدهد. این مشکلات وجود دارد. حدیثی از حضرت رسول اکرم(ص) نقل شده که «امتی که نتواند حق خودش را بدون واسطه و بدون لکنت زبان بگیرد این رستگار نمی‌شود» متاسفانه در جامعه ما همین شده در این دستگاه قضایی با این پیچ و خم ها تا وکیل مجربی مخصوص وکلا نداشته باشد، به حق خودش نمی‌رسد.  این شایسته نظام ما نیست.

چه راه‌کاری برای برون رفت از این مشکل پیشنهاد می‌دهید؟

معتقدم رویکرد قوه قضاییه از مسائل تشریفاتی و ظاهرسازی باید تغییر کند و باید به گزینش و آموزش قاضی و همچنین بر قضات و کارمندان نظارت و کنترل داشته باشد، تا بتواند بگوید که من تحولی را در سیستم قضایی ایجاد کردم. با این شیوه من معتقدم که مردم ناراضی هستند و ناراضی‌تر هم خواهند بود.

کشورهایی که ما مثلا  به هیچ وجه قبولشان نداریم مانند صهیونیست ها، دستگاه قضایش طوری است که نخست وزیرش، نماینده مجلس آن هم حساب می برد. دستگاه قضا متاسفانه این طور نیست وقتی دانه درشت ها به انواع و اقسام طرف می‌تواند میلیاردی وثیقه بگذارد و آزاد شود اما فردی که وضع مالی خوبی ندارد با ده میلیون بدهکاری بازداشت می‌شود. مشخص است که این مسئله در جامعه انعکاس نامطلوبی دارد. من می‌بینم که مردم از دستگاه قضا به دلیل اطاله دادرسی‌ها و از برخی برخورد قاضی‌ها ناراضی هستند که این سخت است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: