هاشمی: اگر در طرح تحول سلامت تعرفه‌ها اصلاح شد، درصدد بودیم که دریافت غیرقانونی و زیرمیزی‌ها را جمع کنیم

وزیر بهداشت: اگر در طرح تحول سلامت تعرفه ها اصلاح شد، درصدد بودیم که دریافت غیرقانونی و زیرمیزی ها را جمع کنیم و اگر در تعرفه ها (که حدود ۲۰۰۰ خدمت تعرفه نداشت و هرکسی برای خودش تعرفه ای می گرفت) یا در کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات اصلاحاتی صورت گرفت برای این بود که دریافت های غیرقانونی جمع شود.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سیدحسن هاشمی درهمایش ملی پرستاری و آیین تکریم و معارفه معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: اگر قرار باشد که برای خدمت بیشتر به مردم تلاش کنیم، باید از مراقبین سلامت نیز مراقبت شود.

وزیربهداشت با بیان اینکه دکتر میرزابیگی کارهای زیادی در حوزه پرستاری انجام دادند، ادامه داد: اما واقعیت این است که در حوزه سلامت مشکلات زیادی وجود دارد و باید واقع بین باشیم و دائما تکرار کنیم، تا تلاش ها در جهت اصلاح آنها بیشتر شود.دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: در حوزه پرستاری مشکلات زیادی وجود دارد که مربوط به ما نیست، اما مسئول آنها ما هستیم و اگر اقتصاد حوزه سلامت اصلاح شود و بیمه ها که واسط هستند، همکاری کنند، ۹۰ درصد مشکلات حل می شود.

وزیر بهداشت گفت: مشکل عمده این است که هزینه امور مربوط به سلامت را نمی خواهند پرداخت کنند و زمانیکه نگاه می کنیم، می بینیم که چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی هزینه تمام شده خدمات بیش از آنچه که مردم به عنوان حق بیمه پرداخت می کنند، است و این موضوع هم باید اصلاح شود.

دکتر هاشمی با بیان اینکه برای اصلاح امور نیاز است که نگاه مسئولین متفاوت شود، تصریح کرد: مسئولین پیرامون رفاه اجتماعی زیاد صحبت می کنند، اما در عمل اقدام موثری را کمتر شاهد هستیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: در دنیای امروز دولت ها را به تلاش شان در جهت رفاه اجتماعی می شناسند، نه اینکه چه تعداد کارخانه ساخته شده یا چقدر معدن ایجاد شده است، حاصل تمام این درآمدزایی ها باید رفاه و آسایش مردم باشد که به حوزه رفاه برمی گردد و یکی از مهم ترین حوزه های تامین رفاه مردم، سلامت است.

دکتر هاشمی بیان کرد: انصاف نیست که وقتی مردم به بیمارستان ها می روند، به دلیل نبودن پرسنل خدماتی، خودشان ویلچر و تخت جا به جا کنند و از سوی دیگر پرستارانی داریم که باید کارهای غیرمرتبط با وظیفه خود انجام دهند و بیشتر از ساعت های کاری خود کار کنند به امید اینکه اضافه کاری اجباری به آنها داده شود، چراکه استخدام و ردیف وجود ندارد و حقوق بخشی از پرسنل از درآمدهای اختصاصی بیمارستان تامین می شود.

وزیر بهد اشت اظهار داشت: دولت می گوید، فقط بهداشت و درمان در حیطه وظایف ما نیست، بلکه سایر بخش ها نیز هستند که باید اداره شود؛ دخل و خرج باهم جور درنمی آید و بنابراین نمی توان پول بیشتری صرف حوزه سلامت شود، در این میان یا مردم باید مالیات بیشتری بدهند، یا اینکه حق بیمه بیشتری پرداخت یا سبد خدمت کوچکتر شود که متاسفانه در سال های اخیر و قبل از طرح تحول سلامت این اتفاق افتاده است.

دکتر هاشمی با اشاره به اینکه در دنیا بالاترین گردش اقتصادی نسبت به نفت و گاز و حتی صنایع نظامی در حوزه سلامت است که تا وقتی اصلاح نشود، مشکلات حل نمی شود، گفت: ما برای اجرای طرح تحول سلامت تعهد گرفتیم و اشتباهات محاسباتی چه در بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت و سازمان مدیریت نیز وجود داشت و در اجرا نیز خطاهایی اتفاق افتاد، مثلا به جای بیمه شدن ۵ میلیون نفر ۱۱ میلیون نفر بیمه شدند و تعدادی هم از صندوق بیمه خویش فرما به بیمه سلامت مهاجرت کردند.

وزیر بهداشت ادامه داد: قیمت نفت به یک چهارم سقوط کرد و تولید برخلاف پیش بینی در زمان مقرر افزایش پیدا نکرد که اینها بر اقتصاد سلامت تاثیر می گذارد که بخشی از آن دست ماست و باید از تقاضای القایی جلوگیری کرد و اولویت را در خدمات رعایت کرد و البته بخشی از آن به افرادی برمی گردد که برای کار ما ارزشگذاری می کنند و مشکل سومی هم وجود دارد که در کشور ما پررنگ تر است و آن این است که نگاه ها بخشی است.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: اگر در طرح تحول سلامت تعرفه ها اصلاح شد، درصدد بودیم که دریافت غیرقانونی و زیرمیزی ها را جمع کنیم و اگر در تعرفه ها (که حدود ۲۰۰۰ خدمت تعرفه نداشت و هرکسی برای خودش تعرفه ای می گرفت) یا در کتاب ارزشگذاری نسبی خدمات اصلاحاتی صورت گرفت برای این بود که دریافت های غیرقانونی جمع شود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه از معاون جدید پرستاری وزارت بهداشت خواهش کردم که رابطه وزارت بهداشت با انجمن ها و نهادها و به ویژه سازمان نظام پرستاری حسنه باشد، تصریح کرد: هیچ نیتی جز پیشرفت ایران و خدمت به مردم شریف ایران نداریم و نباید به اختلافات دامن بزنیم.

دکتر هاشمی گفت: در حوزه سلامت بودجه محدود است و باید برای توزیع آن برنامه ریزی کرد و در دنیا فقط ما نیستیم که فکر می کنیم بلکه می توان از تجارب بین المللی در حوزه پرستاری نیز بهره جست.

وزیر بهداشت درخصوص تعیین تکلیف نیروهای کمک پرستاری اظهار داشت: تعدادی نیرو به عنوان کمک پرستار آموزش دیدند، بلاتکلیف هستند، باید مدرکی به آنها داده شود تا مشخص شود که حیطه کاری شان چیست و در عین حال رشته پرستاری باید ارتقا پیدا کند و کار تیمی می تواند راهگشا باشد و لذا پرستاری و مامایی باید در بیمارستان ها آموزش ببینند.

دکتر هاشمی در پایان تاکید کرد: هر چه پرستار در بالین تقویت شود و بخشی از کارهای تخصصی به حوزه پرستاری تحویل داده شود، به نفع بیمار، خزانه کشور و حرفه پرستاری است و در عین حال نیز باید اشکالات موجود برطرف شود، بنابراین معاونت پرستاری با همکاری سازمان نظام پرستاری و کارشناسان این حوزه، پیشنهادات رفع مشکلات پرستاری را ارائه دهند .

منبع: وبدا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: