۶ آبا ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۵
معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

۴ الی ۸ میلیون هکتار از اراضی شیبدار کشور پتانسیل کشت دارند

طهماسبی در پاسخ به اینکه تا کنون چه میزان از اراضی شیبدار تحت کشت قرار گرفته‌اند گفت: پارسال ۳۰هزار هکتار از اراضی شیبدار مورد کشت قرار گرفتند و امسال پیش‌بینی می‌شود ۶۰ هزار هکتار از این اراضی تحت کشت قرار بگیرند. در مجوع طبق برآورد سازمان جنگل‌ها و مراتع و وزارت جهاد کشاورزی ۴ الی ۸ میلیون هکتار از اراضی شیبدار ما پتانسیل تحت کشت قرار گرفتن را دارند.

محمد علی طهماسبی، معاونت زراعت و باغداری وزارت جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون تعامل وزارت جهاد کشاورزی با سازمان جنگل‌ها وپمراتع درخصوص استفاده از اراضی شیب‌دار جهت کاربری باغی گفت: ازجمله اهداف وزارت جهاد کشاورزی پوشاندن جامه عمل به این هدف است. در همین راستا، در هر استان ستاد شناسایی اراضی شیب‌دار تشکیل شده است.

وی ادامه داد: این ستاد با برگزاری جلسات متعدد، شیوه نامه‌های را تهیه و تدوین کرده است. در این شیوه نامه‌ها، اراضی کم بازده مشخص شده و وزارت جهاد کشاورزی در نظر دارد محصولات مثمر را در این اراضی کشت دهد تا ضمن جلوگیری از فرسایش خاک و به راه افتادن رواناب به اقتصاد مناطق هم کمکی کند. در حال حاضر هم آیین نامه اجرایی آن به استان‌ها ابلاغ شده است.

طهماسبی در پاسخ به اینکه تا کنون چه میزان از اراضی شیب‌دار تحت کشت قرار گرفته‌اند گفت: پارسال ۳۰هزار هکتار از اراضی شیب‌دار مورد کشت قرار گرفتند و امسال پیش‌بینی می‌شود ۶۰ هزار هکتار از این اراضی تحت کشت قرار بگیرند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه در استفاده از اراضی شیب‌دار مولفه‌های باید رعایت شود افزود: چند عامل در ستفاده از اراضی شیب‌دار دارای اهمیت بالایی هستند. مکانیابی صحبح، استفاده از تکنیک‌های فنی کشت ، انتخاب نوع و الگوی کشت که مقاوم و با دوام باشند ازجمله این مولفه‌ها هستند که باید در برنامه‌ریزی استفاده از اراضی شیب‌دار به آن‌ها توجه شود.

وی در پایان تصریح کرد: در برنامه ششم توسعه چیزی که به وزارتخانه ابلاغ شده، مورد کشت قرار دادن ۳۰۰ هزار هکتار از این اراضی است. طبق برآورد سازمان جنگل‌ها و مراتع و وزارت جهاد کشاورزی ۴ الی ۸ میلیون هکتار از اراضی شیب‌دار ما پتانسیل تحت کشت قرار گرفتن را دارند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: