۴ آبا ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۷

اهداف آمریکا از اجرای سیاه‌چاله تحریم‌‌ها

استراتژی جدید آمریکا در قبال ایران، قانون کاتسا را اجرایی کرده و سپاه پاسداران را شامل فرمان اجرایی مقابله با گروه‌های تروریستی می‌داند. سردمداران آمریکا، با تضعیف بیش از پیش برجام سعی در گرفتن امتیازات جدید، از جمله قدرت دفاعی ایران دارند.

به گزارش عیارآنلاین، در ۴ مرداد امسال طرح s.722 (قانون کاتسا ۲۰۱۷) که به‌تفصیل «مقابله با اقدامات بی‌ثبات ساز ایران» خوانده می‌شود و مخفف مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم است؛ بعد از اصلاح در مجلس نمایندگان و با اضافه شدن روسیه و کره شمالی به قانون hr3364 موسوم شد. باب کروکر، طرح اولیه این قانون را در مجلس سنا ارائه کرد و این طرح با اکثریت آرا در سنا و مجلس نمایندگان تصویب شد و یک هفته بعد به امضای ترامپ رسید.

رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه ایران تصویب این قانون را نقض برجام دانستند. بلافاصله پس از اتمام سخنرانی ترامپ مبنی بر عدم پایبندی ایران به برجام در ۲۱ مهرماه امسال، وزارت خزانه‌داری آمریکا با انتشار بیانیه‌ای، اعلام کرد که براساس این قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم یا همان کاتسا، وزارت خانه سپاه پاسداران را شامل فرمان اجرایی ۱۳۲۲۴ و مطابق با می‌داند.

دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ در سال ۲۰۰۱ و بعد از حمله به برج‌های دوقلو، توسط جرج بوش، رئیس جمهور وقت آمریکا صادر شد. او و مشاورانش معتقد بودند، این دستور اجرایی جوابی سخت به گروه‌های تروریستی است و مانع از گسترش فعالیت‌های آن‌ها می‌شود.

آمریکا با استفاده از برجام دنبال گرفتن امتیازات دیگری است

جمله معروفی از جک استروا، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا است که می‌گوید: «ما میوه جنگ عراق را در سعدآباد چیدیم». یعنی اقدامات پیشروانه آمریکا به سمت محدود کردن ایران در دوران جورج بوش منجر به یک عهدنامه در حوزه مذاکرات هسته‌ای شد.

به نظر می‌رسد همان استراتژی را ترامپ به شکل هوشمندانه‌تری اجرا می‌کند . به عبارت دیگر، آمریکا، میوه برجام را در محدود کردن سپاه پاسداران و یا از کار انداختن سامانه  موشکی ایران می بیند و در این راه اروپا به‌خوبی با آمریکا همراهی می‌کند.

هم‌صدایی دولت‌های اروپایی با ترامپ نشان‌دهنده توافق این کشورها در پشت پرده برای استفاده از برجام برای مقاصد دیگری است و این  همان بن‌بستی است که باید از امروز به راهکارهای برطرف شدن آن اندیشید و در واکنش به گزارش کنگره و احتمال بازگشت اتوماتیک تحریم‌ها چاره‌جویی کرد.

 اهداف اقتصادی بخش‌های مختلف قانون کاتسا

در بخش ۴ این قانون، تحریم‌های گذشته و حال برای مقابله با برنامه موشکی ایران تأکید می‌شود و به‌صورت ضمنی ایران را محکوم‌به داشتن فعالیت‌های هسته‌ای نظامی نیز می‌کند و به بهانه‌های حقوق بشری تحریم‌های علیه ایران وضع می‌کند. در این قانون، افرادی که علیه مسئولان و مردم و حاکمیت فضاسازی می‌کنند و تحت عناوین حقوق بشری فعالیت می‌کنند، حمایت می‌شوند.

در بخش ۷ این قانون، تحریم‌های بی‌سابقه‌ای درزمینه تجهیزات متعارف نظامی وضع کرده است که با توجه به گستردگی این نوع فعالیت‌ها بسیار مهم و تأثیر گذار است و بخش مهمی از صنعت کشور را دچار مشکل خواهد کرد.

مهم‌ترین بخش این قانون بخش ۵ آن است که درباره تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. در این بخش از دولت آمریکا خواسته‌شده که ظرف مدت ۹۰ روز پس از تصویب، سپاه پاسداران و دفاتر و نهادهای مرتبط و تمام همکاران را مشمول تحریم‌های ثانویه آمریکا و دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ کند. همانطور که قبلا گفته شد، این دستور مربوط به شناسایی سازمان‌های تروریستی است که در سال ۲۰۰۱ وضع ‌شده است. یعنی از نگاه آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یک سازمان تروریستی است که پدیده‌ای بی‌سابقه در روابط بین‌الملل است. در عمل سپاه و تمام نهاد و افراد مرتبط با آن در لیست تحریمی قرار می‌گیرند.

گام بعدی که نگران‌کننده‌تر است، این است که  به‌موجب این دستور اجرایی، افراد یا نهادهایی که همکار سپاه هستند باید در لیست تحریمی آمریکا قرار گیرند. لذا ابعاد تحریمی این طرح خارج از تصور است. به‌عنوان‌مثال ۵۰۰۰ شرکت اقتصادی با قرارگاه خاتم‌الانبیا همکاری می‌کنند که بر اساس این طرح، خطر قرار گرفتن در لیست تحریمی همیشه این شرکت‌ها را تهدید خواهد کرد و یا اگر بانک ملی یا بانک مرکزی به این شرکت‌ها، خدمات بانکی ارائه کنند و وزارت امور خارجه آمریکا این همکاری را شناسایی کند؛ توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا در لیست تحریمی قرار خواهد گرفت. این موضوع به معنای چالش اقتصادی بزرگی است و عملا کشورمان از استفاده از بندهای ۲۶،۲۸،۲۹ و ۳۰ برجام که تأکید دارد ایران باید از منافع رفع تحریم‌ها علیه بانک مرکزی و نهادهای ذکرشده استفاده کند، محروم می‌شود. به همین دلیل به این قانون، «سیاه چاله تحریم ها» گفته می‌شود. با توجه به این طرح برجام همان آثار حداقلی اقتصادی خود را نیز از دست خواهد داد.

درنهایت باید گفت این طرح بر روابط بانک‌های خارجی با ایران اثر منفی جدی خواهد داشت و از طرفی پدیده خود تحریمی در کشور تشدید می‌شود و به اختلافات داخلی دامن زده خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: