استفاده از ارزهای محلی؛ راهبرد چینی‎ها برای فرار از حربه‎ی دلار

حکومت چین اعلام کرد به همراه هم‌پیمانانش استفاده از دلار در معاملات نفتی را کنار می‌گذارد و ارزهایی نظیر یوان را جایگزین می‌کند؛ ایران نیز می‌تواند با طراحی سازوکارهای لازم بخشی از فروش نفت خود را به ریال انجام دهد و دلار را از معاملات خارج کند، با این کار ضمن تقویت پول ملی به واسطه افزایش تقاضای ریال، از فشارهای احتمالی تحریمی کاسته خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، به نقل از راشا تودی، حکومت چین اعلام کرد به همراه هم‌پیمانانش استفاده از دلار در معاملات نفتی را کنار می‌گذارد و ارزهایی نظیر یوان را جایگزین می‌کند. با توجه به اینکه چین بزرگترین وارد کننده نفت در جهان محسوب می‌شود، در قراردادهای جدید نفتی این کشور این امکان فراهم خواهد شد که صادرکنندگان نفت به جای دلار از یوان در معاملات خود استفاده کنند.

قراردادهای آتی این امکان را برای فروشندگان نفت به چین فراهم می‌کند تا هزینه نفت صادراتی خود به این کشور را به طلا و یوآن دریافت کند که در زمینه یوان نیز این امکان فراهم شده است که دولت چین یوان را بدون نیاز به تبدیل شدن به دارایی در چین و یا مبادله ارزی به دلار با طلا مبادله شود.

با در نظر گرفتن شرایط جمهوری اسلامی ایران، بخصوص با پا برجا ماندن ساختار تحریم ها در پسا برجام و همچنین تصویب تحریم های جدید علیه ایران، مشکلات مبادلات بانکی کشور با استفاده از ارز های معیار جهانی نظیر دلار و یورو همچنان باقی مانده است.

از طرف دیگر به سبب قدرت اقتصادی بالای آمریکا و جایگاه دلار، بانک های جهان ملزم هستند قوانینی را که آمریکا در مورد معاملات بانکی با کشورهای مختلف می‎گذارند را رعایت کنند و اگر این امر صورت نپذیرد بانک ارائه دهنده خدمات به نهادهای تحریمی با جریمه های سنگین از سوی آمریکا رو به رو می شود به همین دلیل است که در برخی موارد مبلغ فروش نفت ما از سوی برخی از کشور ها به داخل کشور نمی رسد و به ازای آن، کشور ما اقلامی را ناچارا از آن کشورها وارد می کند.

این شرایط به وجود آمده برای ایران باعث ایجاد نگرانی دیگر کشورها نظیر چین شده است؛ چرا که اگر وابستگی خود را به سیستم اقتصادی آمریکا و دلار همچنان باقی بگذارند، امکان دارد فرایندی همچون ایران برای آنها نیز از سوی آمریکا اتخاذ شود از همین رو پیوسته در تلاش هستند که وابستگی خود را به دلار کاهش دهند یکی از حربه های فرار از دلار هم استفاده از ارز های محلی به جای ارز های معیار در معاملات خود می باشد.

در نتیجه ایران نیز می‌تواند با طراحی سازوکارهای لازم بخشی از فروش نفت خود را به ریال انجام دهد. با این کار ضمن تقویت پول ملی به واسطه افزایش تقاضای ریال، از فشارهای احتمالی تحریمی کاسته خواهد شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: