۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۳۱

صادرات محصولات شرکت‌های داخلی نانو به ۱۷ کشور دنیا

دهمین نمایشگاه نانو طی سه روز در مهرماه امسال با شرکت ۱۵۷ نهاد فعال درزمینه‌ی فناوری نانو برگزار شد. در این دوره از نمایشگاه ۶۸ شرکت فعال درزمینه‌ی فناوری نانو محصولات جدید خود را ارائه کردند و همچنین ۸ دانشگاه بزرگ داخلی و ۱۴ آزمایشگاه ارائه‌دهنده خدمات بر پایه‌ی فناوری نانو حضور یافتند.

به گزارش عیارآنلاین، در این دوره از نمایشگاه نانو که طی سه روز در مهرماه امسال برگزار شد ۶۸ شرکت فعال درزمینه‌ی فناوری نانو محصولات جدید خود را ارائه کردند و همچنین ۸ دانشگاه بزرگ داخلی و ۱۴ آزمایشگاه ارائه‌دهنده خدمات بر پایه‌ی فناوری نانو حضور یافتند. ارائه ۲۵ طرح نوآورانه، از دیگر نکات برجسته‌ی دهمین نمایشگاه نانو بود. برگزاری این نمایشگاه بهانه‌ای شد تا در این یادداشت به بررسی وضعیت نانو فناوری  در ایران بپردازیم.

فناوری نانو در ایران

فناوری نانو در ایران دارای سرعت رشد بسیار خوبی است و ستاد توسعه فناوری نانو از ابتدای شکل‌گیری تاکنون حمایت‌های مختلفی از فعالان این حوزه به عمل می‌آورد، به‌طور مثال درزمینه‌ی کارهای پژوهشی و تحقیقاتی در حوزه نانو برخی حمایت‌هایی که ستاد نانو انجام می‌دهد عبارت‌اند از:

  • پرداخت بسته حمایتی تشویقی به نشریات بر اساس امتیاز حاصله در ارزیابی
  • پرداخت بسته تشویقی جهت کمک به چاپ مقالات در نشریات نانویی
  • کمک به افزایش ارجاع به مقالات چاپ‌شده در نشریات نانویی
  • پرداخت بسته تشویقی ۱ میلیون تومانی کمک به چاپ مقاله مروری
  • برگزاری نشست هم‌اندیشی نشریات
  • پرداخت ۳۰ میلیون تومانی پاداش به نشریه در صورت نمایه شدن در ISI

فعالیت‌های حمایتی و تسهیل‌گرانه ستاد نانو سبب شده است  که کشور ایران با تولید ۸۳۵۱ مقاله فناوری نانو بالاتر از کشورهایی چون ژاپن، فرانسه و انگلستان در جایگاه ششم دنیا در این شاخص قرار گیرد. همچنین  سرانه مقالات نانو (۲۰۱۶) در ایران حدود ۱۰۴ می‌باشد که درنتیجه آن ایران مقام ۱۸ام دنیا را کسب کرده است،  همچنین بخش زیادی از ثبت اختراعات بین‌المللی کشور در حوزه نانوفناوری بوده است و در کشورمان در این شاخص رتبه بیست و سوم دنیا را کسب نموده است.

البته ستاد نانو فعالیت‌های دیگری در راستای حمایت از فناوری نانو انجام می‌دهد که ازجمله‌ی آن‌ها اعطای بسته‌ی حمایتی به‌صورت وام به خریداران محصولات نانو است درواقع خریداران بعضی از محصولات نانویی می‌توانند ۲۰ درصد قیمت آن محصول را از ستاد نانو وام بگیرند و بدین ترتیب هم خریداران این محصولات تشویق به خرید محصولات می‌شوند و همچنین فروشندگان این محصولات با استقبال خریداران مواجه می‌شوند. در این طرح به تشخیص ستاد نانو محصولات نانویی به چند دسته تقسیم می‌شوند و درصد وام تعلق‌گرفته به محصولات متفاوت است.  این اتفاق باعث شده است فناوری نانو در ایران سیر صعودی در تولیدات و فروش را نیز ‌کند. در سال ۹۴ کل تولیدات محصولات نانو تعداد ۳۳۲ محصول بود که فروشی بالغ‌بر ۳۰۸ میلیارد ریال را در پی داشت. همچنین در سال ۹۵ تعداد ۳۶۱ محصول فناوری نانو توانست فروشی بالغ‌بر ۶۹۴۰ میلیارد ریال را تجربه کند، که نشان‌دهنده‌ی جهش بسیار مناسب در تولید و فروش محصولات حوزه نانو است. در سال ۹۶ بیش از ۱۵ شرکت نانویی محصولات خود را به ۱۷ کشور جهان صادر می‌کنند. تعداد شرکت‌های فعال در حوزه نانو نیز سیر صعودی دارند به‌طوری‌که در سال ۱۳۹۱، ۱۱۲ شرکت در این زمینه فعالیت داشتند که این رقم در سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ به ۱۵۷ شرکت رسید.

نمونه‌ای از کارکرد محصولات نانو: پوشش نانویی موجب آب‌گریز شده سطوح و درنتیجه مقاومت بیشتر سطوح در برابر رطوبت خواهد شد

درواقع به وجود آمدن بسترهای مناسب برای ارائه محصولات نانو، شرکت‌های مختلف را درزمینه‌ی تولید محصولات با فناوری نانو تشویق می‌کند، و هرچه زمینه‌ی فروش و صادرات این محصولات بیشتر فراهم شود می‌توان انتظار داشت شرکت‌های بیشتری در این زمینه فعالیت کنند. در حال حاضر محصولات فناوری نانو که در داخل تولید می‌شود به چند دسته‌ی زیر تقسیم می‌شوند:

تجهیزات درزمینه‌ی نانو ۲۷% محصولات واسطه ۱۳% نانو مواد ۱۶% محصولات نهایی ۳۴%

همچنین سهم هر استان از تولیدات محصولات نانو به‌صورت زیر است:

تهران ۳۰% قزوین ۱۶% اصفهان ۱۷% البرز ۹% گیلان ۸%

و بقیه استان‌ها بین ۱ الی ۲ درصد درزمینه‌ی فناوری نانو فعالیت می‌کنند.

محصولاتی که بر پایه‌ی فناوری نانو تولید می‌شوند، می‌توانند در بسیاری از امور زندگی تسهیل‌کننده‌ی امور باشند و در بسیاری از زمینه‌ها بستر صرفه‌جویی را ایجاد کنند. در همین زمینه تعدادی از فعالان حوزه نانو که در دهمین نمایشگاه فناوری شرکت داشتند محصولات با چنین رویکردی را ارائه کرده بودند. به‌طور مثال ساخت انواع فیلترهای صافی هوا و آب که با بازدهی خوب می‌توانند علاوه بر کارکرد مناسب ملاحظات زیست‌محیطی را باکیفیت بهتری رعایت کنند.

به کار بردن  پوشش نانویی برای چراغ جلو، آیینه بغل و رادیات ماشین باعث بالا رفتن طول عمر و بازدهی بالاتر این قطعات شده است

 همچنین در این دوره از نمایشگاه  محصولاتی در رابطه با بعضی تجهیزات خودرو ارائه شدند که به نحوی در بالا رفتن طول عمر آن قطعات و بازدهی بیشتر آن‌ها نقش داشتند.

برای پیشرفت هر چه بیشتر فناوری نانو چه باید کرد؟

آنچه اکنون می‌تواند در حوزه نانو منجر به پیشرفت این حوزه شود، بیشتر معطوف به ایجاد بازارهای داخلی و خارجی و معرفی هرچه بیشتر محصولات نانو است. درواقع  بنیان‌های علمی و پژوهشی این حوزه در فضای علمی و فناوری کشور ریشه دوانده است و محققین بسیاری در این زمینه فعالیت می‌کنند و اکنون وقت سوق دادن این پژوهش‌ها به سمت محصول و تولید ثروت و تسهیل شرایط فروش و بازاریابی برای شرکت‌های فعال در این حوزه است. به‌عبارت‌دیگر اگر موضوع  تجاری‌سازی و فروش در این زمینه جایگاه خود را بیابد، می‌تواند در کنار پتانسیل نیروی جوان و تحصیل‌کرده فعال در این حوزه ، انقلابی در عرصه ظهور و بروز شرکت‌های فعال در حوزه نانو به وجود آورد. بنابراین نگاه مسئولان باید معطوف به بسترسازی در جهت صادرات محصولات نانو باشد تا بدین ترتیب گردش مالی این حوزه بتواند این صنعت را به‌صورت مستقل در عرصه کشور به‌پیش ببرد و صنعت نانو به‌عنوان یکی از صنایع پیشرو در اشتغال‌زایی و تولید ثروت بشود.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: