تهدید ۶۳ درصد از مسکن‎های روستایی در معرض زلزله!

طبق قانون برنامه ششم توسعه، بنیاد مسکن موظف به ساخت و مقاوم‌سازی ۲۰۰هزار واحد مسکن روستایی شده است، ولی با وجود اینکه این اقدام در سال‎های اخیر به دلیل عدم تامین بودجه کافی انجام نشده است، این سازمان، مسئولیت جبران خسارت واحدهای آسیب‌دیده روستایی بر اثر سیل و زلزله را هم که سالانه ۴۰هزار واحد روستایی است را بر عهده دارد.

به گزارش عیارآنلاین، کشور ایران با توجه موقعیت جغرافیای و طبیعی خود، سالانه شاهد مخاطرات فراوان طبیعی و اقلیمی است. طبق گزارش‌های جامع جهانی حوادث در سال ۲۰۰۲، کشور ایران از حیث آسیب‌دیدگی و آسیب‌پذیری، جزء هفت کشور نخست دنیا محسوب می‌شود. وقوع مخاطرات طبیعی همچون سیل، زلزله و… اغلب با خسارات‌های فراوان جانی و مالی همراه است. این قبیل حوادث، اغلب، زیرساخت‌های عمرانی موجود در روستا، از قبیل، مسکن، راه و اراضی کشاورزی را نابود و خسارات فراوانی را به روستاییان متحمل می‌کنند.

در ایران، طبق قانون، انجام کلیه فعالیت‌های عمرانی روستایی با محوریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی انجام می‌شود. به‌عبارت‌دیگر، بخش عمده‌ای از تسهیلات عمرانی تخصیص داده‌شده دولت به روستاییان از طریق بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در فرایند اجرا قرار می‌گیرد.

در همین راستا، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وظیفه بازسازی و ساخت واحدهای روستایی آسیب‌دیده به‌وسیله حوادث طبیعی از قبیل سیل و زلزله را بر عهده دارد. حوادثی که به‌کرات اتفاق افتاده و خسارات فراوانی در هرسال به بار می‌آورد. خسارت ۵۰ میلیاردی سیل به مساکن روستایی استان گیلان در شهریورماه ۹۶، ازجمله این خسارات‌ها بود که قطعاً آخرین حادثه هم نیست.

جدول فوق، بخشی از خسارات وارده شده به واحدهای روستایی کشور براثر سیل و بارندگی را در یک سال گذشته نشان می‌دهد. میزان خسارات وارد به واحدهای روستایی براثر مخاطرات طبیعی به حدی است که سهرابی، مدیرکل مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، معتقد است که سالانه به‌طور میانگین بین ۳۰‌ الی۴۰هزار واحد مسکن روستایی در کشور به دلیل سیل و سایر مخاطرات طبیعی از بین می‌روند. با توجه به مطالب گفته‌شده، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، وظیفه بازسازی سالانه ۴۰هزار واحد مسکن روستایی را در کشور بر عهده دارد. این در حالی است که طبق قانون برنامه ششم توسعه، این نهاد موظف به ساخت و مقاوم‌سازی سالانه ۲۰۰هزار واحد مسکن روستایی در کشور است.

بازسازی سالانه ۲۰۰هزار واحد مسکن روستایی؛ وعده‌ای غیرقابل اجرا

طبق آمار رسمی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، در کشور، حدود ۵میلیون و ۳۰۰هزار واحد روستایی وجود دارد که بیش از ۳میلیون و ۲۰۰هزار واحد روستایی غیرمقاوم و نیازمند بهسازی و نوسازی هستند. علاوه بر آن، طبق سرشماری سال ۹۵، در حال حاضر، کمبود ۶۸۰هزار واحد مسکن روستایی در کشور وجود دارد. این کمبود مسکن به همراه ۳میلیون و ۲۰۰هزار واحد مسکن روستایی غیرمقاوم، نشان‌دهنده وضعیت بحرانی در این بخش است.

به‌طوری‌که بسیاری از کارشناسان معتقدند که هدف‌گذاری ساخت و مقاوم‌سازی سالانه ۲۰۰هزار مسکن روستایی در حالی است که  بدون احتساب واحدهای که در سال‌های آتی فرسوده خواهند شد، بهسازی و مقاوم‌سازی واحدهای فعلی به همراه تأمین کمبود ۶۸۰هزاری مسکن، ۱۸ سال زمان خواهد برد.

یک بام و دو هوای بنیاد مسکن در مدیریت مسکن روستاییان

در حالی طبق قانون برنامه ششم توسعه کشور، بنیاد مسکن موظف به ساخت و مقاوم‌سازی ۲۰۰هزار واحد مسکن روستایی در کشور شده است که این سازمان، مسئولیت جبران خسارت واحدهای آسیب‌دیده روستایی براثر سیل و زلزله را هم که سالانه ۴۰هزار واحد روستایی است را بر عهده دارد.

به‌عبارتی‌دیگر در خوش‌بینانه‌ترین حالت، سالانه نزدیک به یک‌چهارم از هدف‌گذاری‌های صورت‌گرفته در برنامه ششم محقق خواهد شد. موضوعی که این سؤال را در ذهن ایجاد می‌کند که بالاخره، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، مسئولیت ساخت ۲۰۰هزار واحد مسکن روستایی را بر عهده دارد یا جبران خسارت واحدهای آسیب‌دیده به‌وسیله مخاطرات طبیعی که بسیار چشم‌گیر هستند.

با توجه به مطالب مطرح‌شده، پر واضح است با تداوم وضعیت فعلی، قطعا شاهد موفقیتی در هدف‌گذاری‌های صورت‌گرفته نخواهیم بود. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود در گام اول برای خسارات ناشی از بلایای طبیعی بودجه‌ای جداگانه اختصاص یابد در گام دوم مقاوم‌سازی مساکن روستایی کشور با جدیت پیگیری و  هدف‌گذاری بازسازی سالانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی محقق شود و در گام سوم با استفاده از روش‌های پیشگیرانه‌ای همچون آبخیزداری و مدیریت حوادث به مقابله با بلایای طبیعی پرداخت.

متاسفانه در شرایط عادی، بودجه های لازم برای تحقق نوسازی حداقل ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در هر سال به دلیل عدم تامین بودجه کافی، صورت نمی‎گیرد تا بعد از وقوع زلزله و داغدار شدن خانوداه‌ها در زمانی بسیار کوتاه و با فشار بسیار زیاد، بودجه های به مرتب بیشتری را هزینه کنیم.

۲ دیدگاه

  1. […] طرفی در بخش مسکن روستایی طبق آمار از مجموع ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی حدود ۳ میلیون و… با کوچک‌ترین زلزله‌ای فرومی‌ریزد که در صورت بازسازی […]

  2. […] طرفی در بخش مسکن روستایی طبق آمار از مجموع ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی حدود ۳ میلیون و… با کوچک‌ترین زلزله‌ای فرومی‌ریزد که در صورت بازسازی […]

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: