دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی:

توسعه زیست بوم علم، فناوری و نوآوری ماموریت اصلی ستاد انرژی است “

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی گفت: توسعه زیست بوم علم، فناوری و نوآوری ماموریت اصلی این ستاد است.

به گزارش عیارآنلاین، سیروس وطن خواه مقدم دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی درباره فعالیت‌های این ستاد تازه تاسیس اظهار کرد: در گذشته سه ستاد مرتبط به حوزه انرژی شامل ستاد‌های نفت و گاز، بهینه سازی سوخت و انرژی‌های تجدیدپذیر در معاونت علمی فعال بودند با ادغام این ستاد‌ها در غالب یک ستاد جدید با عنوان ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی فعالیت خواهند کرد. این ستاد چهار بخش اصلی نفت و گاز، بهینه سازی و بهره وری انرژی (در کل حوزه‌های انرژی)، انرژی‌های تجدید پذیر و برق و نیرو دارد که همچون گذشته محور فعالیت‌های ستاد ماموریت‌های متوازنی است که از سوی معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ابلاغ شده است.

توسعه زیست بوم علم، فناوری و نوآوری حوزه انرژی

وطن خواه با اشاره به اینکه توسعه زیست بوم علم، فناوری و نوآوری در حوزه انرژی ماموریت اصلی این ستاد است گفت: حمایت از دستیابی به مرجعیت علمی و ایجاد زیرساخت‌های فناوری ملی در حوزه‌های کلیدی، ترویج و فرهنگ سازی علمی فناوری و نوآوری، تسهیل تبادلات همکاری‌های علمی و بین المللی، توسعه فناوری‌های راهبردی متناسب با نیاز‌های کشور در حوزه انرژی، ارتقای فناوری در صنایع موجود و ایجاد صنایع جدید دانش بنیان و توسعه بازار محصولات دانش بنیان در حوزه انرژی ۶ ماموریت مشخصی هستند که از سوی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری به ستاد‌ها ابلاغ شده است.

توسعه بازار محصولات دانش بنیان در حوزه انرژی

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به ویژگی‌ها و ضرورت‌های حوزه انرژی، توسعه بازار محصولات دانش بنیان و  فناوری‌های راهبردی این حوزه به عنوان دو اولویت نخست در ستاد پیگیری می‌شود و مابقی ماموریت‌ها نیز در اولویت دوم ستاد قرار دارند که امور مربوط به آنها هم انجام می‌شود. در حال حاضر معاونت علمی دارای جایگاه، مصوبات و بستر‌های قانونی خوبی است. ستاد قصد دارد پیاده سازی این ماموریت‌های شش گانه را از طریق بستر‌های قانونی موجود انجام دهد.

دبیر ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی با اشاره به بستر‌های قانونی در معاونت علمی بیان کرد: در این میان می‌توان به ظرفیت‌های ماده ۴۳ قانون رفع موانع تولید اشاره کرد که مصوبات خوبی در هیئت دولت و ستاد اقتصاد مقاومتی در رابطه با آن وجود دارد که از آن مصوبات می‌توان به برنامه تولید محصولات دانش بنیان، توسعه بازار محصولات دانش بنیان در داخل و خارج از کشور، پیاده سازی نظام آزمون و استاندارد در حوزه انرژی، نظام جامع آماری در حوزه انرژی، شبکه سازی شرکت‌های دانش بنیان در حوزه انرژی و به ایجاد نهاد‌های مناسب مالی اشاره کرد.

به گفته وی، همچنین پیش نویسی در زمینه نهاد‌های مالی اقتصاد دانش بنیان با همکاری معاونت علمی به هیات وزیران ارسال شده که هنوز مصوب نشده است که در آن بند‌های خوبی وجود دارد و قصد داریم با کمک مدیریت‌ها و معاونت‌های مختلف در معاونت علمی مثل معاونت‌های سیاستگذاری و جذب سرمایه آن را اجرایی می‌کنیم.

تهیه و تدوین پیوست فناوری در حوزه انرژی

وطن خواه در ادامه با اشاره به مصوبه سال ۹۵ هیئت وزیران در خصوص بازارسازی محصولات دانش بنیان تولید داخل ابراز داشت که این مصوبه از دیگر بستر‌های قانونی است که در معاونت علمی وجود دارد و گفت: بر اساس این مصوبه دستگاه‌های دولتی باید سهم خود از یکصد هزار میلیارد ریال برای ایجاد بازار محصولات دانش بنیان را تعیین و به معاونت علمی اعلام کنند تا معاونت علمی جمع بندی آن‌ها را به هیات وزیران اعلام کند. همچنین مصوبات ستاد اقتصاد مقاومتی نیز از دیگر بستر‌هایی است که می‌توان به آن اشاره کرد که طراحی و پیاده سازی نظام صیانت از بازار ملی در حوزه دانش بنیان از طریق پیوست فناوری از مهمترین مصوبات است.

تهیه اطلس توانمندی کشور در حوزه انرژی

وی درباره تهیه پیوست فناوری در حوزه انرژی نیز ابراز کرد: در این راستا ستاد قصد دارد پیوست فناوری در حوزه انرژی را همراه با وزارتخانه‌های نفت و نیرو و با همکاری معاونت سیاستگذاری معاونت علمی تهیه و نهایی کند. از اقدامات لازم و مقدماتی مهم برای پیوست فناوری تهیه اطلس توانمندی کشور در حوزه انرژی است که فعالیت‌ها در این زمینه آغاز شده و به مرور نتایج آن منتشر می‌شود

وطن خواه پیگیری فعالیت استارت آپ و شتاب دهنده‌ها در حوزه انرژی را یکی از اقدامات این ستاد دانست و گفت: مباحث مربوط به استارت آپ‌ها و شتاب دهنده‌ها در کشور به خوبی رایج شده است، اما هنوز به صورت تخصصی در حوزه انرژی شتاب دهنده‌ای وجود ندارد، بنابراین با تاکیدات معاون علمی و فناوری رییس جمهوری قصد سرعت بخشیدن به راه اندازی شتاب دهنده حوزه انرژی را داریم. در زنجیره توسعه فناوری احتیاج به مراکزی است تا فرآیند تولید محصول از شکل گیری ایده تا رسیدن به بازار را به طور واقعی تسهیل کند. در کشور مراکز رشد و ایده پردازی وجود دارد و شرکت‌های دانش بنیان توسعه فناوری را انجام می‌دهند، اما شتاب دهنده‌ای در حوزه انرژی که در قالب بخش خصوصی نیاز‌های کشور را رفع کند وجود ندارد.

وی به حمایت از توسعه فناوری با ابزار‌های غیر مالی در ستاد اشاره کرد و گفت: ایجاد زیرساخت و بستر‌ها در حوزه انرژی با تاکید بر زیرساخت‌های قانونی و هماهنگی‌های بین دستگاهی از طریق حمایت‌های غیر مالی و غیر مستقیم مالی یکی از اقداماتی است که انجام خواهیم داد، البته اگر در بخشی نیز نیاز به حمایت مالی مستقیم باشد تامین آن از طریق مقتضی و با توجه به ضرورت خواهد بود. هم افزایی با دستگاه‌ها برای بازار سازی این حوزه از دیگر اقدامات ستاد است، زیرا معاونت توافقات و تفاهم نامه‌های خوبی با دستگاه‌های حوزه انرژی دارد که ستاد جهت اجرایی کردن آنها گام بر می‌دارد.

منبع: باشگاه‌خبرنگاران

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: