اعضای فراکسیون ولایی مجلس:

اجازه شکل‌گیری‌ باندهای قدرت و وزیر سایه در وزارت علوم را ندهید

اعضای فراکسیون ولایی مجلس مهم‌ترین معضل پیش روی وزارت علوم را ارتباط مناسب دانشگاه‌ها با صنعت عنوان و تأکیدکردندکه نباید اجازه داد در این حوزه باندهای قدرت نفوذ کنند.

به گزارش عیارآنلاین، نشست عصر امروز (یکشنبه۳۰ مهرماه) فراکسیون ولایی مجلس با حضور گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد که در این نشست نمایندگان عضو فراکسیون به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و در پایان نشست منصور غلامی وزیر پیشنهادی به تشریح برنامه‌ها و پاسخ به سوالات و دغدغه‌های نمایندگان پرداخت.

فقط به یک وزیر رأی داده‌ایم و از یک وزیر توضیح می‌خواهیم

اکبر رنجبرزاده  نماینده مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی در ابتدای این نشست با تاکید بر اینکه وزارت علوم یکی از وزارتخانه‌های کلیدی دولت است، گفت: این وزارتخانه چراغ توسعه کشور است و به همین دلیل نمایندگان نسبت به عملکرد وزیر پیشنهادی این وزارتخانه حساسیت ویژه‌ دارند.

وی ادامه داد: به همین دلیل بود که رئیس جمهور در معرفی وزیر پیشنهادی علوم با حساسیت ویژه‌ای و با تأخیر نسبت به معرفی وزیر اقدام کرد و در نهایت گزینه مناسبی را برای سکان‌داری در این وزارتخانه به مجلس معرفی کرد.

وی یادآور شد: با وجود اینکه طیف سیاسی دکتر غلامی با بنده متفاوت است ولی او را انسانی معتقد، متدین و مدیر می‌دانم و باید شهادت بدهم که در انتصاب مدیران و روئسای دانشگاه‌ها برای ایشان، شایسته سالاری حرف اول را می‌زند.

رنجبرزاده گفت: وزیر پیشنهادی در این ارتباط سیاسی کاری نخواهد کرد و در چارچوب مواضع انقلاب اسلامی و بدون در نظر گرفتن سلیقه سیاسی خود، افراد شایسته را معرفی خواهد کرد.

عضو هیأت رئیسه مجلس تأکید کرد: ما نمایندگان مجلس فقط به یک وزیر رأی می‌دهیم و از یک وزیر توضیح می خواهیم و این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که وزیر سایه و باندهای قدرت نباید در وزارت علوم دولت دوازدهم شکل گیرد.

مبارزه وزارت علوم با باندهای قدرت چگونه خواهد بود

همچنین جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وزارت علوم از دوره دولت نهم در سکان‌داری خود با مشکل مواجه بوده است، گفت: دکتر فرهادی وزیر سابق علوم با توجه به سوابق بالایی که در کارنامه خود داشت در این وزارتخانه با چالش‌های فراوانی مواجه شد و وزارتخانه را همانطور که تحویل گرفته بود  تحویل داد آیا شما با چنین سوابقی که کمتر از دکتر فرهادی به نظر می‌رسد، توانایی اداره این وزارتخانه مهم را دارید و می توانید دغدغه های نمایندگان را برطرف کنید.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: در برنامه خود باید به این مسئله اشاره کنید که چگونه می‌خواهید با باندهای قدرت و فشار در وزارت علوم برخورد کنید.

وی افزود: با توجه به افت شدید علمی در دانشگاه‌ها باید نسبت به این موضوع برنامه‌های جامعی داشته باشید و کشور را از این روند نزولی به روند صعودی برسانید.

برنامه‌محور نبودن دانشگاه‌ها معضل اصلی آموزشی عالی کشور

محمد خدابخشی نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به عضویتش در هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی، تاکید کرد: نبود نگاه برنامه‌ای در وزارت علوم همواره یکی از مشکلات این وزارتخانه بوده و دانشگاه‌های ما در سالیان متمادی همواره بدون اینکه مطالعه دقیقی از نیاز جامعه داشته باشند خروجی نیروی انسانی داشته اند و همین مسئله موجب افزایش بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی شده است.

وی با ار ائه آماری اظهار کرد: در حال حاضر فارغ التحصیلان دانشگاهی یک و نیم برابر افرادی که تحصیلات دانشگاهی ندارند بیکار هستند و ا ین مسئله نشان می دهد که دانشگاه های ما با جامعه در ارتباط نیستند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس اضافه کرد: دانشگاه های ما باید دغدغه های جامعه را داشته باشند ولی متاسفانه فقط می خواهند مقاله تولید کنند و این مقاله ها برای این تولید می شود که صرفا مقاله تولید شده باشد در حالی که مطالعات دانشگاهی با صنعت و بازار کار اقتصادی کشور همخوانی ندارد.

نگاه غلامی اعتدالی و به دور از سیاسی‌بازی است

همچنین امیر خجسته نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با دفاع از وزیر پیشنهادی و برنامه‌های ارائه شده وی عنوان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری یک وزارت آموزش عالی و فکری است نه وزارتخانه ای خدماتی و وزیر معرفی شده باید جرأت، جسارت و شجاعت داشته باشد.

وی ادامه داد: در طول دورانی که وزیر پیشنهادی در دانشگاه بوعلی همدان مشغول بود جز تدین، دینداری، قاطعیت و تصمیمات درست چیزی از او دیده نشد و او همواره با نیروهای ضد انقلاب و مخالف با نظام برخوردی قاطع داشته است.

خجسته تاکید کرد: سوابق کاری غلامی نشان می دهد که او فردی اعتدالی و به دور از بازی های سیاسی است و قطعا در طول دوران مسئولیت خود با باندهای قدرت و حتی معرفی وزیر سایه خواهد جنگید و اجازه نخواهد داد که در کار و دخالتی صورت گیرد.

نائب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: نباید به فضاسازی های منفی ایجاد شده در فضای مجازی توجه کرد چرا که باندهای قدرت سعی دارند برای این وزارتخانه مهم فرد مورد نظر خود را برگزینند و امیدواریم نمایندگان با رای مثبت به وزیر پیشنهادی با این فضاسازی ها مخالفت کنند

حجم بالای پذیرش دانشگاه‌ها با نیاز جامعه هم‌خوانی ندارد

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه پذیرش دانشگاه‌ها، گفت: حجم بالای نیروی انسانی در دانشگاه ها به کشور لطمه می زند و ما باید با توجه به نیاز جامعه در دانشگاه ها پذیرش داشته باشیم و این موضوع مهمترین محور در دوران وزارتخانه شما خواهد بود.

وی افزود: باید بین دانشگاه و صنعت ارتباط معناداری شکل بگیرد و در برنامه های خود باید به این مسئله اشاره کنیم که چگونه می خواهید این ارتباط را ایجاد کنید.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دانشگاه ها نباید به باشگاه سیاسی تبدیل شوند گفت: با توجه به اینکه شما عضو شورای عالی فضای مجازی هستید برای کنترل و ساماندهی این فضا چه برنامه هایی دارید.

غلامی مدیری نیست که فردی به او تحمیل شود

در ادامه حسن بهرام نیا نماینده مردم نهاوند در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر در کشور تولید علمی مناسبی داریم ولی مصرف علم نداریم گفت: وزارت علوم  باید مشخص کند که چه راهکار و ساز وکاری را برای ارتباط بین این دو پیش بینی خواهد کرد.

وی تاکید کرد: بنده به مستقل بودن دکتر غلامی آگاهم و شاهدم که او بدون توجه به نگاه های سیاسی تصمیمات قاطع و راسخ می گیرد. در یکی از شهرستان‌ها سراغ دارم قرار بود رئیس دانشگاهی که به لحاظ علمی تخصص لاز م را نداشت ولی به لحاظ سیاسی هم طیف جریان حاکم بود به او تحمیل شود ولی وی با ایستادگی اجازه چنین تحمیلی را نداد.

اجازه موازی‌کاری در وزارت علوم را ندهید

در ادامه هاجر چنارانی نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس شورای اسلامی اجرایی کردن سند آمایش در وزارت علوم ر ا یکی از مهمترین مسائل پیش روی این وزارتخانه عنوان و تصریح کرد: نباید اجازه موازی کاری در آموزش عالی کشور را بدهیم و باید از این مسئله پرهیز کنیم.

تأکید حسینی بر ارتباط صنعت و دانشگاه

سیدحسن حسینی شاهرودی نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ارتباط صنعت و دانشگاه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره و تاکید کرد: این مصوبه نباید روی زمین بماند و به نکات بسیار مثبتی اشاره دارد وزارت علوم برای اجرایی کردن این مصوبه چه برنامه هایی دارد. وزارت علوم اولویت‌های بسیاری دارد که باید به آن‌ها توجه ویژه شود.

روئسای دانشگاه با اصل چرخش نخبگان تغییر کنند

علی محمد شاعری نماینده نماینده مردم نکاء، بهشهر و گلوگاه درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه توسعه کشور باید از دانشگاه ها آغاز شود گفت: نظام آموزش و پرورش ما بنای غلطی دارد و این بنای غلط در دانشگاه ها نیز ادامه پیدا می کند به عنوان وزیر علوم چه راهکاری برای پیدا کردن این حلقه مفقوده که دانشگاه ها را به صنعت مرتبط می سازد دارید.

وی یادآور شد: مدیران دانشگاهی ما فقط نباید از یک طیف سیاسی باشند و در طول ۴ سال گذشته این مدیران تقریبا به این شکل برگزیده شده اند امروز با توجه به اصل چرخش نخبگان نیاز است که تحولی در دانشگاه ها شکل بگیرد و مدیران دانشگاهی از همه طیف ها برگزیده و به کار گرفته شوند.

برنامه‌های وزارت علوم در جهت توسعه رشد علمی کشور باشد

حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مردم همدان در مجلس با بیان اینکه فراکسیون ولایی بزر گترین فراکسیون مجلس بوده تاکید کرد: نمایندگان عضو در فراکسیون ولایی بزرگترین ویژگی گزینه پیشنهادی وزارت علوم را تبعیت از رهبری با سلایق و گرایشات مختلف سیاسی می دانند و انتظار دارند که وزارت علوم با برنامه‌های نوین خود در جهت تولید و توسعه کشور در شرایط دوری از حاشیه حرکت کنند.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه امروز مهمترین مشکل کشور اقتصاد و بیکاری است، تاکید کرد: دانشگاه‌های ما باید برای حل این مشکل راهکار ارائه دهند و امیدواریم با توجه به عملکرد درخشان شما در استان همدان و با رای مثبت نمایندگان توفیق داشته باشید که معضلات و مشکلات پیش روی کشور را یکی پس از دیگری حل و فصل نمایید.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: